Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

10
Снимка: радио Видин



Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл. 

Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не помни кога е заселено“, но винаги се е намирало на едно и също място, на пътя от Лом за Видин. Изселвало се е в размирни времена, но впоследствие населението винаги се е връщало на родното място. През 1850 г. Добри дол е един от центровете на Въстанието в Северозападна България. Много са препатили хората в миналото. През 1860 г. са подмамени от турската власт за по-добър живот в Русия и хората се  изселват. По-голямата част от преселниците се връщат обратно на следващата година, защото не намират вода и плодородна почва в степите на Русия,   но в домовете си заварват настанени от турското правителство татари и черкези.  Те напускат селото по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. и след Освобождението селото е заселено отново с българи.

Днес в село Добри дол живеят 180 души, преобладават младите хора. Има и много деца, които ходят на детска градина  и училище в общинския център град Лом с училищен автобус. По-възрастните мъже сутрин се събират на кафе, обсъждат теми, които ги вълнуват.



В селото няма проблем с водата, имат нов водопровод, нямат проблем с електрозахранването. Биха искали по-редовен автобусен транспорт, защото в момента идва автобус 2 пъти седмично. 

Кмет на село Добри дол е Младенка Младенова- Милева, тя е втори мандат кмет. Родителите й са от това село, тя има отношение към родното си място и има желание да го направи още по-приветливо и уютно за живеене. Поставила си е за цел да се възобнови читалищната дейност, като преди това да се направи сграда за читалище, тъй като в момента няма такава:
"Това е моето село и аз искам да е хубаво, подредено, хората да са доволни, защитени. В първия мандат успяхме да почистим селото, гробищния парк, ще кандидатстваме за нова детска площадка..."




В село Добри дол живеят не само възрастни пенсионери, има и млади семейства, които предпочитат да живеят и да работят тук . 

Главният път, на който се намира Добри дол, преди време е ремонтиран и днес по него минават автомобилния поток от тирове, товарни камиони, леки автомобили, които пътуват към Лом, Козлодуй, Оряхово  и останалите населени места в Северна България. Въпреки че в населени места ограничението на скоростта е 50 км, шофьорите много често карат с по-висока скорост, което е опасно за хората. Затова искането на кмета е да се положат поне на 6 места легнали полицаи и така да се намали скоростта на минаващите автомобили, казва  Младенка Младенова - Милева. 

Мечтата и голямото желание на Младенка Младенова е да се възобнови дейността на читалището, като преди това да се построи и сграда за този културен храм. Ако се построи читалище, то ще може да дава подслон на хората при различни събития, събрания, чествания, празници, казва кметицата:

"Нямаме читалище, предишния ми мандат изчезна и библиотеката. Бе продадена къщата, а книгите бяха оставени в мази с влага и бяха унищожени. Някога сме имали читалище. Сега тук имаме общинско място, където може да се строи сграда на читалище. нямам къде да събера хората на събрание, на празник..." 


Здравеопазването, общественият транспорт, гробищният парка са проблемни,  с намален капацитет, но все още съществуват на територията на Добри дол, Към имоти в селото има интерес, има и чужденци, които харесват селото

Райна Рангелова Димитрова  скоро ще навърши 90 години на 22 октомври, тя е родена в село Добри дол, и много често сравнява климата на Добри дол  с климата в  Сандански. това показват нейните наблюдения, за които тя разказва: 



"Каквато е температурата в Сандански в Добри дол е по-топло много пъти. И когато идват бурите от Видин става тъмно и като наближи при Лалка, баирът свършва и всичко завива нататък, Арчар бие, Сливата бие, тука прескача. Аз вече 35 години съм пенсионерка тука само един път е било град..."

Пред хранителния магазин са се събрали мъже, пият кафе, пушат и разговарят на различни теми. Нямат желание да говорят, казват, че животът на село не е лек, в живота си като активно работещи хора са видели много неща, но днес са пенсионери и живеят по-спокоен и затворен живот.   

Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00