Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсва официално уведомление за затварянето на завода за кабелни комплекти в Мездра

Заводът на "Борднетце - България" в Мездра
Снимка: БТА

В Бюрото по труда в Мездра не е постъпила официална информация за затваряне на завода за кабелни комплекти в града. Работодателят е длъжен поне 30 дни предварително да информира институцията за намерението си, в противен случай може да бъде санкциониран от Инспекцията по труда. Това каза директорът на Бюрото по труда Владимир Петков и поясни, че е научил за спирането на завода от медиите. Преди това, на 2 септември, е депозирал писмена покана за среща с ръководството, но до 13 септември такава не се е провела. 

"Новината не е никак приятна. В юли месец такъв подобен завод в Плевен освободи 200 човека. Ако при нас са 950, направете си сметката какво ще означава това за Северозапада. В Мездра безработицата в момента е 5% и малко над 5%, което е средно за страната. 400 са регистрираните безработни. Но, ако от 950 300 са живущи в Мездра, това значи, че отиваме на над 50% увеличение на безработицата в общината. Алтернатива има, защото разбирам, че и от Монтана заводи се интересуват от работници, във Враца има два подобни завода, в Ботевград има два завода, подобни", посочи Владимир Петков

До момента под 15 души са освободени от завода, поясни Владимир Петков. 

"Август-септември са дошли под 15 души и са се регистрирали. Всички са освободени по взаимно съгласие срещу обезщетение от съответните заплати по програма за лоялност на фирмата. Това обаче няма как да се случи с 900 души. Надали 900 души ще напуснат по взаимно съгласие през февруари-март догодина."

Владимир Петков е и областен координатор на КНСБ във Враца. В това си качество той уточни, че няма информация дали на на територията на завода има действаща синдикална организация. 

"Но това нещо ние не можем да го спрем. Единственото, което трябва да се случи, е предварителна подготовка и разговори с работниците. Лошото е, че сега е септември, а се говори за март догодина и може би затова още не са ни приели, но другия месец ще се опитаме да влезем, ако не ние, поне Инспекция по труда."

През 2008 година заводът отваря работни места за 1500 души и се превръща в гордост за Мездра, припомни Владимир Петков. Поясни, че е очаквал проблемите, които секторът изпитва на европейско ниво, да се отразят и на местното производство, което е насочено предимно за Германия. Но наистина не е очаквал да се стигне до затваряне на завода, в който работят хора не само от община Мездра, но и от Роман, Оряхово и Червен бряг. 

Кметът на Мездра Иван Аспарухов, който е един от хората, съдействали за стъпването на японския инвеститор в Мездра през 2008 година, също научил за затварянето на завода от медиите. 

"Пита ли ни някой колко да порасне минималната работна заплата, пита ли ни колко пораснаха енергоносителите - газ, ток? Защо не питахте тогава правителството какво прави с тази инфлация? Вдигнахме основни неща и сега чакаме инвеститори. Откъде да дойдат? Да не са... Капиталистът гони печалба. Основен разход му е работната заплата и енергоносителите. Колко години трябва да минат, за да разберем, че няма преход от социализъм към капитализъм, няма отъпкана пътека, има правила. И една държава, ако мисли за икономиката, трябва да създава нормална икономическа среда за всеки един бизнес... Като не искаха преди 20 години децентрализация, да се оправят. Когато видя стратегия за развитие на българската икономика, тогава мога да ви дам отговор... Базата ще е запазена, ние няма да спираме да търсим инвеститори, но местната общност няма... Ето това е целият прогрес на добрите държави - при децентрализацията местната общност има стимули да създава бизнес и да създава заетост. При тази система в България няма нищо общо, защото 100% от данъците влизат в държавата и ние трябва да се молим на японци за ресурси... Няма да престанем да търсим варианти, защото скоро ще пуснем магистралата и всичко ще се изкупи. Но задайте въпроса къде е българският инвеститор, вижте колко милиарди са по сметките..."

Общините най-добре знаят каква потребност имат и какви са възможностите им, затова трябва да бъдат включени в икономическия процес. Трябва да има икономическа връзка, добави кметът. 

От своя страна работници потвърдиха, че са информирани за спирането на завода. Повечето ще останат на работа до края на годината, малцина ще продължат до март догодина. 

Припомняме, че на 13 септември производител на кабелни комплекти за автомобилната индустрия обяви в съобщение до БТА за реорганизация на дейността си в България. Според него компанията планира да преустанови дейността на единия от заводите си у нас - този в Мездра, през 2025 г., а вторият завод, който е в град Карнобат, ще продължи работа с намален капацитет. 

Причината за тези действия е преместването на производството в заводите на компанията в Молдова и Румъния. 

"Решението за преместване на производството се дължи на конкуренцията в индустрията за кабелни комплекти. Високите производствени разходи в България, особено нарастващите разходи за труд, се отразиха негативно на способността на компанията да възлага нови проекти за серийно производство на кабелни комплекти към българските си локации", се посочва в съобщението.

Заводът в Мездра, който е открит през 2008 година и в който работят около 950 души, е планирано да затвори в края на месец март 2025 г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00