Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Исторически музей - Белоградчик
Снимка: Радио ВИДИН


Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на Белоградчишкото въстание, обясни за Радио ВИДИН Даниел Дончев, уредник в музея: 

"... В конкурса получихме 27 творби от различни краища на страната. Това беше първият национален конкурс, който се провежда за въстанието от 1850 г. По принцип около 3-4 години се готвим за този конкурс... Градовете, от които получихме произведенията, това са Велико Търново, София, Габрово, Димитровград, Варна, Русе, Самоков, Тетевен, Видин, Монтана, Мездра и Белоградчик. Като основен победител в този конкурс е Сузан Руфат от Велико Търново... Тя е участник от Великотърновския университет, с научни степени магистър по "Право" и юрист, магистър по "Психология, докторант по "Етнология". Това, което впечатли журито беше добре позиционираната информация, правилната структура на темата, използването на над 10 източника, висок научен стил и други..." 

Юристката Сузан Руфат, която е с присъдено първо място в основната категория за исторически доклади, каза за Радио ВИДИН какво я е мотивирало да участва в националния конкурс.

"Реших да участвам в конкурса, защото конкурсите на национално ниво мотивират всеки да бъде по-добър и да даде всичко от себе си. Отделно, това за мен беше едно изключително вълнуващо предизвикателство, чрез което надградих своите знания и умения извън сферата на правото... Участвах именно с исторически доклад с цел да осветля причините, довели до избухването на Белоградчишкото въстание, което е първото най-мащабно организирано събитие срещу османската власт в българската история от първата половина на XIX век, през погледа на чуждестранните историци, както и да дам отговор на широко дискутирания въпрос - първенци или селяни са героите от белоградчишката епопея. Защото считам, че именно тези събития са във фундамента на новите последващи реформи в Османската империя, свързани с правата на българите, с които нашето общество е по-малко познато..."

Ивайло Крумов, Даниел Дончев, Ирина Татарова, Ирина Щърбанова и Иванка Петрова са членовете на журито, оценявало участниците в националния конкурс. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17