Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се превърне ли Рабишкото езеро в блато?

Снимка: Радио ВИДИН


Състоянието на езерото "Рабиша" край Белоградчик е проблем, който много скоро може да се превърне и в екологичен. От няколко години се наблюдава заблатяване, а нивото все повече намалява. 

Александър Александров е от Враца, но често посещава езерото, изкарвайки около месец на брега му. Освен запален къмпингар и приключенец, Александър е организатор и на спортни прояви, които се провеждат около езерото. В последните 2 години обаче забелязва голяма промяна - намалялото ниво на езерото, което води до заблатяване и това, че плажът става все по-обрасъл с трева и храсти:

"Зимата няма сняг, езерото не може да се пълни достатъчно. Промениха се много нещата. Около самото езеро, обаче, целият плаж в момента е много обрасъл с трева и с храсти... Хубаво е това нещо да започне по някакъв начин да се поддържа... Може да е започнало заблатяване, обаче ти като го изчистиш това цялото нещо, се получава един прекрасен плаж, който местните могат да използват, и който са използвали десетки години... Сега в момента, ако нещо не се направи, според мен това нещо тотално ще изчезне. Има хора, които разбират какво е, защо се случва, но поне да му обърнат внимание..."

Според Александър институциите трябва да поемат ангажимент към поддръжката на езерото:

"Ние миналата година сме окосили 200/70 метра участък с наш бюджет. Вътре в езерото, все пак на ръка сме ги вадили водораслите... Общо сме 4 човека, само 4 човека... Аз ще окося сега някакъв участък, но местната управа да се замисли поне..."

Езеро Рабиша е със статут на язовир и е под юрисдикцията на Министерството на земеделието и храните и Напоителни системи. То е включено към списъка на 19-те значими язовира в страната. По техническа причина притокът на вода към язовира е преустановен, това е и причината да има спад в нивото, каза Янчо Василев, директор на Напоителни системи - Видин:

"Ние извършваме ежедневни, седмични, месечни проверки за измервания, поддръжка на съоръженията на този язовир, както и на другия значим язовир - язовир "Кула", и също ние установяваме такива факти. Главната причина да намалее нивото на язовира е, че през 2022 година беше преустановено подаването на вода към язовира от няколко деривации, които са основния източник за пълнене на язовира, по техническа причина... Нещата не са съвсем изяснени, но се надяваме, че в най-скоро време ще се направи всичко възможно, работим в тази насока... За съжаление влияние оказват и високите температури, и изпарението... Водата, която трябва да се влива в язовир Рабиша, отива в съседните реки... Сериозен е проблема, но в най-скоро време ще започне ремонт..."

Всъщност, проблемът не е отсега. В началото на миналата година беше обявена процедурата за избор на изпълнител за ремонтните дейности на язовир Рабиша, ремонтът трябваше да бъде извършен през лятото на 2023 година. Това съобщи в социалните мрежи видинският депутат Любен Иванов, който сподели, че е получил уверение от  тогавашния министър на земеделието и храните Явор Гечев, по време на проведеното първо за годината заседание на Комисията по земеделие. Любен Иванов е поставил въпроса тежкото експлоатационно състояние на язовир Рабиша през декември 2022 година, а министър Гечев е поел ангажимент през 2023 г. да бъдат извършени ремонтни дейности на обект "Язовир Рабиша" и по-конкретно- Ремонт на Видболска пълнеща деривация, ремонт на изравнител "Раяновци", ремонт на Ошанска пълнеща деривация и ремонт на Арчарска пълнеща деривация - тези обекти са на територията на общините Белоградчик и Макреш. Предвидено е да се извършат ремонтни дейности и на водовземна кула - преден дънен савак, заден дънен савак; панцеровка на основния изпускател, както и изграждане на вътрешна стълба за достъп. 

Според директора на Напоителни системи Янчо Василев, са взети мерки- през август миналата година е издадено разрешение за строеж... Колкото до причините, които забавят отстраняването на проблема и ремонта на деривациите, допълващи водите на езерото, те са различни- административните изисквания и срокове за изготвяне на проектите, липсата на персонал и най-вече честата смяна на правителствата. 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11