Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради липсата на напояване стопаните очакват по-ниски добиви от пролетниците в условията на засушаване

Под 5 000 декара се напояват в област Видин

Снимка: Светослав Цветанов


По-ниски добиви от пролетници и загуби очакват стопаните заради продължителната суша и липсата на напояване. Едва под 5 хиляди декара в област Видин се напояват, за тази година договори са сключени в общините Макреш и Белоградчик.  Два проекта за възстановяване на напоителна инфраструктура се изпълняват от "Напоителни системи"- Видин, каза в "Земята, която ни храни" директорът Янчо Василев: 

"Съгласно Постановление на МС от 2000-та година, са утвърдени балансите на поливните площи, за област Видин към онзи момент са 124 580 в почти всички общини, с изключение на общините Чупрене и Бойница. За 2024 година към клон Видин имаме сключени два договора за напояване с обща площ 4836 декара само в общините Макреш и Белоградчик. "Напоителни системи" е бенефициент по мярка 4.3 от Програмата за развитие на селските райони- мярка "Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитие и модернизиране или адаптиране на селското и горското стопанство". Изпълняваме два проекта- за реконструкция и модернизация на дюкер "Видбол" и за реконструкция и модернизация на главен напоителен канал М-2 и кана Р-12. И двата обекта са на територията на община Макреш, в землищата на селата Толовица, Макреш и Шишманово..."

С реализацията на проекта за реконструкция на дюкер "Видбол" ще се постигне значително намаляване на загубите на вода от течове. Прогнозира се максималните загуби на вода, следствие от обезвъздушаване и допуснати течове от не добре затворени спирателни кранове да стане не повече от 2%, или нов КПД 98%. Проектът за реконструкция на елементи на съществуващи хидромелиоративни системи за напояване - главен напоителен канал М-2 и канал Р-12 към напоителна система "Рабиша" цели да бъде осигурено намаляване загубите на вода и по-ефективно използване на количеството им за напояване, което от своя страна ще доведе до икономия на вода, до поддържане в добро състояние на водните тела, както и ще смекчи натиска от климатичните промени. Ще бъде увеличена и напояваната площ. 

Заради поливния сезон ремонтът на двата обекта е преустановен. Крайният срок за завършване на рехабилитацията на напоителните съоръжения е април следващата година. 

Със собствени средства от "Напоителни системи" извършват ремонт и на два от каналите на помпената станция в землището на селата Толовица и Рабиша, след което площите за напояване ще се увеличат, допълни Янчо Василев. 

По думите му трябва да се съобразяваме с промяната на климата, да отглеждаме по-сухоустойчиви култури, да започнем да пестим водата, защото тя не е неограничен ресурс: 

"Всичко онова, което сме вършили до този момент, трябва да го забравим- да разпиляваме водата и да не се грижим за нея. Една от насоките е да променим начина на напояване на земеделските култури, да сменим старите методи на гравитачно напояване и дъждуване, защото разхода на вода е много голям, в същото време се нанасят и щети на почвата..." 

Според Янчо Василев новите методи, които трябва да се въведат, са капково, подпочвено и микро напояване. За тях трябват сериозни инвестиции, но те си заслужават. Трябва да се променим, категоричен е Василев:

"Тези методи са свързани с определени култури, определени площи и определен тип почви. Земеделските стопани трябва да започнат да мислят много сериозно и в тази връзка. Трябва сериозно да се помисли за смяна на културите... Тази година есенниците дадоха много добри резултати, за разлика от пролетниците, при които няма да бъдат никак добри резултатите..."

Земеделските производители ще получат безвъзмездни средства за напояване, съобщиха наскоро от министерството на земеделието. Те могат да кандидатстват за подкрепа на разходите за вода за напояване до 31 октомври 2024 г.  Максималният размер на помощта е до 280 000 евро. Фермерите трябва да имат договор за 2024 г. с доставчик на услугата "доставяне на вода за напояване", сключен до 10  октомври включително. Заявления се подават в Областните дирекции на фонд ”Земеделие” до 31 октомври,  а помощта ще бъде изплатена до 10 декември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10