Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есента е по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Темата за климата се политизира по неправилен начин

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин, Враца и Монтана.

Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет.

"Говорим за ниската част от Северозапада, за Видинско и района. Все пак в четвъртък през страната ще премине ново атмосферно смущение, студен атмосферен фронт, който ще донесе валежи от дъжд, които с понижението на температурите по-късно през деня в Предбалкана, говорим за Берковица, Чипровци, ще започне да преминава в сняг. Но това застудяване няма да е достатъчно интензивно, че да донесе сняг в низината. В четвъртък същественото е, че ще паднат 10-15-20 литра на квадратен метър, които са от изключителна важност за зимните посеви, защото много земеделски стопани се опасяваха, че сухото време ще компрометира реколтата, но валежите, които паднаха вчера и тези, които ще паднат в четвъртък, значително ще подобрят ситуацията с тези есенници".

Снегът през ноември не е рядко явление според климатичната гледна точка, обясни още авторът в платформата "Климатека".

"Това изобщо не е толкова рядко явление. Да, за ниската част на низината, за Видинско, Ломско и региона, е по-скоро изключение. Но за по-високите места като Чипровци и Берковица е обичайно през ноември да има от пет до седем дни със сняг. Архивите помнят дебели снежни покривки през месеца 88-а, 93-та година, 96-а. Тези години са от края на миналия век. В съвремието действително валежите от сняг, не само през ноември, изобщо през зимния сезон, са доста по-редки като случваемост. Един снеговалеж по-скоро кара хората едва ли не да бъдат изненадани, но това е заради промените на климата".

До този момент настоящата есен е по-топла от нормалната.
"След като имахме най-топлата зима откакто се правят измервания, имахме сравнително топлата пролет и имахме отново рекордно топло лято, есента малко изненадващо се движи в сравнително нормални граници. Септември беше доста топъл месец, но октомври и ноември показаха, че не всеки месец можем да очакваме да е рекордно топъл. Октомври и ноември към този момент са по-скоро нормални в температурно отношение, отколкото топли. Това автоматично поставя и изчитащата след две седмици есен като по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия. Тоест есента, за разлика от лятото и зимата, можем да я опишем като един близко до нормите сезон. Във валежно отношение не е така. Септември имаше повече дни в превалявания, докато октомври беше изключително сух. Ноември в голямата си част също е доста сух".

Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка.

"От научна гледна точка, за да можем да кажем, че сме подготвени за изненадите на времето, трябва най-напред да се изградят точните и правилни стратегии за справяне с всички несгоди, които ни поднася времето. За да се изготви такава стратегия, трябва учените да направят своите анализи. След като те обаче ги направят, трябва да има кой да ги прочете. Тук вече идваме, че не винаги връзката ученици-политици е достатъчно силна. Стратегиите, които се изготвят, но политиците правят така, че да бъдат на място - в малките общини внедрени. Трябва да има силна връзка между всички звена, както от научна гледна точка, така и от социално-икономическа, за да можем да сме подготвени за новия климат, който е завладял планетата".

Темата за климата се политизира по неправилен начин, изрази мнение Матев.

"Зад термина климатични промени се крият доста парични средства, които карат част от учените да манипулират данните, да насочват икономиката в една посока. Има пък други икономически кръгове, защитаващи своите интереси. Въпреки че има много голямо политизиране на този термин, не можем да отречем факта, че климатът се променя. Той винаги се е променял. В последните години явленията, които наблюдаваме с много по-голяма интензивност, а това поставя нормалния човешки живот под определени въпроси за бъдещето. Не става въпрос за Зелени сделки и за преминаване към ново ниво, а много по-важно е да се научим да употребяваме земните ресурси ефективно".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30