Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пшеницата ще е в различни фази на развитие

Агропрогноза: В средата на ноември се очаква дъжд със стопанско значение

Започват есенните пръскания по овошките

Снимка: Радио ВИДИН

С необичайно високи температури започна ноември. Земеделците обаче очакват дъжд със стопанско значение. Задълбочилото се засушаване през октомври възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и част от предвидените площи ще бъдат засети през ноември- след агротехническите срокове, каза в "Земята, която ни храни" Леночка Ангелова - началник на Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана.

"Агрометеорологичните условия ще се определят от температури и валежи, близки до климатичните норми... Вследствие поднормените октомврийски валежи почвените влагозапаси в 50 и 100-сантиметровия слой в по-голямата част от региона са необичайно ниски за средата на есента...

През първата половина от първото десетдневие на ноември валежи не се очакват, лимитиращ фактор за развитието на пшеницата, ечемика и зимната рапица в по-голямата част от полските райони остава дефицитът на почвена влага. Валежи и постепенно подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве се очакват през втората половина от първото и второто десетдневие на месеца. 

През третото десетдневие прогнозираните стойности на средните денонощни температури около и над нормата за периода ще надвишават биологичния минимум, необходим за протичане на вегетация при есенните посеви.    

В края на ноември при пшеницата и ечемика ще се наблюдават различни фази- от поникване, до 1,2,3 лист.  Фазата "трети лист" ще преобладава при засетите през октомври зимни житни култури. При рапицата само част от посевите ще успеят да встъпят във фаза "формиране на розетка".

Прогнозираните минимални температури до минус 7 градуса са над критичните за поникващите зимни житни култури. 

Условия за провеждане на есенни растителнозащитни пръскания при овошките ще има в началото на месеца, средата на второто и повечето дни от третото десетдневие.  При семковите видове- ябълка и круша, за ограничаване на заразите от струпясване се препоръчва третиране с 5% разтвор от карбамид. При костилковите овощни видове след масовия листопад е необходимо да се извърши пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу причинителите на сачмянка, ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата и други патогени. Втората половина на месеца е подходящо за засаждане на овошки", посочи Леночка Ангелова 

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44