Днес посетихме врачанското село Ослен Криводол, където за трета поредна година се провежда четиридневният фестивал "Ослен фест". На него срещнахме много интересни хора, за които скоро ще ви разкажем. Един от тези креативни и талантливи хора е Симеон Гранитски. Забелязахме го, защото бяхме привлечени от прекрасните звуци, които произвеждаше от негова флейта. Разменихме си няколко приказки и разбрахме, че Симеон е направил флейтата си сам и не само. Той изработва ръчно около 15 екзотични духови инструмента от цял свят.
"Занимавам се от три години с тази страст, която се появи и аз не знам от къде точно, някъде от звездите, да правя флейти и да се занимавам изобщо с музика и да композирам в движение, под формата на импровизация. Не мога да композирам музика по друг начин. Нямам музикално образование и като цяло съм се учил сам и на правенето на флейти, и на свирене и композиране."
Материалът, който Симеон използва за направата на флейтите е бамбук.
"Има различни сортове бамбук и съответно и различни размери. Това специално е "шао флейта", т.е. китайска традиционна флейта, която е много подобна на кавала, общо взето е "китайски кавал". Аз правя най-различни флейти от цял свят и постепенно им изучавам "душата" и звученето и забелязах, че всяка една флейта си има много специфично, наистина точно като душата. Даже има една такава поговорка, която идва от древните цивилизации, която гласи следното, че ако искаш да чуеш гласа на душата си, трябва да засвириш на флейта."
Симеон умее да изработва най-различни духови инструменти.
"Изработвам кавали, различни дудуци - безарменския, там има едни специфики, които са малко по-различни, индийско бансури, японско шакухачи, египетски ней, персийски ней, въпреки че доколкото знам египетският има и друго име и съответно "южноамериканска кеначу"."
Тук може да чуете и изпълненията на Симеон с най-различни екзотични инструменти.
Повече по темата чуйте в прикачения файл.
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..