Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО коалиция с апел в училище да се развиват и социално-емоционалните умения

2
Снимка: Радио Видин

Международно изследване сред 15-годишните крие тревожна картина за българските младежи, алармират неправителствени организации. Изследването  "Социално - емоционални умения за по-добър живот" е на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обхваща 21 държави. България е включена в него с финансовата подкрепа на фондация "Лъчезар Цоцорков". В страната ни са обхванати над 3000 младежи. Резултатите от изследването са представени на международна конференция в София. Един от изводите е, че момичетата в България срещат трудности в себеутвърждаването и устойчивост на стрес, докато момчетата съобщават за по-ниски нива на емпатия, любопитство и мотивация за изява. В същото време 40% от 15-годишните съобщават, че са пушили цигари или са употребявали алкохол поне веднъж в живота си, което е над  средното за всички останали държави, участващи в проучването. 45% от учениците са пропускали учебни занятия, което отново е над средната стойност за останалите държави. Затова от коалиция от неправителствени организации, обединени от фондация "Будителките", апелират в училище да се въведе програма с цел повишаване на социално-емоционалите умения. Тези умения са са свързани с един по-добър живот и за разлика от други държави, така наречените "меки умения", не се преподават в нашата образователна система, коментира Преслава Фентам-Флетчър, директор "Развитие" във фондация „Будителките“. 
Преслава Фентам-Флетчър
"Това, което изследването показва, е че е очевидна връзката между социално-емоционалните умения например и академичните резултати при младите хора. Ако един човек има по-високи нива на мотивация, постижения, постоянство, толерантност, емоционален контрол, тези млади хора постигат по-добри оценки по трите предмета - математика, четене, изкуства. Също така има директна връзка между тези социални и емоционални умения и амбициите на младите хора за бъдещето. Например, хората с по-високите нива на любознателност, постоянство, емпатия имат по-високи очаквания - да завършат висше образование, да заемат отговорни позиции в живота."

На конференцията, на която са обявени резултатите от изследването са посочени и примери на държави, които успешно са въвели в образователната си система модели за повишаване социалните и емоционални умения, каза Преслава Фентам-Флетчър. Даде за пример Индия, където учениците отделят по 30 минути на ден, за да разсъждават кое е ценното в живата, как да се отнасят един към друг правилно и да се уважават. "Меките умения" са част от образователните системи и в много европейски държави и дават резултат.

"Затова ние като коалиция излязохме с позиция и призоваваме за сътрудничество и с гражданския сектор, защото училищата трябва да бъдат отворени към програми и инициативи, които все пак се правят и от организации, които се занимават с темата емоционални и социални умения, както и превенция на насилие. Считаме, че можем заедно да го постигнем. Апелираме към Министерството на образованието да въведе такава цялостна програма в нашите училища също. Това е нашата позиция. Трябва стъпка по стъпка да започнем и ние изграждането на едно съвременно училище, което да обръща внимание не само на академичната успеваемост, а също така на емоционалния свят на нашите деца."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05