Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Снимка: Личен архив



Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на Врачанския край, той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш". Този синхрон той успява да намери, завръщайки се към корените. Разговаряме с него за това как и кога се е зародил интересът му към рисуването, какво го е подтикнало да вземе решението да напусне София, както и за важната роля на спорта в живота му.

"Реших да захвърля всичко и да се прибера на село, за да творя... Сънувах себе си като малко дете, което ми повтаря, че вече няма време, и ако не започна да се занимавам с това нещо, което един вид ми е дар, всичко ще отиде на боклука... Това нещо се повтаряше периодично, всеки ден почти, и аз бях стигнал до степен, в която не можех да спя... В София, аз тази синхронизация не можех да я постигна. Заради това също и спортувам толкова много..."

Ивайло разказа и повече за картините си, а също и за техниката, която използва:


"Аз рисувам маслен живопис... Всичко се създава ръчно, нищо не се копира, директно се рисува с четка и това нещо отнема страшно много време... Маслото е материал, който се контролира много трудно и изисква да си оставиш сърцето, за да се получат нещата..."

С картината на Ботев, която казва, че му е на сърце, той успява и да помогне. Продава я на благотворителен търг за сумата от 35 000 лева, а средствата дарява в полза на младо момиче, което се бори с коварна болест:

"Като цяло, аз исках да помогна... Ако помогнеш на някой, това ти захранва, един вид, и самата душа. Ти се чувстваш много по-добре... Ако всички се научим да даваме, нещата ще са много по-добре, като цяло, в целия свят... За Ботев идеята, ако трябва да го синтезирам, аз от много време искам да го нарисувам, и реших да не изкарвам пари, а да помогна с него на някого, защото за мен да сложиш цена или да се опиташ да изкараш пари от това нещо, не ми изглежда много редно..."
  
Ивайло, освен безкрайно талантлив, е и един прекрасен пример. За него рисуването не е просто израз на творчество, а мисия и призвание.
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30