Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

| Интервю
Теди Генова
Снимка: Личен архив

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот.

Този стремеж към перфектност и свръхамбициозността изобщо, са се превърнали в съвременни "нормални" стандарти, особено в този свят, доминиран от социалните мрежи. 

За голяма жалост, тези идеализирани образи се превръщат в еталон за успех и щастие, като създават натиск върху хората да изглеждат и да се държат по определен начин. Социалните медии играят ключова роля за създаването на тези нереалистични стандарти. Всички постовете в Instagram, TikTok или Facebook са идеален пример за това, защото там често се показват само "полирани" моменти от живота -  кадри, избрани след много опити, обработени с филтри.

Това изкривяване на реалността кара много хора да вярват, че успехът и щастието са достижими, само когато се представяш безупречно. Целият този стремеж към перфектност неминуемо оказва влияние на нашето психично здраве, защото когато човек постави безупречността като цел, това често води до чувство на неудовлетвореност и разочарование. 

Тези малки неуспехи започват да се възприемат като лични провали, а това може да те изтощи емоционално и да доведе до депресия, тревожност и синдром на прегаряне, т. нар. "бърнаут", казва психологът Теди Генова:

"Това е един от бичовете на настоящето време. Със сигурност е проблем и аз в своята работа неимоверно го наблюдавам, тъй като работейки с родители и въобще с пълнолетни лица, разгръщайки разговора установявам, че наистина тези амбиции, тези стремежи, тези идеали, тези планове, които имат за себе си и за живота си са изключително пряко повлияни от това, което те виждат като някакво пряко отражение в социалните мрежи. И тук трябва да си зададем много сериозно въпроса дали реално това, което ние виждаме в социалните мрежи е в пълната степен на истината на това, което е истинското отражение."

Родителите имат прекомерни очаквания към детето си да бъде постоянно заето, да участва във всякакви дейности и да се записва на различни курсове и спортове. Разговаряйки с психолога Теди Генова, стана ясно, че това може да доведе до сериозни последици за неговото психично здраве. Макар стремежът към развитие и усъвършенстване да е важен, прекаленото натоварване с дейности от ранна възраст може да лиши детето от естественото и спокойно детство. 

Най-добрият съвет за това как да се справим със свръхамбициозността е намирането на баланс, той е от съществено значение за справяне с нея. Това включва осъзнаването, че не всеки момент трябва да бъде перфектен и че реалността е сложна и често несъвършена. 

Друг начин да се справиш с натиска, създаван от социалните мрежи е да започнеш да се приемаш такъв, какъвто си, с всичките си несъвършенства. 

"Другото, което е не по-малко важно е така, както тренираме тялото си, по същия начин трябва да тренираме и ума си и в този ред на мисли да си даваме сметка, че онази перфектност, която се гони, реално тя е недостижима. Да, ние трябва да се стараем да бъдем по-добра версия на самите нас, но това със сигурност да не излиза от онези измерения, които по-скоро вече отиват към една друга крайност, която е нездравословна за нас." 

Разбрахме, че ключът е в това да намерим баланс. Да си позволим да бъдем автентични и да приемаме несъвършенствата си. Всички имаме своите слабости и точно те ни правят истински.

Ако в социалните мрежи показвахме повече реални и обикновени моменти, може би щяхме да намалим натиска и върху себе си, и върху другите. Защото накрая най-важното е да живеем пълноценно и да се чувстваме добре, дори когато не всичко е съвършено.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10