Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

| Интервю
Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.
Снимка: Регионална библиотека - Видин



В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията. Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е изключително важна - тя може да повлияе директно върху тяхната емоционална интелигентност.

Самото четене на приказки отваря нови светове и създава фантастични образи в съзнанието на децата. Чрез тях те не само откриват нови герои и ситуации, но и започват да изграждат фантазно-образни връзки, които могат да надградят тяхната палитра от емоции. А с помощта на приказкотерапията децата всъщност се научават да разпознават, разбират и управляват собствените си емоции.

Този процес им помага да станат по-съзнателни към себе си и околните. Колкото повече умеят да разбират своите емоции и тези на другите, толкова по-лесно ще се справят с трудностите в общуването и ще могат да изградят стабилни отношения. 

Обучение за консултанти по приказкотерапия се проведе наскоро във Видин. То бе организирано от Регионалната библиотека. Обучител беше Минчо Николов - доктор по психология от Института по съвременна психология. 

Минчо Николов е отдаден на каузата да разпространява ползите от приказкотерапията. Той подчертава колко е важно децата да се учат да разпознават емоциите си и да ги изразяват. Приказките им предоставят естествен начин да изследват различни чувства, да преживяват фантастични сюжети и да се поставят на мястото на героите.

"Да можеш да стигнеш до децата и да им дадеш възможност да разпознаят собствените си емоции, да разпознаят емоциите на своите съученици или другите деца в детската градина е безценно нещо, нещо, което е крайно време да започнем да го правим. Да го правим със силата на това дори една емоция децата да познаят, те да са сигурни коя е тя, защо идва при тях, какво се случва, което ги доближава до истинското психическо здраве. Ние малко време отделяме на психическото си здраве, ние, като възрастни, не научаваме децата си да го правят. Това е в основата- да избягаме от съвременните форми на стрес, тревожност, панически атаки, състояния, които обливат все повече млади хора и ги карат да развиват своята социална тревожност. Желанието ми е приказкотерапията да стига до множество библиотеки, до множество колеги, които да стават консултанти по приказкотерапия, да правят адекватна форма с децата, да могат да извадят техните емоции, да говорят за емоциите през приказката и те да научават себе си. Това е себерефлексията, в по-късна възраст, себеотражението - сам да познаваш себе си. Но в началото някой трябва да ти го покаже."

Приказкотерапията е особено ценна в света, в който живеем днес - пълен с емоционални предизвикателства, с бързи промени и изисквания към децата още от ранна възраст. 

И нека не забравяме - с всяка нова приказка подрастващите научават нещо ново за себе си и света около тях. Нещо, което ще им служи цял живот.

Не забравяйте - всяка прочетена приказка е една крачка напред към един по-добър и разбиращ свят.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05