Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

2
Снимка: Радио ВИДИН



174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава.
Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала своя Захари Стоянов. Важно е да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир "Света Тройца", а преди героичните Батак и Перущица е бил Белоградчик. 
Решението за избухването на въстанието в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата- 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. 
"Това въстание избихва в момент, когато съществуват сериозни противоречия в Османската империя, които са за и против реформите, прокарани именно от Империята. Политическата обстановка също допълнително нажежава , тъй като широко са масите, които са раздвижени в Европейския югоизток и хвърлят една тъмна сянка върху реакцията, която обаче българите възприемат като един бунт, което да се превърне в масовост и която енергия да прелее във възстанието от 1850 година."- разказа уредникът в отдел "История на България 15-19 век" Дияна Ценкова:
16 000 души е прието, че в продължение на десетина дни подържат напрежението, но е факт, че слабото въоръжение, липсата на военен опит, подривното отношение на чорбаджиите, което тук трябва да се отчете, които са искали своя изгода е причина за сериозните кръвопрелития, които се осъществяват в Лом, Видин и Белоградчик. 
"В началото историографията  показва, че това са башкнезовите, чорбаджиите, като тук отбелязваме инициаторът, това е башкнезът на Толовица Цоло Тодоров. Тук ще отбележим имената на Петко Маринов, башкнезът на село Грамада, Иван Кулин, село Медковец, ръководителите, които по-късно с данни са посочени, че в началото са 61 души, които се организират в Раковишкия манастир, а по-късните данни показват, че са поименно 232 души, които се събират в Раковишкия манастир - това са от 118 села във Видинска, Белоградчишка, Кулска и Ломска околия." - казва още Ценкова.
Друг момент е, че Осман Пазвантоглу не само разграбва, но и раздава села на военачалници, с които да може да защитава спокойно своята власт. Небезизвестен е момент е, че 3 пъти Османската империя, високата порта, се опитва да подчини отцепнка Осман Пазвантооглу, но той в този момент решава да се съюзи с Франция, която тогава се явява основен съпеник на Русия.
30-те и 40-те години, когато се прокарва и Гюлханският хатишериф в Северозападната Българска земя остават някак си глухи, тъй като тук действа и закон, наречен канонисархат. 
Видин е гранична зона. Тук мюсюлманите се приемат като фактически собственици на тази гранична територия. Агите приемат земята за тяхна, както и че имат пълното право да останат. Не ги интересува това, че собствениците са други. Очевидно е тук религиозното разделение между мюсюлмани и християни. Затова е имало и продажба на цели села в онзи период. 

".. например село Рупци, което е в притежание тогава на агата на 97-ма еничарска орта, който е бил тук, във Видин. Друг интересен момент е, че след избухването на тези бунтове и създаването на революционното брожение в Пирот и в Ниш, тук идеалите са допълнени с избухването на Пуйковата размирица през 1849 година. Участниците и организаторите през цялото време са в отношение със сръбските комитети , с което се показва, че това са хора-търговци. Хора, които са имали възможността да излезнат извън пределите на Османска империя и да усетят онзи полх, който само Европа носи. А ние вече сме в навечерието на избухването на белоградчишкото възстание, тъй като въпреки, че е потушена Пуйковата размирица, защото тък трябва да споменем, че на 28 април 1849 година, Пуйо войвода, заедно със своя син- даскал Вълчо заедно с попа и още деветима са организаторите. Бунтът е пресчен и на 1 май е съобщено в цариград, че те вече са хвърлени в затвора във Видин."

Една голяма част - около 3100 души, поради сериозния натиск от страна на Австрия към Османската империя са амнистирани и се връщат доброволно в пределите на тяхната държава. Те оставят своя европейски поглед и идеали. Един сериозен идеал, който остава е "правдина, добиваща се с кръвнина". Много сериозно мото и отпечатък, който българите разбират и допълнително слагат нотка, която да избухне заедно с предстоящото възстание. 
То е уговорено да избухне на 1 юни 1850-а и е най-масовото в новата българска история. Опорна точка е решено да бъде Раковишкият манастир, където да се съберат всички първенци. Там и днес има мономент, който пази спомена за възстанието, това е плоча на точно тези първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

*Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24