Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Снимка: Радио Видин

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак сте навън в пиковите часове, да търсите сенчестите места, споделя Вероника- млада майка от Видин:

"За да съм честна и откровена, излизаме към 10 часа, много често и след 9:30 часа, когато станем по-рано... Седим до 12 на обяд, защото слънцето след това става много силно, прекалено силно. След местата, на които можем да стоим на сянка, защото слънцето е силно, както вече казах, но нямаме много голям избор във Видин, освен бебешката площадка до Стамбол капия, която е единствената такава според мен. В повечето вечери ходим на разходка до чешмичката до нас или ходим с 2 бутилки вода, с които разхлаждам детето, мия му личицето, мажа го със слънцезащитен крем, когато той ми позволи. Това е общо взето- много вода и сянка..."

Синът на Вероника е на година и половина. Вечер излизат на разходка след 19:00 часа, понякога и по-късно.

"Вечер започнахме да излизаме след 19 часа, но дори и тогава горещината е много голяма, няма въздух, задухът се усеща. По-ранното излизане не мисля, че е удачно, особено за бебетата. Търсим и други места около Видин, предимно плажове- селата около града, на Дунава, басейни на двора или тук на терасата. Просто трябва да има вода, за да можем да охлаждаме детето. Когато им е топло, децата стават по-нервни, потят се, некомфортно им е..."

Според педиатъра д-р Красимир Манасиев, излизането навън след 11 часа преди обяд и преди 19 часа в горещините е крайно непрепоръчително, що се отнася за защитата на малките от ултравиолетовите лъчи. 

"Съветите ни към майките на по-малките деца и особено за бебетата са, да не ги извеждат по това време на денонощието, поради опасността от прегряване и повишена слънчева радиация и ултравиолетово лъчение. Също така да подсещаме децата, дори и бебетата под 1 годинка, да пият повече вода. Кърмата, с която се хранят бебетата, трябва да е повече и по-начесто, тъй като по този начин се хидратират децата. Течностите са важна част от защитата на децата срещу дехидратация."

Доктор Манасиев препоръчва още да се премахнат ненужните уплътнения на детските колички и креватчетата на малчуганите, да се използват памучни завивки и покривала. Децата до една годинка, а най-добре до три, не трябва да се пекат на слънце. Слънцезащитните средства не винаги вършат работа, те трябва да се нанасят много често. Добре е да се внимава при избора на слънцезащита, съветва педиатърът.

"Също е много важно да не се обличат излишно децата. Нека бъдат по-разсъблечени. Може и само по памперс и нещо леко отгоре, но в никакъв случай директно изложени на слънце. Винаги да бъдат с шапка и някакъв сенник на тях, тъй като кожата им е много чувствителна. Едни от най-честите симптоми на топлинното прегряване е замаяността, объркаността, главоболие, крампи, може да се наблюдава силно потене, както и студена на пипане кожа, гадене, учестен пулс и учестено дишане. Понякога може да се измери висока телесна температура- между 38 и 40 градуса и това също е един от симптомите на прегряване..."

Храненето също трябва да е съобразено с високите температури, допълва д-р Манасиев и съветва родителите да наблегнат на плодовете и зеленчуците, както и на соковете и пюретата от тях. А ако в големите жеги апетитът на най-малките намалее, което не е изключено, лекарят препоръчва децата да не биват насилвани да се хранят, защото макар и малки, организмите им добре знаят от какво имат нужда. 




По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18