Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расте броят на измамените български работници в чужбина

Снимка: Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"



За значителен ръст на случаите с измамени българи с обещания за работа в Швеция през летния сезон алармират от българското посолство в Стокхолм. Това съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". През лятото се засилва търсенето на препитание в чужбина, но решавайки да отидем зад граница, трябва да си направим предварително проучване за работодателя, информира Надежда Симеонова, директор "Инспекция по труда" - Видин:

"Ако заминаването е чрез фирма посредник, търсещият работа трябва да има сключен посреднически договор с нея и да тръгва от България със сключен трудов договор на разбираем за него език с работодателя, при когото ще работи в приемащата държава. Най-често се предлагат договори на двата езика – на български и на държавата, в която ще се полага трудът. Работници зад граница могат да бъдат изпратени и от работодател като командировани лица в рамките на предоставяне на услуги. В този случай трудовият договор е с командироващия работодател. Условията на труд при командироването се описват в споразумение, което се сключва между работодателя и командирования работник.  


На второ място, работодателят няма право да изисква заплащането на каквито и да е такси за осигуряване на заетост. Ако някой ви иска такива такси, това е сигурен знак за измама и със сигурност няма да доведе до започване на работа в чужбина от ваша страна. 


Друг сигнал е отказът кореспонденцията да се води директно с работодателя. Със сигурност, когато работодателят отказва да се срещне с вас и настоява кореспонденцията да се води онлайн – това е измама." 


Българските работници трябва да бъдат поставени при същите условия на труд, каквито важат за служителите от дадената страна, допълни Надежда Симеонова.

Красимир Иванов е работил 8 години в Германия. Като много българи и той заминава да се труди, без да знае езика на страната, в която отива:

"В чужбина доста често има такъв тип обяви, в които работодателите се възползват от това, че хората нямат много пари. Тези, които не могат да намерят развитие в България, решават да отидат в чужбина и понеже не знаят език и закони, другите се възползват от тях. Често се случва работодателят да се възползва от теб - не плаща навреме, удържа различни суми, правят се различни схеми с квартирите на работниците."

Всяко начало е доста трудно, не си знаеш правата, не познаваш адвокати, не познаваш още никой, казва още Красимир: 

"В момента има доста Фейсбук групи, особено за Германия, има и за отделни градове. Хубаво е да се включите в тях и да комуникирате с други, които живеят там. Има доста хора, които биха помогнали и ще ви дадат напътствия, ще ви свържат с адвокати и ще ви обяснят как да процедирате."

Ако сме разбрали, че сме станали жертва на измама, трябва да реагираме още в страната, в която се намираме и да се обърнем към контролните органи там - полиция и посолство. Можем да се свържем и на дежурния телефон на "Инспекция по труда", който е за българи, работещи в чужбина - 00359 2 8101747. В Германия институцията работи активно с консултативни центрове, които предлагат безплатна консултация по трудово право на български език.

Повече може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05