Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

| Интервю
Теди Генова
Снимка: Личен архив

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот.

Този стремеж към перфектност и свръхамбициозността изобщо, са се превърнали в съвременни "нормални" стандарти, особено в този свят, доминиран от социалните мрежи. 

За голяма жалост, тези идеализирани образи се превръщат в еталон за успех и щастие, като създават натиск върху хората да изглеждат и да се държат по определен начин. Социалните медии играят ключова роля за създаването на тези нереалистични стандарти. Всички постовете в Instagram, TikTok или Facebook са идеален пример за това, защото там често се показват само "полирани" моменти от живота -  кадри, избрани след много опити, обработени с филтри.

Това изкривяване на реалността кара много хора да вярват, че успехът и щастието са достижими, само когато се представяш безупречно. Целият този стремеж към перфектност неминуемо оказва влияние на нашето психично здраве, защото когато човек постави безупречността като цел, това често води до чувство на неудовлетвореност и разочарование. 

Тези малки неуспехи започват да се възприемат като лични провали, а това може да те изтощи емоционално и да доведе до депресия, тревожност и синдром на прегаряне, т. нар. "бърнаут", казва психологът Теди Генова:

"Това е един от бичовете на настоящето време. Със сигурност е проблем и аз в своята работа неимоверно го наблюдавам, тъй като работейки с родители и въобще с пълнолетни лица, разгръщайки разговора установявам, че наистина тези амбиции, тези стремежи, тези идеали, тези планове, които имат за себе си и за живота си са изключително пряко повлияни от това, което те виждат като някакво пряко отражение в социалните мрежи. И тук трябва да си зададем много сериозно въпроса дали реално това, което ние виждаме в социалните мрежи е в пълната степен на истината на това, което е истинското отражение."

Родителите имат прекомерни очаквания към детето си да бъде постоянно заето, да участва във всякакви дейности и да се записва на различни курсове и спортове. Разговаряйки с психолога Теди Генова, стана ясно, че това може да доведе до сериозни последици за неговото психично здраве. Макар стремежът към развитие и усъвършенстване да е важен, прекаленото натоварване с дейности от ранна възраст може да лиши детето от естественото и спокойно детство. 

Най-добрият съвет за това как да се справим със свръхамбициозността е намирането на баланс, той е от съществено значение за справяне с нея. Това включва осъзнаването, че не всеки момент трябва да бъде перфектен и че реалността е сложна и често несъвършена. 

Друг начин да се справиш с натиска, създаван от социалните мрежи е да започнеш да се приемаш такъв, какъвто си, с всичките си несъвършенства. 

"Другото, което е не по-малко важно е така, както тренираме тялото си, по същия начин трябва да тренираме и ума си и в този ред на мисли да си даваме сметка, че онази перфектност, която се гони, реално тя е недостижима. Да, ние трябва да се стараем да бъдем по-добра версия на самите нас, но това със сигурност да не излиза от онези измерения, които по-скоро вече отиват към една друга крайност, която е нездравословна за нас." 

Разбрахме, че ключът е в това да намерим баланс. Да си позволим да бъдем автентични и да приемаме несъвършенствата си. Всички имаме своите слабости и точно те ни правят истински.

Ако в социалните мрежи показвахме повече реални и обикновени моменти, може би щяхме да намалим натиска и върху себе си, и върху другите. Защото накрая най-важното е да живеем пълноценно и да се чувстваме добре, дори когато не всичко е съвършено.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16