Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството- все по-трудно и непривлекателно

Снимка: Личен архив

С Методи Лаков съм ви срещала и в предишни издания на "Земята, която ни храни". Той е от бойчиновското село Владимирово, от 23 години отглежда овце, биволи и кози, но казва, че подобна суша не е виждал. Лаконично определя ситуацията като апокалипсис. Точно заради сушата, от повече от месец, той, както и други животновъди, вече използват фураж от зимните запаси за подхранване на животните. Това със сигурност ще го затрудни през зимата. Затова сега, докато времето позволява, всеки ден изкарва животните, с надеждата, че все някъде ще се намери паша:

"...Шест месеца без дъжд в нашето землище... Храним със зимните запаси. Хората, които имат храна, а нямат животни, знаят ситуацията и започнаха да вдигат цените... Секторът е недофинансиран. Последно съм виждал 2005 година да ни остават някакви пари... На всеки литър мляко ни доплащаше държавата... Сега всичко е на кредити...  На мен ми спряха украинската помощ, че съм длъжник на НАП... Аз гледам малко земя, провали ми се есенната кампания, наложи се да продам част от биволите, за да мога да засея... Работници ни напускат, защото намаляме заплатите, като нямаме пари... Работим си само ние... Намалиха и цената на млякото с 30 стотинки, загубихме толкова пари... Биволското дори не го изкупуват, но няма какво да направиш- борба за живот..."

Методи продава за клане осем от биволите си. Казва, че вече няма хора, които искат да гледат животни. В момента е намалената и изкупна цена на млякото, затова и се надява очакваната субсидия да компенсира липсата на средства. Одобрява идеята на председателя на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев за създаване на организация на производителите в сектор "Мляко" от областите Видин и Монтана и се надява положението им да се подобри:

"Ние сме лъгани много години- от тази фирма, от онази фирма... Дотам ни докараха, да сме просяци. Хора, които работим по 365 дни в годината, да пишем хляб на вересия... В момента нито сме мъртви, нито сме живи... Надеждата умря отдавна, но имаме хубави животни и не искаме да ги пращаме на ножа... Храни си произвеждаме на 60 %, това ни крепи- обичаме много животните, ако е някой друг- отдавна да са заминали под ножа... Навсякъде, където отида, всеки разпродава- това е голата истина... "

Макар че е от хората, които не се отказват лесно, на този етап се чувства в безизходица. Боли го, защото всеки втори животновъд намалява стадата си, а елитни животни отиват за клане. Няма надежда и за това, че времето ще се обърне, за да може това, което е засял, да поникне и се развие добре. Най-обезпокоен е от факта, че все по-често ще купуваме животински продукти с незнайно какъв произход. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10