Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволец в Кения: Как Десислава Иванова съчетава пътуванията със социалната мисия

Снимка: Личен архив



Десислава Иванова е на 30 години, родом е от Видин и пътуването е нейната голяма страст. Започва да пътешества активно преди около 10 години и за този период успява да обиколи 84 държави, на 6 от 7 континента. Създава съдържание в социалните мрежи и там разказва за пътуванията си. Деси предпочита да обикаля различните страни сама, без да изпитва страх, защото смята, че да пътуваш сам, не значи да си сам и всъщност се запознаваш с много повече хора, създаваш приятелства. Разказа за любимата си дестинация до момента и за една ситуация, която все пак я е изплашила доста:

"Светът е същият. Дали е тук, или е в Африка, или е някъде в Азия, няма значение... Аз се стремя много да избягам от някакви клиширани маршрути... Миналата година от Ирак бях много удивена. Хората бяха супер гостоприемни, така че ми е останал много мил спомен от пътуването в Ирак... Постоянно ме канеха на обяд, на вечеря в техния дом... Доколкото разбрах, е част от културата им да са толкова гостоприемни... Бях нападната от улична банда в Бразилия... Беше първото ми излизане извън Европа... Много страшен момент, защото си чувал всякакви истории... Години наред не исках да стъпвам отново в Южна Америка, беше ми доста стресиращо..."

Съвсем наскоро, преди около 3 седмици, Деси се завърна от поредното си приключение - този път с кауза. Беше доброволец в училище в Кения, в град Мбита:



"Аз от доста години искам да ида в държава в Африка и да доброволствам там, да работя с дечица, но някак си все не намирах времето... Станах на 30 и бях решила, че преди това отивам и го правя... Доброволствах в училище, в което има 165 деца. То е мисионерско училище, тоест издържа се изцяло на дарения... Бях казала на всички близки и познати, че не искам подаръци, искам да дарят... В крайна сметка успях да събера за по-малко от пет дни над 10 000 лева... Около 40 деца се спонсорираха от българи... Свършихме наистина много работа..."

Въпреки нищетата и нечовешките условия, в които живеят местните там, усмивките на децата не слизат от лицата им и те умеят да се раздават искрено и от сърце за малките неща, които ние не оценяваме в ежедневието си. 

"Децата са толкова усмихнати, тях "пръщи" толкова много любов, аз не мога да го опиша... И е много интересно как тези хора са супер бедни, посетихме част от семействата. Условията, в които живеят, са потресаващи - те нямат баня, нямат тоалетна... Много от тях ядат най-много веднъж на ден... И в същото време, огромна част от тези хора са с усмивки на лице..." 

Дарение за децата в Кения може да направите през Paypal на сметката на училището: https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=YXFGQSHMHDVX6

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10