Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анка Йорданова: "Пещера "Магурата" стана моя съдба"

14
Снимка: личен архив

Днешната  гостенка в предаването "Калейдоскоп" е Анка Йорданова- дългогодишен екскурзовод в пещера "Магура" край село Рабиша. На известната със скалните си рисунки пещера тя посвещава 30 години от професионалния си живот. Днес е на 76 години. 

"Магурата", тази вълшебна пещера, я омагьосва и тя остава завинаги свързана с нея. Днес продължава да рисува скалните мистични фигури върху камъни, върху парчета дърво, за да могат посетителите да отнесат късче от атмосферата в "Магурата" и от този неизследван и магичен български Северозапад. 

В пещерата "Магура" има следи от живот на древните хора, това е най-дългата пещера, първата осветена и облагородена за посетители пещера в България, отворила врати през 1960 година.


Анка Йорданова е родена през 1948 година в днешния град Съединение, в миналото село Голямо Конаре. В семейството са 4 деца, тя е най-голямата. У дома децата помагат на майка си на нивата, в къщната работа, в домакинството. Учат се цял живот на трудолюбие, работа и отговорност. 

Завършва 8 клас в училището в селото. Харесва й рисуването, затова избира да продължи да учи в училище по керамика в град Елин Пелин. След завършване на средното си образование започва работа в цеха за фаянсови плочки. По това време се запознава със своя съпруг. В началото живеят в град Съединение, после си идват в родното село на съпруга й - Рабиша. Тук тя работи в пощата, след това в цех към Телефонния завод в Белоградчик, в магазин, докато накрая през 1980 година започва работа като екскурзовод в пещера "Магурата". И така 30 години - живот, отдаден на историята, легендите и красотите на тази пещера, както и безбройните лекции и срещи с хора от всички краища на страната, от други държави. 


Самата тя не е учила за екскурзовод, но постепенно с времето не само че научава основната лекция, но започва сама да търси допълнителна информация- историческа и археологическа, да учи на различни езици лекцията си и да наблюдава как работят на терен научните работници. Спомня си за работата на Анета Славова от Института по паметниците на културата, която  успява да съхрани рисунките от плесен и влага като ги напръсква със специален разтвор. Това става през 1981 година. 

Анка Йорданова има отношение към изкуството. Създава свои рисунки, рисува пейзажи, хора, има картина, която е свързана със смъртта на баща й. Върху парчета от камъни рисува с кафява боя скалните фигури от пещерата, прави същото и върху парчета дърво. Има и диплом от задругата на занаятчиите. За съжаление не може да продава своите произведения на изкуството поради бюрократични спънки. 




Анка има 3 дъщери и 6 внуци, 5 правнуци, които й носят много радост и желание за живот. 

ПЕЩЕРА МАГУРАТА 
"Най-важното в нашата пещера са скалните рисунки. В момента галерията с рисунките е затворена. Хората искат да видят оригинала. През 1981 и 1983 година в пещерата за реставрацията на рисунките  работеше Анета Славова от Института по паметниците на културата. Тя работи по този въпрос, напръска ги със специален разтвор. В първата зала и там, където имаше плесени, вече няма. И сега след 40 години няма плесен. А в следващата зала- "Слънчевата", тя пробно обработи с разтвори половината рисунки, другите останаха  необработени. Там, където  не е обработено, плесента си седи и се развива. Даже на една хартийка беше написала нещо и я беше оставила, години наред стоеше тази хартия, не се разлагаше..." 


ИСТОРИЯТА НА ПЕЩЕРАТА
"От 1959 до 1961 година почти цялото село участва в благоустрояването на пещерата. От Гранитово са донесени тези плочи за стъпалата. На поляната пред пещерата се каменоделства и се правят стъпалата. Поне 200 души, сред тях млади момчета, са работили. Невероятен труд е положен. Тунелът за изхода е прокопан, когато е правен винзаводът, в една от галериите отлежава  шампанското. 
...Един път групата ми беше 560 човека. Питате ме как проведох лекцията. Ами стана, пътеките са широки, на тях има хора и другите стигат до огнищата и ако се запази тишина, се чува всичко много добре. И после се придвижват. Един ден до обяд минаха 2000 души. Идваха цели автобуси ученически и с екскурзианти, никого не сме връщали. Големи групи бяха. Това да тръгнеш с 5-10 човека, все едно е напразен труд... "

Работила е по повече от 8 часа под земята, във висока влажност, с дълъг преход по хлъзгавите пътеки, с оскъдно осветление. Работното й място е отдалечено от селото, много често се е налагало да ходи пеша до пещерата, но винаги с ентусиазъм, с отдаденост и любов. 

"Ходенето в пещерата е много, на ден 30 км от селото до пещерата, после в пещерата и така 30 години по 30 км всеки ден..."

Хората интуитивно са оценявали труда й, всеки път са оставали впечатлени и благодарни за обстойната и пълна информация, която им поднася екскурзоводът. 
Извън живота около пещерата, Анка се отдава и на другото си хоби- да калеми. Така си е създала нови плодни дръвчета в двора. Живее в малка, схлупена къща на центъра на Рабиша, но в къщата й има много спомени за стари времена и за истински българи. Винаги се е ръководила от желанието да се впише в местната общност, да помага на хората и на обществото. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48