Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Снимка: Личен архив



Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на Врачанския край, той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш". Този синхрон той успява да намери, завръщайки се към корените. Разговаряме с него за това как и кога се е зародил интересът му към рисуването, какво го е подтикнало да вземе решението да напусне София, както и за важната роля на спорта в живота му.

"Реших да захвърля всичко и да се прибера на село, за да творя... Сънувах себе си като малко дете, което ми повтаря, че вече няма време, и ако не започна да се занимавам с това нещо, което един вид ми е дар, всичко ще отиде на боклука... Това нещо се повтаряше периодично, всеки ден почти, и аз бях стигнал до степен, в която не можех да спя... В София, аз тази синхронизация не можех да я постигна. Заради това също и спортувам толкова много..."

Ивайло разказа и повече за картините си, а също и за техниката, която използва:


"Аз рисувам маслен живопис... Всичко се създава ръчно, нищо не се копира, директно се рисува с четка и това нещо отнема страшно много време... Маслото е материал, който се контролира много трудно и изисква да си оставиш сърцето, за да се получат нещата..."

С картината на Ботев, която казва, че му е на сърце, той успява и да помогне. Продава я на благотворителен търг за сумата от 35 000 лева, а средствата дарява в полза на младо момиче, което се бори с коварна болест:

"Като цяло, аз исках да помогна... Ако помогнеш на някой, това ти захранва, един вид, и самата душа. Ти се чувстваш много по-добре... Ако всички се научим да даваме, нещата ще са много по-добре, като цяло, в целия свят... За Ботев идеята, ако трябва да го синтезирам, аз от много време искам да го нарисувам, и реших да не изкарвам пари, а да помогна с него на някого, защото за мен да сложиш цена или да се опиташ да изкараш пари от това нещо, не ми изглежда много редно..."
  
Ивайло, освен безкрайно талантлив, е и един прекрасен пример. За него рисуването не е просто израз на творчество, а мисия и призвание.
Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00