Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: Пиесата "Бог високо" е съвременна и днес

Снимка: БГНЕС

След 35 години пиесата "Бог високо" от проф. Кирил Топалов отново ще се играе на театралната сцена. Поставена е във видинския драматичен театър от режисьора Минчо Събев. 

"Бог високо" проследява събитията във Видин при управлението на Осман Пазвантоглу и пребиваването в града на Софроний Врачански. Пиесата е написана през пролетта на 1989 година и за първи път е представена от Театъра на словото към Съюза на българските артисти. Излизането ѝ в годината на смяната на политическата система у нас често се възприема като отзвук на случващото се в страната, разказа проф. Топалов. 

"Тогава много ме интервюираха и казваха: "Вие специално за това ли сте направили тази пиеса?". Аз преподавам възрожденска литература цял живот в университета, имам много книги по възрожденска литература, но все пак този период тогава на промяната много заприлича на времето на Софроний, защото то е по свой начин революционно. България тогава за първи път започва да се осъзнава, след Паисий и Софроний, като народ с минало, с история, героична. Освен това човек като изучава историята, вижда, че малките народи като нашия са били винаги играчка в ръцете на Великите сили... Но нашият народ от този конфликт на Великите сили се научи да се брани, започна да се осъзнава като народ и да търси своите права. Обикновено осъзнаването и на една личност става мъчително, с цената на жертви, но и с цената на отваряне на пътища напред. И аз това исках да покажа с тази пиеса и с бляскавата роля на Софроний по време на видинския му период, с интересната личност на Пазвантоглу, който е една от най-интересните личности на епохата на размирието, както пише Вера Мутафчиева. Видинският Пазвантоглу дава пример на едно по-различно отношение към хората, към държавата, към държавността". 

За това, че Пазвантоглу е различен владетел, говори и сърцето върху неговата джамия във Видин. Смяната на полумесеца със сърце е уникално в историята на исляма, посочи проф. Топалов. 

"Това може да се тълкува и чисто тактически. При него са служили и християни, и мюсюлмани. В негов интерес е било и християните, и мюсюлманите да му служат еднакво задружно и еднакво силно, и така и е било. Той е пращал своите дружини през Дунава да ограбват влашките села и градчета, по-малко е ограбвал български райони. Общо взето е пазил своя Видински район и така си е създавал много добър имидж, ако използваме днешната дума, по онова време. И очевидно в изпълнение на тази своя политика да обедини своите войници, които му служат, той е сменил полумесеца със сърце. Има и още нещо. Знаем, че неговата майка е била високообразована жена, и не изключваме и тя да е съдействала в някаква степен, дори да възпита у него една по-голяма толерантност, чисто верска, национална и т.н. Тоест, преплитат се различни сили, които са се намесили тогава... Пиесата е многостранна откъм идеи, откъм желание за внушение. Във всички случаи съм се мъчил да са хуманни идеи, във всички случаи идеи срещу насилие, защото Пазвантоглу все пак е един насилник..." 

Проф. Кирил Топалов ще бъде сред публиката на премиерата на спектакъла "Бог високо" във видинския драматичен театър. 

"Аз се радвам, че видинският театър след толкова години отново се обърна към пиесата, защото тя по своите внушения, щом е толкова съвременна и днес, значи не случайно се е обърнал театърът към нея. Това не става много често в театъра. В света на театъра  непрекъснато се търси "нещо ново, нещо ново"..."

Премиерата на "Бог високо" е на 23 октомври в салона на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05