Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството- все по-трудно и непривлекателно

Снимка: Личен архив

С Методи Лаков съм ви срещала и в предишни издания на "Земята, която ни храни". Той е от бойчиновското село Владимирово, от 23 години отглежда овце, биволи и кози, но казва, че подобна суша не е виждал. Лаконично определя ситуацията като апокалипсис. Точно заради сушата, от повече от месец, той, както и други животновъди, вече използват фураж от зимните запаси за подхранване на животните. Това със сигурност ще го затрудни през зимата. Затова сега, докато времето позволява, всеки ден изкарва животните, с надеждата, че все някъде ще се намери паша:

"...Шест месеца без дъжд в нашето землище... Храним със зимните запаси. Хората, които имат храна, а нямат животни, знаят ситуацията и започнаха да вдигат цените... Секторът е недофинансиран. Последно съм виждал 2005 година да ни остават някакви пари... На всеки литър мляко ни доплащаше държавата... Сега всичко е на кредити...  На мен ми спряха украинската помощ, че съм длъжник на НАП... Аз гледам малко земя, провали ми се есенната кампания, наложи се да продам част от биволите, за да мога да засея... Работници ни напускат, защото намаляме заплатите, като нямаме пари... Работим си само ние... Намалиха и цената на млякото с 30 стотинки, загубихме толкова пари... Биволското дори не го изкупуват, но няма какво да направиш- борба за живот..."

Методи продава за клане осем от биволите си. Казва, че вече няма хора, които искат да гледат животни. В момента е намалената и изкупна цена на млякото, затова и се надява очакваната субсидия да компенсира липсата на средства. Одобрява идеята на председателя на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев за създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от областите Видин и Монтана и се надява положението им да се подобри:

"Ние сме лъгани много години- от тази фирма, от онази фирма... Дотам ни докараха, да сме просяци. Хора, които работим по 365 дни в годината, да пишем хляб на вересия... В момента нито сме мъртви, нито сме живи... Надеждата умря отдавна, но имаме хубави животни и не искаме да ги пращаме на ножа... Храни си произвеждаме на 60 %, това ни крепи- обичаме много животните, ако е някой друг- отдавна да са заминали под ножа... Навсякъде, където отида, всеки разпродава- това е голата истина... "

Макар че е от хората, които не се отказват лесно, на този етап се чувства в безизходица. Боли го, защото всеки втори животновъд намалява стадата си, а елитни животни отиват за клане. Няма надежда и за това, че времето ще се обърне, за да може това, което е засял, да поникне и се развие добре. Най-обезпокоен е от факта, че все по-често ще купуваме животински продукти с незнайно какъв произход. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04