Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа стабилност искат българските общини

Снимка: Радио ВИДИН

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада. 

Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман политическа непредвидимост и когато имаш политически реваншизъм, каза кметът на Община Враца Калин Каменов.

"В крайна сметка изборите са си избори и след тях политиците, онези, които са в изпълнителната власт трябва да подкрепят българските общини, а не да действат в противовес на интересите на гражданите заради политически интереси. Затова в такава ситуация се работи изключително трудно и проблемите пред общините са изключително много свързани с инфраструктурата, с недостига на бюджетни средства за издръжка на администрацията, с недостига на средства за осигуряване на социалните услуги, с недостига на средства за поемане на разходи за финансови корекции, които се налагат на 99 процента от проектите, по които българските общини кандидатстват. Което смятам, че е изключително нелепо, абсурдно и несправедливо. Санкции се налагат от управляващите органи, които се създават от българските управляващи. За нас е изключително неправилно. Самата Европейска комисия буди недоумение защо българската държава  само санкционира своите общини за щяло и нещяло, заради което после патят и страдат българските граждани", заяви Калин Каменов.

Калин Каменов е категоричен, че без политическа стабилност няма как да има развитие на българските общини.

"Въпреки всичко, със собствени средства, успяваме да привличане инвестиции и да връщаме голяма част от хората, които през годините са напуснали нашия град с инвестиции на първо място в образованието. Смятаме, че хората са най-важният ресурс в едно населено място и без хора не може да се прави нищо", допълни градоначалникът.

Враца тази година беше общината с най-богата културна програма. От началото на годината са проведени 47 фестивала, а до края на годината предстоят още 10. Тази богата културна програма изпълва града с посетители, което е добре за бизнеса в града.

"Със забавеното изпълнение на пътя от Ботевград до Мездра много трудно могат да се привличат инвеститори, защото в крайна сметка те трябва да идват, да излизат, а когато нямаш път как да правиш инвестиции", смята Калин Каменов.

Въпреки липсата на път до Враца инвестиционният интерес е завишен- сега се очаква първа копка на голям ритейл парк, който ще се изгради в началото на града; до края на годината предстои отварянето на завод за сладкарски изделия; водят се преговори с голяма международна компания, която иска да прави завод за производство на сглобяеми къщи.

Община Мездра не прави изключение от другите общини. Проблемите са ясни- несигурност от времето на пандемията до момента. Това заяви кметът Иван Аспарухов. За разлика от Враца, където се очакват нови инвеститори, в Мездра голямо местно предприятие има намерение да напусне България.

"Когато има добра икономическа среда, нещата се развиват. Причината е повишаване на разходите за труд с тия предвиждания, повишаване на разходите за енергоносителите. Нима не знаете каква е причината? ... Нямаме нормална българска икономика с български гръбнак. Разчитахме дълго време на външни инвеститори, па те както идват така са и отиват, това трябва да е предсказуемо. В такъв смисъл. Какво да ви кажа? Тая цялата несигурност в държавата се отразява драстично и върху работата на местната власт, нали в такъв смисъл, чисто негативен", каза кметът Иван Аспарухов.

Става по-трудно за всички общини, категоричен е кметът на Мездра. По-стабилна от местната в тази държава няма и хората се обръщат за всичко към Общината.

Ние от след пандемията живеем в някаква непредсказуемост и не може да влияем на този процес, смята кметът на Мездра Иван Аспарухов:

"Не могат ли да проумеят най-после каквито и ще да са политическите сили, че в тази държава трябва отново малко стабилност, да си стъпи на краката."

Общините искат стабилност в инвестиционната програма. И друго- няма нито една отворена инфраструктурна програма:

"2024 година приключва, 2027 приключва плановият период. Какво да планираш? За кое?"

Поредните избори са допълнително натоварване за Общините, защото цялата тежест на организиране и провеждане на изборите пада на българската община. Което ангажира времеви и човешки ресурс, както и спъва нормалната работа, заяви кметът на Община Берковица Радослав Найденов.

"Има ежедневни проблеми. Има проблеми, свързани с това, че няма редовно правителство, но ние въпреки всичко работим, защото последните години е традиция да има проблеми, така че опитваме се да смекчим негативизма и това да не дава по никакъв начин отражение върху хората."

В общината продължава възстановяването на пострадалата от наводнението миналата година инфраструктура.

"Имаме проекти, действаме по издаване на разрешения за строеж... Надяваме се, че зимата ще бъде мека, защото имаме амбициозна  програма и не мислим да спираме строителството, така че да може да се решават още инфраструктурни проблеми", допълни Радослав Найденов.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45