Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гроздето тази година- малко, но с добро качество

Снимка: Радио Видин


По-рано от обичайното започна гроздоберът тази година. Заради сушата и високите температури белите сортове грозде узряха по-рано, вече се бере и червеното грозде. Отрано започва и работният ден на берачите в масивите в селата Станево и Долно Линево, за които отговаря Милка Велкова: 

"Гроздобера го започнахме близо месец по-рано... Тази година е катастрофална за лозята в Северозападния край. Безснежната зима, без влагозапасяване, без дъждове от юни до септември, на 1 метър в почвата няма влага. На 1 август бяха готови белите сортове, а на 10-ти- червените- това не се е случвало... На 20 см от повърхността влага няма... Изсъхват по-младите лозя, оцеляват старите и тези, които са на северен скат... В момента гроздовете стафидират от високите температури и високата температура на земята- при 38 -39 градуса на въздуха, на земята е 45 градуса..." 

Качеството на гроздето е перфектно, ако се обере навреме ще се задържи, казва Милка Велкова, но добивите ще са по-ниски:

"Катастрофално ниски, към 30 % от миналогодишния добив. Ако миналата година сме брали по тон и половина от декар, сега  към 200-250 кг от декар- от белите и червените сортове. Градусът е висок - 25-26, но с всеки изминал ден ще се вдига, а соковете ще започнат да се връщат обратно, за да съхрани лозата... Огромен проблем е ниският добив, има гроздопроизводители, които нищо няма да наберат... 
Масивите са на брега на Дунав, а въздушната влага оказва влияние върху развитието на лозята... Вървим към изкореняване на старите масиви... Младите ще оставим, защото са с повече лози в декар и са по-рентабилни..."


1600 декара лозя стопанисва Милка Велкова. В масивите се отглеждат мерло, каберне совиньон, кралски рубин, совиньон блан, сира, врачански мискет и тамянка. Заради климатичните условия, високите разходи и нерентабилността на производството, ще започнат да изкореняват по-старите сортове. От няколко години сред проблемите за гроздопроизводителите е и реализацията на продукцията: 

"Допреди няколко години винпромите имаха капацитет да купуват от нас производителите. Последните години почти не купуват и остава само пазарът на дребно. Мислили сме за малка избичка, но и реализацията на вино е трудна. При толкова изби, които не могат да си реализират виното, е безсмислено да го правим...Сега Наредба 5 до някаква степен ограничава вноса, за да можем и ние да си реализираме и малкото оскъдна продукция... "

На този етап нямат проблем с работната ръка, все още има желаещи да работят, с тях се сключват договори, има и постоянни работници. Милка Велкова е убедена, че за лозарството има надежда:

"Винаги има надежда, не знаем другата година каква ще е, дано е по-добра... Гледаме гроздето с мерак и любов и затова е хубаво, затова и имаме много клиенти..."


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10