Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Снимка: Радио Видин


Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в "Земята, която ни храни" отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се движи от 500 до 700 кг. за декар в различните региони. Цената на пшеницата не надхвърля 350 лева за тон, и то за качественото зърно, каза Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Като добиви са добри, качеството е сравнително добро, хектолитровото число е високо, но другите качествени показатели но по някои показатели - глутен и протеин са по-умерени... Цената на пшеницата се движи около 300 лева- до 350, в зависимост от качеството...Това е нормалната цена, не като онзи период преди година-две и имаше много високи цени. Те бяха предизвикани от други събития... Вътреtният пазар се задоволява с тези цени..."

Според експерта, повече от предишни години са количествата овес и ечемик, той се търгува за 270-280 лева за тон, а основният пазар на българското зърно е в съседна Гърция. Около 800 лева за тон е цената на рапицата, тя е основно за вътрешния пазар. Търговците търсят качествено зърно, но обръщат внимание и на мястото, от което купуват, заради транспортните разходи, посочва Борис Ангелов:

"За да се извозва за морето или Гърция, зависи от разстоянието, на което се купува... Заради строителството на пътищата, има заобикаляне и се увеличава разстоянието. Това дава отражение върху интереса на този, който изнася, а и цената не може да бъде конкурентна при повече транспортни разподи... Нашия район е далече от морето, транспорта влияе". 

За зърнопроизводителите от Северозапада износът по море не е вариант, заради оскъпяването на продукцията. Алтернатива е река Дунав:  

"На Дунав се товари пшеница, но за по-близките и количествата не са толкова големи. Дунав трябва да може да поеме този товар..."

Именно по Дунав до момента са изнесени стотина хиляди тона от общото количество, предназначено за Европа От близо  700 хиляди тона изнесено българско зърно, стотина хиляди тона, предназначени за Европа, са изнесени по Дунав. Въпреки износа, зърно за вътрешно потребление има достатъчно, категоричен е  Борис Ангелов, защото потреблението у нас е между 1 и 2 милиона тона. 

Заради сушата по-ниски ще са добивите от пролетници, а цените няма да са по-различни от миналогодишните- около 300 лева за царевица, за слънчоглед- между 700 и 800 лева, но всичко зависи от количеството и качеството. В страната има остатъчни количества зърно- около милион и половина тона пшеница, а според експерта някои от земеделците умишлено го задържат, в очакване на по-добри цени. 

"...Търговията върви, има търсене при определени нива, цената ще върви надолу, но някои търсят по-високи цени... Всеки земеделец преценява дали да продава, но пазарът диктува ситуацията", казва още Борис Ангелов.  

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48