Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи фестивал на Турлашката кухня в село Салаш

Снимка: Фейсбук



За първа година в белоградчишкото село Салаш ще се проведе Фестивал "Турлашката кухня и занаяти". 

Участниците ще имат възможност да опитат уникалните специалитети от турлашката кухня- бел муж, гньетени чушки с боб, косачко кисело, блага баница и много други местни храни, каза Даниела Иванова, секретар на читалище "Развитие":

"За нас е чест, че за първи път ще се проведе национален фестивал на турлашката кухня. На площада по главната улица в селото ще бъдат разположени шатри за приготвяне на турлашки гозби...  Фестивалът ще се проведе в три направления- турлашка кухня, занаятчии и турлашки фолклор... Посетителите могат да видят как от дърво се извайват различни фигури... Мечтата ни за следващата година е фестивалът да се провежда на една поляна на края на селото, където има една голяма чешма, която е пресъхнала. Набираме благотворително средства за реновиране на чешмата, която е необходима за кризисни ситуации... "


Ще има вкусна домашна храна, приготвена с много любов от най-специалните хора - турлаците, населяващи планинските земи от двете страни на българо-сръбската граница, разказва за Радио Видин Георги Никитов - кметски наместник на село Салаш:


"Програмата започва в 10 часа с готвенето на гозбите. В 11 часа ще има приветствено слово на кмета на Белоградчик Боян Минков и отец Рафаил - архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия, след което в 11:30 часа започва културната ни програма с хора и песни от местни читалищни дейци-  селата от Горни Лом, Чупрене, Салаш, Боровица, както и четири села от Сърбия..."


Определянето на победителите ще бъде от 14 часа, награди ще има за най-атрактивен готвач и за най-интересна манджа, допълват организаторите.


Фестивалът ще се проведе на 7 септември от 10 часа в центъра на селото. Организатори са Община Белоградчик, кметство Салаш и местното читалище. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В ход е традиционната акция на полицията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ 

Ежегодната превантивна акция на полицията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ , през месеците септември и октомври, има за цел да осигури безопасността на движението на децата, учениците и техните близки в районите на детските градини и училищата преди откриването на новата учебна година, през първия и втория учебен срок, съобщават от..

публикувано на 12.09.25 в 10:14

Мъж от Видин влезе в ареста заради канабис

25-годишен видинчанин е бил задържан вчера в полицейския арест за притежание на наркотици , съобщават от полицията. Мъжът бил спрян за проверка в жилищен комплекс в града. От него служителите на реда иззели зелена суха листна маса със специфичен мирис на канабис.  По случая в Районното управление във Видин е образувана преписка.

публикувано на 12.09.25 в 09:56

Ученици в Монтана ще учат фотография в маломерна паралелка

Само една маломерна паралелка ще има в община Монтана за новата учебна година. Тя ще е във Второ училище в Монтана, професия „Фотограф". Училището е средищно и в него се обучават 444 ученици. Маломерна паралелка с 14 ученици за обучение по професия „Фотограф" ще бъде сформирана в девети клас в монтанското Второ училище „Н. Й. Вапцаров".  Решението..

публикувано на 12.09.25 в 08:35

Полети с балон над Белоградчишките скали помагат на деца в нужда

Благотворителни полети с балон  над Белоградчишките скали организират от Лайънс клуб – Видин и Приключенски център - Белоградчик. Събитието започва от днес, 12 септември и ще продължи до 14 септември. Инициативата ще се проведе под мотото "Летим за българските деца", каза президентът на клуба Евтим Стефанов. "Това е втора Лайънс балониада, която се..

публикувано на 12.09.25 в 08:13

В Роман ще се проведе информационен ден за еврото

В сградата на общинската управа в Роман ще се проведе информационен ден за еврото. В срещата ще участват служители на "Български пощи", Националния осигурителен институт и кметове на села от общината.  Днес въпросите си за преминаването към еврото ще могат да задават жителите на Община Роман. " Особено по малките населени места никой не е..

публикувано на 12.09.25 в 07:48

Снимката на 11 септември 2025 година

Официално откриха новоизградената спортна площадка в центъра на видинското село Градец. Сред гостите на откриването бяха кметът на община Видин Цветан Ценков и заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Румен Лилов. Държавата предвижда разкриване на амбулатории за първична здравна помощ в малките населени..

публикувано на 11.09.25 в 18:00
Акад. Антон Дончев

Литературен клуб в Мездра отдава почит на акад. Антон Дончев

Новият творчески сезон на Литературен клуб „Хр. Ботев“ към Народно читалище „Просвета 1925 – Мездра“ ще започне с вечер, посветена на живота и творчеството на акад. Антон Дончев . Изявата е в чест на 95 години от рождението на писателя и ще се състои на 18 септември от 17:00 ч. в конферентната зала на културното средище. Антон Дончев е сред..

публикувано на 11.09.25 в 15:30