Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как хранителните навици и физическата активност подобряват качеството на живот

Снимка: Ина Данчева Личен архив


Хранителните ни навици могат значително да подобрят качеството ни на живот, но могат и да го сринат. Това обясни специалистът по хранене и инструктор, водещ спортни тренировки за деца и възрастни Ина Данчева. Практикува от повече от 10 години, главно в София. Иначе е родом от Видин и през лятото съчетава почивката в родния град с тренировка в местния клуб "Аеробикс тайм". Целта ѝ е да вдъхновява и подкрепя все повече хора да подобрят физическото си състояние. 

"Искам да предам на хората, че най-добрата инвестиция, която могат да направят за себе си, е да се грижат за здравето си и да се опитат да бъдат повече физически активни и да се хранят по-добре. Защото именно тази инвестиция в нашето бъдеще си заслужава", каза Ина Данчева. 

По отношение на храненето Ина Данчева обясни, че правилно хранене означава да осигурим на тялото си всички необходими хранителни вещества, за да функционира оптимално.

"Смятам, че трябва да се стремим да се храним с храна от природата, която е максимално непреработена. Това е истинска храна, която трябва да присъства на масата ни. Разбира се, няма универсална диета или храна, която да приемаме и да приложим всичко, за да се чувстваме добре, защото всеки организъм е уникален..."

Специалистът по хранене и инструктор Ина Данчева. Снимка: Личен архивРезултатите от физическата активност също са индивидуални и зависят от времето, което отделяме за тях, но също и от храненето, поясни Ина Данчева.

"Смятам, че времето, за което е необходимо да видим резултати, е индивидуално за всеки и зависи от много фактори като ниво на физическа подготовка, честота и интензивност на тренировките и, разбира се, начин на хранене. Ако все пак трябва да дам някакво ориентировъчно време, промяна при някои хора може да се забележи още през първия месец, но обикновено за по-устойчиви резултати се изисква между 3 и 6 месеца и, разбира се, да бъдем постоянни през този период."

За да помогне на хората да подобрят физическото си състояние, Ина Данчева е в процес на създаване на онлайн платформа за тренировки и здравословно хранене. Целта ѝ е тези, които са твърде ангажирани да посещават залите, да могат да тренират в домашна обстановка в удобно за тях време.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05