Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа стабилност искат българските общини

Снимка: Радио ВИДИН

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада. 

Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман политическа непредвидимост и когато имаш политически реваншизъм, каза кметът на Община Враца Калин Каменов.

"В крайна сметка изборите са си избори и след тях политиците, онези, които са в изпълнителната власт трябва да подкрепят българските общини, а не да действат в противовес на интересите на гражданите заради политически интереси. Затова в такава ситуация се работи изключително трудно и проблемите пред общините са изключително много свързани с инфраструктурата, с недостига на бюджетни средства за издръжка на администрацията, с недостига на средства за осигуряване на социалните услуги, с недостига на средства за поемане на разходи за финансови корекции, които се налагат на 99 процента от проектите, по които българските общини кандидатстват. Което смятам, че е изключително нелепо, абсурдно и несправедливо. Санкции се налагат от управляващите органи, които се създават от българските управляващи. За нас е изключително неправилно. Самата Европейска комисия буди недоумение защо българската държава  само санкционира своите общини за щяло и нещяло, заради което после патят и страдат българските граждани", заяви Калин Каменов.

Калин Каменов е категоричен, че без политическа стабилност няма как да има развитие на българските общини.

"Въпреки всичко, със собствени средства, успяваме да привличане инвестиции и да връщаме голяма част от хората, които през годините са напуснали нашия град с инвестиции на първо място в образованието. Смятаме, че хората са най-важният ресурс в едно населено място и без хора не може да се прави нищо", допълни градоначалникът.

Враца тази година беше общината с най-богата културна програма. От началото на годината са проведени 47 фестивала, а до края на годината предстоят още 10. Тази богата културна програма изпълва града с посетители, което е добре за бизнеса в града.

"Със забавеното изпълнение на пътя от Ботевград до Мездра много трудно могат да се привличат инвеститори, защото в крайна сметка те трябва да идват, да излизат, а когато нямаш път как да правиш инвестиции", смята Калин Каменов.

Въпреки липсата на път до Враца инвестиционният интерес е завишен- сега се очаква първа копка на голям ритейл парк, който ще се изгради в началото на града; до края на годината предстои отварянето на завод за сладкарски изделия; водят се преговори с голяма международна компания, която иска да прави завод за производство на сглобяеми къщи.

Община Мездра не прави изключение от другите общини. Проблемите са ясни- несигурност от времето на пандемията до момента. Това заяви кметът Иван Аспарухов. За разлика от Враца, където се очакват нови инвеститори, в Мездра голямо местно предприятие има намерение да напусне България.

"Когато има добра икономическа среда, нещата се развиват. Причината е повишаване на разходите за труд с тия предвиждания, повишаване на разходите за енергоносителите. Нима не знаете каква е причината? ... Нямаме нормална българска икономика с български гръбнак. Разчитахме дълго време на външни инвеститори, па те както идват така са и отиват, това трябва да е предсказуемо. В такъв смисъл. Какво да ви кажа? Тая цялата несигурност в държавата се отразява драстично и върху работата на местната власт, нали в такъв смисъл, чисто негативен", каза кметът Иван Аспарухов.

Става по-трудно за всички общини, категоричен е кметът на Мездра. По-стабилна от местната в тази държава няма и хората се обръщат за всичко към Общината.

Ние от след пандемията живеем в някаква непредсказуемост и не може да влияем на този процес, смята кметът на Мездра Иван Аспарухов:

"Не могат ли да проумеят най-после каквито и ще да са политическите сили, че в тази държава трябва отново малко стабилност, да си стъпи на краката."

Общините искат стабилност в инвестиционната програма. И друго- няма нито една отворена инфраструктурна програма:

"2024 година приключва, 2027 приключва плановият период. Какво да планираш? За кое?"

Поредните избори са допълнително натоварване за Общините, защото цялата тежест на организиране и провеждане на изборите пада на българската община. Което ангажира времеви и човешки ресурс, както и спъва нормалната работа, заяви кметът на Община Берковица Радослав Найденов.

"Има ежедневни проблеми. Има проблеми, свързани с това, че няма редовно правителство, но ние въпреки всичко работим, защото последните години е традиция да има проблеми, така че опитваме се да смекчим негативизма и това да не дава по никакъв начин отражение върху хората."

В общината продължава възстановяването на пострадалата от наводнението миналата година инфраструктура.

"Имаме проекти, действаме по издаване на разрешения за строеж... Надяваме се, че зимата ще бъде мека, защото имаме амбициозна  програма и не мислим да спираме строителството, така че да може да се решават още инфраструктурни проблеми", допълни Радослав Найденов.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00