Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволните формирования - задължение или необходимост

Валери Маринов от Брегово: "Като видиш, че си спасил реколта и човешки животи, си зареден и готов за следващия път пак."

7
Снимка: Радио ВИДИН






В 11 общини от област Видин има доброволни формирования, доброволците в тях са 116.  Най-много са доброволците в община Видин - 19, следват Брегово - с 15, Ружинци с 14, Чупрене с 12 души. Общините Кула и Бойница имат по 10 души доброволци, в Белоградчик са 9, в Димово са 8, в Макреш и Ново село са по 6, а най-малко са в Грамада - едва 4 души.    

Към настоящия момент доброволните формирования се превръщат в основно средство за подпомагане осигуряването на защитата на населението. Това са подготвени хора, които преминават специализиран курс на обучение, работят съвместно с представители на дирекция Пожарна безопасност и защита на населението като основната им задача е да се включват при необходимост в  кризисни  ситуации,  каза гл. инсп. Димчо Горанов, началник Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"В последните години се наблюдава активизиране на доброволческото движение... Във всяка една община в област Видин има доброволни формирования... От 11 общини само 4 имат специализирана техника за гасене на горски пожари - това са в Ново село, Чупрене, Ружинци и Грамада... Провели сме обучения за гасене и работа с противопожарна техника и сме обучили общо 11 доброволеца... Има и няколко случая на самостоятелна работа на доброволните формирования без наша помощ - в Брегово- 7 такива произшествия и в Чупрене 1 произшествие."

15 са доброволците в община Брегово, а според кмета Илиян Бърсанов положителното е, че на територията на града има и пожарна команда, която се отзовава веднага в случай на пожар. 

"Това са млади момчета, които се справят много добре и реагират по всяко време на денонощието, отзовават се през деня и нощта, 7-8 човека са на разположение..."

В общинската администрация в Брегово работи звено по сигурност на информацията "Пожарна безопасност и защита на населението". Ръководи се от Светлана Любенова, която присъства във всички ситуации заедно с доброволците. 

"Формированието е създадено през 2008 година, всички са преминали нужното обучение. Включват се в пожари, ПТП, наводнения... Звъни се на дежурния, той оповестява кмета и се тръгва по каналния ред. Определя се мястото, защитната екипировка, която да се използва. Винаги доброволците са инструктирани да бъдат близо един до друг и да се пазят..."


Ръководител на доброволното формирование е Валери Маринов, на 62 години. Включва се през 2008 година, защото е научен да помага на хората:

"Така съм възпитан аз, в гените ми има такава кръв - да помагам, да организирам... Без Пожарната не правим нищо, ние сме звено към Пожарната... Преди да започнем дадено мероприятие, аз съм задължен да инструктирам хората за безопасност, това е най-важното... Били сме на обучение в Монтана, има си правила как да се започне достъпът до огъня, много сме дисциплинирани и отговорни. Ние не каним никой, те сами идват при нас, виждат какво правим и който му идва отвътре, идва и казва :"Искам да бъда доброволец"... Имаме си техника, облекло... Като видиш какво си направил, че нещо си постигнал, спасил си реколта, човешки животи, някак си се зареждаш с енергия  и си готов за следващия път пак..."

Съветва хората да се внимава, когато се палят огньове за варене на сладка и лютеници, да има защитна зона от огъня, да няма запалими неща, а в случай на инцидент, да не се изчаква, да се звъни веднага на тел. 112. 

Активно работи доброволното формирование и в община Ружинци, в него са включени 14 мъже. В общината има и пожарен автомобил, който се използва при необходимост, казва кметът Александър Александров. 

"Пожарната кола е ползвана няколко пъти, последният път при гасене на пожар в село Тополовец, винаги е необходимо да се реагира своевременно и бързо", допълни кметът на Ружинци. 


Повече в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05