Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работи се в посока създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от област Видин

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Симеон Караколев
Снимка: Здравка Маслянкова

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември. 

След срещата с министъра на земеделието, представителите на браншовите организации останаха неудовлетворени и настояха за нова среща и разговори с финансовия министър, както и за писмени гаранции за изплащането на средствата, посочи в “Земята, която ни храни“ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация:

“Бяхме запознати с готовността на министерството да извърши плащанията до края на годината. Остава тежестта в ръцете на финансовия министър. Всичко, което е свързано с пари и срокове, трябва да бъде ясно разписано... Искаме ясни писмени гаранции... Протестната ни готовност остава“. 

По думите на Караколев в сектора ситуацията е тежка, а горещото време, високите температури и сушата допълнително я усложняват. 

“В момента те използват фураж от зимния ресурс, за да се подхранват животните, което налага нуждата от допълнително подпомагане под формата на де минимис и водим разговори в тази посока... Така или иначе в животновъдството се очертава един хроничен недостиг на финансиране. Недобрата механизация- тепърва трябва да се търсят средства, с които да се автоматизира и механизира производството, за да е по-лесно... В момента много малко са заетите в животновъдството, никой не иска да работи и това говори за съкращаване на поголовието. Това е стъпка към ликвидиране на дадено стопанство...“

Работи се в посока създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от област Видин. Подобна организация вече има във Враца, каза Караколев: 

“Върви организация в момента да изградим група, организация на производители към Националната асоциация за област Видин, след това и за област Монтана, за да може фермерите да участват в съвместно изкупуване, предаване и реализиране на млякото, а на по-късен етап и на агнета... Това е нещо, което работи в цялата страна, това са регионални кооперативи, пуска се транспорт, специализиран за самия регион, който минава, събира млякото от всички членове на организацията и съответно на база на по-голямото количество събрано мляко се договарят по-високи цени, това води до по-висока добавена стойност към цената на фермера...  Такава организация на производители вече работи от няколко години в област Враца и тя води до по-високи изкупни цени на продукцията на членовете на групата...“

Групите на производители донякъде могат да решат част от  проблемите на животновъдите. Секторът е системно недофинансиран, но глобалната тенденция е към намаляване на поголовието, каза още Караколев. 

“Тенденцията в световен мащаб е да намалява консумацията на месо и животински продукти като цяло. Това е световна тенденция и няма как да заобиколи България... Въпрос на време е, това е процес, който е стартирал. Голяма част от подрастващите не консумират или минимализират консумацията на животински продукти, съответно това неизменно води до намаляване на поголовието на отглежданите животни... Това е една ера, която си отива, предизвикателствата тепърва предстоят пред идните поколения...“ 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10