Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов- Революцията
Снимка: Музеен комплекс Берковица

Милан Миланов, по прякор Революцията, е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той посвещава цялата си дейност на популяризиране на музеи, галерии, читалища и други културни забележителности не само в малкия град, но и в Монтана и Чипровци. Повече за личността на Милан Миланов- Революцията разказа Станислава Витанова - временно изпълняваща длъжността директор на Музеен комплекс-Берковица:

"Той е роден на 28 октомври 1928 година в село Ягодово. Започва образованието си в родното село, а след IV клас отива да учи в село Бързия. През 1942 година записва берковската гимназия и след като я завършва успешно, го назначават за "околийски читалищен организатор". Започва да възобновява читалища, библиотеки, организира младежки бригади. Следва "История" в Софийски университет, а през 1950 е вече семеен, впоследствие му се раждат и двама сина."

През 1979 година Милан Миланов организира експедиция в тогавашния Михайловградски окръг и спасява около 100 икони. След реставрация, с тях открива изложби в Художествената галерия на Берковица и в Окръжната галерия в Монтана: 
Милан Миланов- Революцията
"По-късно, заедно с проф. Иванка Гергова издава албума "Възрожденското изкуство на Михайловградския окръг". През март 1981 година той урежда голяма изложба в Националния археологически музей със заглавие "Археологическите богатства на Михайловградския окръг". В продължение на 30 години работи по възраждането на трите манастира от нашата околия, като председател на Инициативен комитет за Клисурския манастир, секретар на комитет за Чипровския манастир и член на комитета за Лопушанския манастир. Прави проучвания за историята на светите места, среща се с духовници, той е неразделна част от храмовите празници на манастирите. Организира направата на 12 паметника на бележити личности, сред тях е барелефът на Иван Вазов на връх Ком, чешма-паметник "Малинарката", паметник на Димитър Филипов в Чипровци и Берковица. Неговото дело е изключително повлияно от приятелството му с нашия писател и земляк Йордан Радичков. Животът ги среща в берковската гимназия. Те са били съученици през далечната 1943 година и това предопределя техните близки взаимоотношения за десетилетия напред."

Милан Миланов е носител на най-високото държавно отличие - орден "Свети свети Кирил и Методи", първа степен, за цялостния му принос в развитието на културно-историческо наследство на Северозападния регион. 

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05