Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират.

"Виждаме, че предизвиква вълна по всяко време. И през лятото имаше вълна. В момента също има много случаи. Най-вероятно по-нататък ще се увеличават. По принцип коронавирусите са активни през есенно-зимния сезон, но виждаме, че ковид, който също е от това семейство, все още не е влязъл в този модел, така че явно продължава да е пандемичен. Отменена е извънредната ситуация, но пандемията си продължава. Така че те продължават, има нови варианти. Общо взето тук пак е в сила правилото някои хора ще ги прекарат много леко, други ще боледуват доста по-сериозно. По никакъв начин не трябва да се подценява вирусът и особено за хората от рисковите групи е препоръчително да обмислят поставянето на ваксина. Да, тя няма как да предотврати напълно риска да бъдем инфектирани, но идеята е да предотврати тежко боледуване, което аз лично смятам, че никак не е малко, още повече че има данни, че намалява и рискът от дълъг ковид."

Сезонният грип може да причини сериозни усложнения. Ето защо е препоръчително хората в риск да се ваксинират.

"Тук също има ваксина. Да, тя може би няма да предпази от инфектиране, но идеята е да намали риска от много тежко боледуване, тъй като и грипът отнема много човешки животи всяка година. Добрата новина е, че грипните вируси се изследват изключително сериозно от средата на миналия век", каза вирусологът. 

Щети, сравними с тези на грипа, може да причини респираторният синцитиален вирус. В най-голям риск са малките деца.

"Това е вирус, който предизвиква едно респираторно заболяване. През октомври започва да се проявява и пикът му е някъде през декември. Но респиратно-сенцитиалният вирус може да бъде изключително опасен за много малките деца. Огромната част от децата се инфектират с него до края на втората си година. Обикновено минава и заминава. Деца под 6 месеца, деца с някакви вродени заболявания и проблеми, недоносените деца могат да развият бронхеолити, пневмонии, налага се да бъдат хоспитализирани. Така че това е една много сериозна рискова група. Другата рискова група са възрастните хора и хората със съпътстващи заболявания, с имунни дефицити. И като че ли втората група досега може би не е привличала толкова внимание, но щетите, които вирусът може да нанесе се сравняват с тези на грипа. По никакъв начин не бива да бъде подценяван. От 2023 година разполагаме с ваксина, насочени към хората над 60-65 години и ваксина, която може да бъде прилагана при бременни, за да може изграденият от тях имунитет да бъде предаден на бебето и да го предпази през първите няколко месеца от живота му." 

Човешкият метапневмовирус е слабо известен и по-слабо проучен, но може да причини сериозни респираторни проблеми, обясни проф. Александрова. Тя добави, че ако вложим малко усилия, бихме могли да си спестим доста проблеми в сезона на вирусите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10