Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партиите в парламента не виждат политически приятели, а само врагове

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Пеевски много внимателно и целенасочено си избра президента за политически опонент

Яница Петкова
Снимка: БТА


Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия работен ден на новия парламент? В "Посоките на делника" коментира Яница Петкова, политолог от агенция "Галъп интернешънъл болкан". 

И този парламент не успя да си избере председател в първия работен ден, какво означава това?

"Това, което наблюдавахме и досега, продължава. Не са взети поуки. Продължава да се играе в полза на чисто партийния интерес, вместо да се следят обществените настроения и необходимостите, които има в държавата. Всеки държи само на своята позиция и очевидно няма място за диалог и компромис между тези хора. Видяхме какви са реакциите на предложенията за председател на Народното събрание. Видяхме от заявките, които чухме от декларациите в първото заседание на 51-вият парламент, че варианти има много, всеки предлага, но никой не предлага конкретни действия и отстъпки, които е готов да поеме, за да се осъществи, който и да е от предложените варианти. Първата политическа сила играе силово - притиска основните си опоненти до стената, а от ответната страна имаме защитна реакция, а не готовност за разговори и компромиси", смята Яница Петкова.

Според нея предложената от лидера на ГЕРБ управляваща конфигурация с ПП-ДБ, БСП и ИТН е работещ вариант.

"Има логика и основания такъв вариант да се приеме и именно фигурата на председател на Народното събрание би могла да бъде използвана като разменна монета, но с оглед на гласуването в първия ден на парламента, стана ясно, че преговори в тази насока засега няма. Надявам се преди заседанието в сряда някакви разговори да се осъществят. Подобен тип предложения трябва да се обсъдят предварително между преговарящите страни, а не да се хвърлят в публичното пространство като предзададени условия. Това ме навява на мисълта, че по-скоро няма очакване да се проведе разговор, а има поставяне на поредното условие. Желанието е да се отправи послание към външната публика, към електората, а не към съответния потенциален политически партньор. В същото време останалите страни, от които се очаква подкрепа, вече имат съответното политическо решение по въпроса, т.е. трябвало е да има предварителен разговор, а доколкото разбираме не се е осъществил. Първата политическа сила действа твърдо, действа силово, всичко или нищо. Оценили са си бъдещите ходове така, че и нови избори са възможен вариант, както и правителство с премиер Бойко Борисов. Оценили са и двата варианта като печеливши за тях. Оттам нататък всякакви други варианти, т.е. какво иска обществото, са изключени от възможностите за преговори."

Протестът на ДПС-Ново начало и агресивното поведение на Делян Пеевски в първия ден на новия парламент беше успешна демонстрация на сила, коментира още политологът.

"Тази демонстрация постигна своите цели. Пеевски показа възможния си организационен потенциал, коментиран дълго време в публичната сфера. Интересно ми е за какво точно се протестира и каква беше целта на този протест. Аз не виждам нищо друго освен демонстрация в него. В крайна сметка, ако неговото притеснение е, че той ще бъде изолиран, значи ли това, че приема ролята на опозиция, в която би изпаднал, като нелегитимна и недостойна за него?"

Политическата риторика на Пеевски е насочена към президента Радев, защото именно в него той вижда най-силния опонент, смята Петкова.

"Пеевски много внимателно и целенасочено си избира политическия опонент, т.е. "ако видиш някой силен като свой опонент, това автоматично прави и теб силен". Потенциалът за сила, за политическа подкрепа е привидян в президента. По-добре да се бориш с него, отколкото с някой друг, когото не припознаваш като силен опонент. Пеевски се вижда като основна противотежест на президента, чието политическо бъдеще се очаква да е активно. Проблем на голяма част от политическите партии в момента в Народното събрание е, че не успяват ясно да идентифицират политически враг и политически приятел. За тях всеки е враг. Не успяват да идентифицират също за какво се борят и с кого биха могли заедно да се борят срещу това нещо. Е, Пеевски ясно си идентифицира политически опонент."

Дошло ли е времето за партиен проект на президента Радев и това дали би наредило политическия пъзел?

"Президентът по всички възможни критерии има потенциал да мобилизира сериозна обществена подкрепа, която да промени конструкцията на противоборство в Народното събрание, т.е. да създаде ясно разделение, ясно мнозинство и ясна опозиция, нещо което в момента не може да се организира. Потенциалът за това нещо обаче не значи, че ще се реализира, защото определящото за реализацията на този потенциал, който президентът има, очевидно е моментът - времето, в което това би могло да се случи. Досега имаше един времеви прозорец, в който това можеше да се случи - в самия край на първия му мандат. Тази възможност беше пропусната или беше отчетен някакъв друг вид политически интерес. Сега също има такъв времеви прозорец, но дали ще го реализира или не самият президент с някакъв политически проект е в неговите ръце. Не сме чули някаква ясна заявка за това."

Докога партиите в парламента ще ни предлагат още от същото?

"Докато се появи някой нов, който вече коментирахме, или докато не се появи някакъв фактор - натиск от страна на самото общество. Ако оставим всичко в ръцете на политическите партии, ще играем отново и отново, и отново същата игра, докато някой не успее да се провъзгласи за победител. Не е чак такъв проблем, ако имаме нови избори от гледна точка на обществото. Естествено голям политически, обществен и паричен ресурс ще се изхаби, но не това е основополагащото. Основополагащото е необходимостта от сигурност и стабилност в нашето общество и от функциониращи публични и политически органи. Смятам, че голяма част от партиите оценяват, че нови избори биха довели до спад на електоралната подкрепа. Друга част от партиите обаче привиждат в ново "раздаване на картите" през нови избори възможност да увеличат своята подкрепа или да получат поредното пренареждане на силите. Не са страшни нови избори, но не съм сигурна, че всички партии осъзнават, че те биха били в техен ущърб."

Според Яница Петкова шансовете за редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание са 50:50.

"Виждам политическа логика в това да има ново правителство особено с оглед на необходимостта да се приеме държавен бюджет за следващата година, чисто политическия и партиен интерес от това да бъдат назначени позициите с изтекъл мандат в органите на изпълнителната власт... Този политически интерес диктува възможност да бъде излъчено мнозинство в това Народно събрание. В същото време очевидно има и друг интерес отвъд това, който може би ще надделее. Така че 50:50, не мога да прогнозирам. Има потенциал за мнозинство около първата политическа сила, има интерес да бъде създадено, но дали ще се стигне до там не смея да прогнозирам."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06