Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Снимка: Радио Видин


Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в "Земята, която ни храни" отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се движи от 500 до 700 кг. за декар в различните региони. Цената на пшеницата не надхвърля 350 лева за тон, и то за качественото зърно, каза Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Като добиви са добри, качеството е сравнително добро, хектолитровото число е високо, но другите качествени показатели но по някои показатели - глутен и протеин са по-умерени... Цената на пшеницата се движи около 300 лева- до 350, в зависимост от качеството...Това е нормалната цена, не като онзи период преди година-две и имаше много високи цени. Те бяха предизвикани от други събития... Вътреtният пазар се задоволява с тези цени..."

Според експерта, повече от предишни години са количествата овес и ечемик, той се търгува за 270-280 лева за тон, а основният пазар на българското зърно е в съседна Гърция. Около 800 лева за тон е цената на рапицата, тя е основно за вътрешния пазар. Търговците търсят качествено зърно, но обръщат внимание и на мястото, от което купуват, заради транспортните разходи, посочва Борис Ангелов:

"За да се извозва за морето или Гърция, зависи от разстоянието, на което се купува... Заради строителството на пътищата, има заобикаляне и се увеличава разстоянието. Това дава отражение върху интереса на този, който изнася, а и цената не може да бъде конкурентна при повече транспортни разподи... Нашия район е далече от морето, транспорта влияе". 

За зърнопроизводителите от Северозапада износът по море не е вариант, заради оскъпяването на продукцията. Алтернатива е река Дунав:  

"На Дунав се товари пшеница, но за по-близките и количествата не са толкова големи. Дунав трябва да може да поеме този товар..."

Именно по Дунав до момента са изнесени стотина хиляди тона от общото количество, предназначено за Европа От близо  700 хиляди тона изнесено българско зърно, стотина хиляди тона, предназначени за Европа, са изнесени по Дунав. Въпреки износа, зърно за вътрешно потребление има достатъчно, категоричен е  Борис Ангелов, защото потреблението у нас е между 1 и 2 милиона тона. 

Заради сушата по-ниски ще са добивите от пролетници, а цените няма да са по-различни от миналогодишните- около 300 лева за царевица, за слънчоглед- между 700 и 800 лева, но всичко зависи от количеството и качеството. В страната има остатъчни количества зърно- около милион и половина тона пшеница, а според експерта някои от земеделците умишлено го задържат, в очакване на по-добри цени. 

"...Търговията върви, има търсене при определени нива, цената ще върви надолу, но някои търсят по-високи цени... Всеки земеделец преценява дали да продава, но пазарът диктува ситуацията", казва още Борис Ангелов.  

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10