Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: Пиесата "Бог високо" е съвременна и днес

Снимка: БГНЕС

След 35 години пиесата "Бог високо" от проф. Кирил Топалов отново ще се играе на театралната сцена. Поставена е във видинския драматичен театър от режисьора Минчо Събев. 

"Бог високо" проследява събитията във Видин при управлението на Осман Пазвантоглу и пребиваването в града на Софроний Врачански. Пиесата е написана през пролетта на 1989 година и за първи път е представена от Театъра на словото към Съюза на българските артисти. Излизането ѝ в годината на смяната на политическата система у нас често се възприема като отзвук на случващото се в страната, разказа проф. Топалов. 

"Тогава много ме интервюираха и казваха: "Вие специално за това ли сте направили тази пиеса?". Аз преподавам възрожденска литература цял живот в университета, имам много книги по възрожденска литература, но все пак този период тогава на промяната много заприлича на времето на Софроний, защото то е по свой начин революционно. България тогава за първи път започва да се осъзнава, след Паисий и Софроний, като народ с минало, с история, героична. Освен това човек като изучава историята, вижда, че малките народи като нашия са били винаги играчка в ръцете на Великите сили... Но нашият народ от този конфликт на Великите сили се научи да се брани, започна да се осъзнава като народ и да търси своите права. Обикновено осъзнаването и на една личност става мъчително, с цената на жертви, но и с цената на отваряне на пътища напред. И аз това исках да покажа с тази пиеса и с бляскавата роля на Софроний по време на видинския му период, с интересната личност на Пазвантоглу, който е една от най-интересните личности на епохата на размирието, както пише Вера Мутафчиева. Видинският Пазвантоглу дава пример на едно по-различно отношение към хората, към държавата, към държавността". 

За това, че Пазвантоглу е различен владетел, говори и сърцето върху неговата джамия във Видин. Смяната на полумесеца със сърце е уникално в историята на исляма, посочи проф. Топалов. 

"Това може да се тълкува и чисто тактически. При него са служили и християни, и мюсюлмани. В негов интерес е било и християните, и мюсюлманите да му служат еднакво задружно и еднакво силно, и така и е било. Той е пращал своите дружини през Дунава да ограбват влашките села и градчета, по-малко е ограбвал български райони. Общо взето е пазил своя Видински район и така си е създавал много добър имидж, ако използваме днешната дума, по онова време. И очевидно в изпълнение на тази своя политика да обедини своите войници, които му служат, той е сменил полумесеца със сърце. Има и още нещо. Знаем, че неговата майка е била високообразована жена, и не изключваме и тя да е съдействала в някаква степен, дори да възпита у него една по-голяма толерантност, чисто верска, национална и т.н. Тоест, преплитат се различни сили, които са се намесили тогава... Пиесата е многостранна откъм идеи, откъм желание за внушение. Във всички случаи съм се мъчил да са хуманни идеи, във всички случаи идеи срещу насилие, защото Пазвантоглу все пак е един насилник..." 

Проф. Кирил Топалов ще бъде сред публиката на премиерата на спектакъла "Бог високо" във видинския драматичен театър. 

"Аз се радвам, че видинският театър след толкова години отново се обърна към пиесата, защото тя по своите внушения, щом е толкова съвременна и днес, значи не случайно се е обърнал театърът към нея. Това не става много често в театъра. В света на театъра  непрекъснато се търси "нещо ново, нещо ново"..."

Премиерата на "Бог високо" е на 23 октомври в салона на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00