Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Снимка: Наско Цанов


Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил, която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави теренно проучване и открива много впечатляващ късноантичен укрепен обект. Една от кулите му е запазена на височина от 5 метра, а останалите крепостни стени могат да бъдат експонирани на височина от поне 3 метра. Тогава административни пречки възпрепятстват археологическите проучвания край Чичил, но възобновените миналото лято разкопки в "Кастра Мартис" в центъра на Кула отново извадиха на дневен ред въпроса за обекта край кулското село и неговата значимост.

"Крепостта край Чичил всъщност става известна на научната общественост и на широката гражданска общественост още в края на XIX век в резултат от една публикация на Вацлав Добруски, който я посетил през 1889 година. неговата информация се потвърждава и от по-късни проучватели и оттогава започва да се мисли всъщност тази твърде голяма крепост какво е - дали не е някой от тези градове, за чието местоположение имаме само догадки, но не и сигурни данни. В резултат от натрупаната информация, разбира се, възникнало е и такова мнение в науката, че може би "Кастра Мартис" през Късната античност, след средата на V век, се премества от мястото, където е била по-рано, в центъра на град Кула, на друго място и то именно в околностите на Чичил."

Крепостта край Чичил е пощадена от иманярската инвазия, но и археолозите не могат да извършват разкопки, обясни още проф. Торбатов. 

"Много интересното в случая е, че тази крепост край Чичил, за мен късноантичният град Кастра Мартис, е всъщност по щастлива случайност пощаден от иманярската инвазия толкова масово развихрила се особено в пределите на Северозападна България. Това си има своето обяснение, тъй като теренът там е силно оруден и "колегите" не могат да работят с металдетектори... Имаше инициатива, ако не се лъжа, беше през 2015 година за започване на предварителни археологически проучвания. Оказа се обаче, че целият този терен, където се намира крепостта край Чичил попада в държавен горски фонд. Получихме решителен отказ от Министерството на земеделието и горите за провеждане на каквито и да било разкопки там."

Ще се стигне ли до археологически проучвания в крепостта край село Чичил така, както от две години се провеждат разкопки в центъра на град Кула, е въпрос, който очаква своя отговор в обозримото бъдеще. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05