Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите са надеждата за новото начало на Мърчево

Снимка: Радио Видин



Село Мърчево е сравнително голямо село в Северозападна България
Намира се в община Бойчиновци, област Монтана
Река Огоста и жп линията София-Видин минават през селото. 
Иван Иванов е дългогодишен кмет на селото - от 17 години. Избран е през 2007 година, а в момента тече петият му мандат. 

Той обича родното си място, а най-голямата му мечта е животът в Мърчево да кипи и да няма пустеещи къщи:
"Хубаво ни е селото. На централно място. Нека си купуват къщи, имаме доста безлюдни такива. След пандемията доста хора се завърнаха по селата. Доста приятна е гледката като минеш по тази улица, като видиш тази къща".
Кметът Иванов ни разказа за жителите на селото, а също така и за учебните заведения в Мърчево, които все още функционират:
"Жителите са ни 861. Когато станах кмет, бяха 903. С годините доста отпаднахме, но имаме нови, пак казвам, има хора, които се завръщат в селото. Имаме училище, казва се "Христо Ботев". Имаме 20 ученици, които са доста малко. Всичко е сменено. Базата ни е в много добър вид. Готова е да приема ученици и да се напълни с ученици дано. Детската градина е добре засега. Имаме 19 дечица. Имаме и доста млади хора в селото. Работят в детска градина, в училище, в кметството, в читалището. Имаме хора, които работят и в Монтана".
Иван Иванов разказа за приоритетите си като кмет, както и за планираните бъдещи проекти:
"Толкова години като кмет мога да кажа, че добре работим. Започнали сме всяка година да асфалтираме по една улица. Поддържаме уличното осветление. Река Огоста минава през нашето село, тя е за риболов прекрасна дестинация. Преди няколко години  бяхме събрали няколко човека средства, зарибихме малко реката, със 70 кг. шаран и амур. 2022 година есента, закупихме около 40 кг. сом и зарибихме река Огоста и със сом. Предстоят ни ремонти тази година, планирани с капиталови средства на Община Бойчиновци".
От 2008 година по идея на кмета Иван Иванов в Мърчево се организират конни състезания, които вече са се превърнали в традиционни и се радват на голям интерес:
"Отначало правехме с местни коне. Идват вече коне от Видин от Враца. Организаторите сме аз и Община Бойчиновци. Точна дата нямаме определена. Зависи и от времето, зависи и от другите конни състезания, съобразяваме се и с това".
Народно читалище "Просвета" съществува от 1934 година и продължава да съхранява  културните традиции в селото. Преустановена е обаче дейността на съставите към него поради липсата на интерес у младите хора, разказа секретарят Цецка Димитрова:
"Нашето читалище е с богати традиции, с доста голяма дейност през годините. В момента, за съжаление, нямаме певческа група. Иначе отбелязваме всички празници и обичаи в народния календар съвместно с кметството. Хората имат интерес и се събират. Тази година отбелязахме 90 години от създаването на читалището в Мърчево".
Жителите на Мърчево споделиха впечатленията си за живота в селото:
"Спокоен живот... Спокойствието, всичко ни е уютно...Ние си работим, доволни сме от кмета... Щом го избираме толкова много години подред, явно го харесваме",

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00