Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможно е рентите да бъдат намалени

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

Снимка: Радио Видин


В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова. Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път: 

"Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски... Годината е сушава, количествата дъжд, които паднаха последните дни, не са достатъчни за следващата сеитба... Като цяло природата ни наказва... 

...За безснежни зими има решения, химията работи- измислят нови торове, но всички желаем сняг- това е влага за растенията... 

...Житото донякъде ни спасява, но ниските добиви на пролетниците- тук търпим огромни загуби, които житото не може да компенсира...  Много хора залагат на 4-5 култури, за да компенсират. Рапицата спасява много колеги, но нашето стопанство не разполага с нужната техника... Прогнозите са, че цялата есен ще е сушава, затова е рисковано да се сее рапица...

...Жънем 300-350 кг. от декар слънчоглед, но това покрива само и единствено семената, препаратите и торовете. Как ще оправим рентите, не знаем, а предстои следващата стопанска година... Кредитите не са решение, но към момента няма как- прибягваме и до тях...

...Ниските изкупни цени на продукцията са в основата на нашите загуби, а докато земеделската продукция е борсова стока, никой няма да отчете нашите загуби. Има държави със свои политики- държавни борси, които определят цени на продукцията още в началото на годината, земеделците могат да разполагат с някакви средства, които да ползват предварително за торове, препарати.  При нас няма такава политика, дори да има идеи- правителство няма..."

Средно по 300 кг. от декар пролетници са ожънали тази година, но по думите на Десислава продукцията се търси на цени, които не могат да покрият разходите. 

"Всеки се спасява индивидуално. Има търсене, но цените не са задоволителни. Не може при добив 350 кг царевица и цена от 34 стотинки да очакваме да покрием разходите... Семенарските компании предлагат устойчиви сортове, но от горещините царевицата изгоря преди да узрее... Напояването е особено важно, но това не е инвестиция, която не може да си позволи всеки... Отвориха проекти, които дават възможност за напоителни съоръжения, но всеки земеделец сам не може да се справи. Трябва да е общо, за всички- дори после да ползваме наем за амортизация на съоръжението... Самите имоти не са наши, това, което ползваме, е под наем или аренда - има много проблеми, които стоят пред нас, за да изградим такава система... В нашите земи е имало напоителни системи, но не са се съхранили..."

Проблем тази година са и рентите, затова вероятно те ще бъдат намалени:

"Готови сме да се лишим от имоти на някои собственици, ако не са съгласни. Чух колеги, че са взели общо решение да се намалят рентите, и то драстично. Новите договори са на база процент от добива и цена на продукцията, мисля, че е посочено 30 % - ако са добили 300 кг, 100 кг. е рентата. Няма откъде да дадем по-големи ренти. Миналата година почти всички прибегнахме до кредити, за да изплатим рентите... Предложихме да има таван на рентите, защото много са факторите, които влияят върху рентите.  Никой не отчита фактора отдалеченост- продукцията ни се изкупува с 20 лева по-ниско от тази  във Враца, с 50 лева от тази в Бургас. . Торовете ни са с 50 до 70  лева повече на тон, отколкото в Бургас, Русе..."

Среден земеделски производител е Десислава Петрова. Работи със семейството си, дават хляб и на няколко души- основно механизатори. Обработват малко под 5000 декара земя в землищата на общините Брегово и Видин. Отглеждат пшеница, слънчоглед и царевица. Притеснението й тази година е, че заради ниските добиви и ниските изкупни цени, ще се наложи да намалят рентите. Според нея, при изпълнение на изискванията по различните мерки от Стратегическия план, административната тежест върху земеделците се увеличава, а често поставените условия са трудно изпълними:

"Въведе се много писане, много смятане... Всички документи се входират онлайн, понякога системата не работи... Много колеги се отказват да кандидатстват по тези схеми, само за да не им се намалят субсидиите- така или иначе не са изравнени с европейските..."

За десетките години, в които се занимава със земеделие, Десислава е разбрала, че за да има успех човек, трябва да влага душата си във всяко нещо, с което се захване. И да продължава напред, независимо от сушата, ниските добиви и ниските цени, независимо и от административните спънки в сектора. Да продължава с надеждата, че следващата година ще е по-добра.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30