Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Полина Спирова: Вярата за нас е мироглед

7
Полина Спирова с двете си деца в Брегово
Снимка: Личен архив



В "Калейдодкоп" ни гостува Полина Спирова, една жена с корени от българския Северозапад. Тя е от град Брегово, обича родния си край, вярата е част от живота й и я съпътства от детството до днес. Главен асистент по богословие в Софийски университет. Занимава се с християнска просвета. Обаятелна и харизматична личност. 

Полина Спирова завършва Богословския факултет на Софийския университет, а днес работи в същия факултет и преподава "Християнска педагогика". Работи и като учител по вероучение за възрастни към столичния храм "Покров Богородичен". Повече от 20 години работи като редактор в църковен вестник "Синодално издателство". По-късно със съмишленици създават сайт "Двери на православието"

Родена е в София, на 30 май 1971 година, но на седмия ден след раждането е взета от баба си и докарана в Брегово, за да се гледа по възможно най-добрия начин - да диша бреговски въздух. Израства в Брегово, по-късно всички ваканции прекарва с брат си отново в Брегово, където цари атмосфера на любов, задружност, където се уважават и почитат семейните ценности. Обкръжени са от приятели, роднини, братовчеди, близки. Цялото село е едно голямо семейство. Когато самата Полина има свои деца - момче и момиче, тя продължава да води децата си в Брегово и да изживяват по особен начин чувството за заедност, за близост с роднините и приятелите в задушевна и приятна атмосфера. 

Учи в  руска гимназия в София и още като ученичка е привлечена незнайно как от Библията и религиозната тематика. Не се колебае, когато разбира, че в Богословския факултет ще приемат за първа година момичета. Решава да кандидатства и въпреки голямата конкуренция е приета. 

Днес Полина Спирова продължава да бъде част от Брегово, да се вълнува от неговото развитие. Тук си е, когато Брегово отбелязва своята 50- годишнина като град и подпомага виртуалния училищен музей със семейни снимки и спомени за живота на основателя на бреговското училище Йон Чолака, който се оказва неин прапрадядо.

БРЕГОВО 
"Наистина този уют на малкото населено място, в което хората се познават, срещат се на улицата и си говорят, това е за мен лично много приятно преживяване, това наистина е чудесно. Това донякъде го има и в кварталите на София, но не в такава степен. Мисля си, че това е нещо много естествено за човека, това желание да имаш връзка с другите хора..."

РЕЛИГИЯ И УЧИЛИЩЕ 
"Това, което не успяхме, ние богословите, е да убедим родителите, българското общество, че наистина този предмет е необходим от образователна и културна гледна точка. Изучаването на религия не означава, че ние ще правим децата религиозни. Участието в богослужението е въпрос на семейно възпитание, на личен избор. Нашите деца следва да познават християнската религия, какво е това, какво е нейното учение и смисъл, защо е променила света, защо на нейната основа е изградена европейската цивилизация. Това е една по-широка култура. И все още убеждаваме хората в това нещо. Ние не можем да разберем българската култура, история, литература без да познаваме християнството. В училището може да се научи за християнството като част от общото образование. А мястото на вероучението е по-скоро в неделните училища. Самото вероучение е свързано с участие в богослужението, в църковния живот, с молитвата..."



УЧЕБНАТА ПРОГРАМА ПО РЕЛИГИЯ
"Сега ако видите учебната програма по религия, малко или много тя разказва на учениците за религия, създава положително отношение към православната вяра, но дали децата ще отидат на църква, дали ще участват в богослужението, е въпрос на личен техен избор. Ние създаваме тази положителна нагласа и може би един ден тези деца ще потърсят църквата, вярата като част от тяхното духовно израстване и личностно усъвършенстване. Християнството помага на всеки човек да намери своето място в света. Тази вяра за нас е мироглед."

ВЯРАТА И БРЕГОВО
"Аз се опитвах да кажа на баба ми, че това не е вярно или че така не бива да се прави. Но не й въздействах, никакъв авторитет не бях за нея. Едно от нещата, с които не можехме да се преборим, е поменът за починалите на Великден. В църковната традиция Великден е най-големият православен празник, посветен на радостта от победата над смъртта. И тогава не се прави помен. В Брегово по някакви незнайни начини е решено, че това е времето, в което ние ще правим помен и за починали. И не можеше човек да се пребори с техните неща. Аз съм си го обяснявала това с епохата на комунизма, в което всякакво участие в църковния живот им е било забранено, било е преследвано с много голяма жестокост. Тази грижа за починалите явно комунистите са я приемали като нещо по-лично. И там се е укрила тази християнска вяра. И за тях, аз така си мисля, това беше някакво убежище и връзка с християнското минало. Има там един култ към починалите - да се ходи на гробища много пъти. Те по този начин са съхранили и запазили и преживявали своята християнска вяра през тези години."


Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30

Две песни на певец от Северозапада са включени във филма "Почивката"

Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца,  се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм  "Почивката".   Двете песни са  "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин".  Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..

публикувано на 24.12.24 в 12:00

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59