Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Снимка: Радио ВИДИН


Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния процес е това, че някои училища у нас са на двусменен режим, казват още от организацията. Сред аргументите за промяната са също по-балансираното разпределение на времето през деня за учене, спорт и други дейности.
 
От законова гледна точка проблем да се премине към такъв график на обучение, при който първият час започва в 9:00 ч. няма, коментира за Радио ВИДИН Пролетка Цветкова, директор на ОУ "Иван Вазов" във Видин. Допълни, че учебният процес в училището е организиран в една смяна и подобна промяна в графика може да се случи, ако родителите на децата и училището стигнат до консенсус, че това е добър вариант за всички. 

"Лично аз смятам, че това предложение всяко едно училище и общественият съвет към училището съвместно може да го коментира и може да го реши. Защото и в момента съгласно Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование, там е записано не по-рано от 8:00 ч. Изключение правят училищата, които са на двусменен режим и могат да започнат в 7:30 ч. Така че, при добро желание на обществения съвет и един добър диалог, защото има го и другият момент, че голяма част от родителите започват работа в 8:30 ч. И за тях е по-удобно в 8:00 ч. да доведат децата. Но, ако родителите пожелаят да направят диалог, говорим само за първи и втори клас, защото от трети клас нататък става малко по-трудно приложимо, защото и в момента трети, четвърти клас и големите вече те приключват учебни занятия в 13:00 ч. Ако започват от 9:00 ч. това означава, че учебните занятия ще приключат в 14:00 ч., което вече става късно за обяд и за другите занимания... Във Видин вече няма училища на двусменен режим. Ние бяхме последното училище, но от тази година и ние сме на едносменен режим. Стига родителите и училището съвместно да го решат, законова пречка няма... Относно аргументите за ефективността на децата сутрин - аз лично, освен директор, съм и учител и децата са много по-работоспособни, когато имам сутрин първи, втори, трети час, отколкото, когато имам на обяд при тях пети, шести час, те вече са уморени и разконцентрирани..." 

В ОУ "Иван Вазов" Видин първият учебен час за всички класове започва от 8:00 ч. Този график е обсъден с родителите на децата в училището и е съобразен с тях, допълни Пролетка Цветкова. 

Родители на деца до четвърти клас коментираха за Радио ВИДИН, че по-късното започване на първия учебен час може да попречи на ангажиментите им, защото някои от тях започват работа по-рано. 

"Не знам, смятам, че може би 9:00 ч. е късен час, ами и за мен като родител, и за детето. За повечето работещи родители за тях е късно 9:00 ч. От гледна точка на детето - децата никой не ги пита това се изисква, 8:00, 8:30 ч. всеки клас започва и те са длъжни да спазват това, което се изисква от тях... Синът ми свършва в сряда в 15:10 ч., ако почва в 9:00 ч. в колко ще свършва, не ми се става сутрин рано, но... Това не ми звучи добре, ако си остане свършването както и сега добре, но... Децата сигурно ще са доволни със сигурност..."

Според ученици по-късното започване на учебните занятия ще подобри тяхната ефективност, защото по-трудно усвояват материала, който им се преподава рано сутрин. 

Зорница Трифонова от Асоциация "Родители" коментира за БНР аргументите за исканата промяна.

"Идеята е от повече от 10 години и това, което обикновено получаваме като обратна връзка от институциите, които отговарят тази промяна да се случи е, че от една страна част от училищата са на двусменен режим на обучение, което не дава възможност да има по-балансирано разпределяне на учебния ден, за да могат всички деца да започват и приключват в някакъв час на деня своето обучение. И другото е, че всяко училище има свободата да организира учебното си време така, че то да отговаря на изискванията и нормативните уредби. Като това е по някакъв начин и основателна и неоснователна причина да не се търси промяна и възможност тя да се случи и води към въпроса - за кога и защо се създава и организира един обучителен и образователен процес и той не е ли в името на децата. И когато създаваме този процес за децата, не е ли най-важно да помислим кое е най-добро за тях, а не как е най-удобно за възрастните. Защото много често чуваме и аргументи как едно по-късно започване на учебните часове би затруднило родителите, работещите, които са по-рано на работа... Промяната, която ние търсим не е само за деца в начален етап. Тя е важна и за по-големите деца. Защото особено учениците в гимназиален етап, тинейджърската, в която те навлизат, физическите промени, които настъпват в тях, предполагат промяна и на техния ритъм на сън и будност. И в ранен час 6:00, 6:30 ч., когато тези децата трябва да станат да тръгнат за училище и да бъдат 7:30 ч. за първи час, те се лишават от важния за тях сън, също така са неадекватни първите един-два часа в училище, което не осмисля по никакъв начин и времето и енергията, усилията, които влагат учителите, за да обучават децата. Наистина не са в кондиция, в която да могат да се представят по най-добрия начин и да могат да усвоят максимално много знания и умения..."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45