Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есента е по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Темата за климата се политизира по неправилен начин

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин, Враца и Монтана.

Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет.

"Говорим за ниската част от Северозапада, за Видинско и района. Все пак в четвъртък през страната ще премине ново атмосферно смущение, студен атмосферен фронт, който ще донесе валежи от дъжд, които с понижението на температурите по-късно през деня в Предбалкана, говорим за Берковица, Чипровци, ще започне да преминава в сняг. Но това застудяване няма да е достатъчно интензивно, че да донесе сняг в низината. В четвъртък същественото е, че ще паднат 10-15-20 литра на квадратен метър, които са от изключителна важност за зимните посеви, защото много земеделски стопани се опасяваха, че сухото време ще компрометира реколтата, но валежите, които паднаха вчера и тези, които ще паднат в четвъртък, значително ще подобрят ситуацията с тези есенници".

Снегът през ноември не е рядко явление според климатичната гледна точка, обясни още авторът в платформата "Климатека".

"Това изобщо не е толкова рядко явление. Да, за ниската част на низината, за Видинско, Ломско и региона, е по-скоро изключение. Но за по-високите места като Чипровци и Берковица е обичайно през ноември да има от пет до седем дни със сняг. Архивите помнят дебели снежни покривки през месеца 88-а, 93-та година, 96-а. Тези години са от края на миналия век. В съвремието действително валежите от сняг, не само през ноември, изобщо през зимния сезон, са доста по-редки като случваемост. Един снеговалеж по-скоро кара хората едва ли не да бъдат изненадани, но това е заради промените на климата".

До този момент настоящата есен е по-топла от нормалната.
"След като имахме най-топлата зима откакто се правят измервания, имахме сравнително топлата пролет и имахме отново рекордно топло лято, есента малко изненадващо се движи в сравнително нормални граници. Септември беше доста топъл месец, но октомври и ноември показаха, че не всеки месец можем да очакваме да е рекордно топъл. Октомври и ноември към този момент са по-скоро нормални в температурно отношение, отколкото топли. Това автоматично поставя и изчитащата след две седмици есен като по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия. Тоест есента, за разлика от лятото и зимата, можем да я опишем като един близко до нормите сезон. Във валежно отношение не е така. Септември имаше повече дни в превалявания, докато октомври беше изключително сух. Ноември в голямата си част също е доста сух".

Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка.

"От научна гледна точка, за да можем да кажем, че сме подготвени за изненадите на времето, трябва най-напред да се изградят точните и правилни стратегии за справяне с всички несгоди, които ни поднася времето. За да се изготви такава стратегия, трябва учените да направят своите анализи. След като те обаче ги направят, трябва да има кой да ги прочете. Тук вече идваме, че не винаги връзката ученици-политици е достатъчно силна. Стратегиите, които се изготвят, но политиците правят така, че да бъдат на място - в малките общини внедрени. Трябва да има силна връзка между всички звена, както от научна гледна точка, така и от социално-икономическа, за да можем да сме подготвени за новия климат, който е завладял планетата".

Темата за климата се политизира по неправилен начин, изрази мнение Матев.

"Зад термина климатични промени се крият доста парични средства, които карат част от учените да манипулират данните, да насочват икономиката в една посока. Има пък други икономически кръгове, защитаващи своите интереси. Въпреки че има много голямо политизиране на този термин, не можем да отречем факта, че климатът се променя. Той винаги се е променял. В последните години явленията, които наблюдаваме с много по-голяма интензивност, а това поставя нормалния човешки живот под определени въпроси за бъдещето. Не става въпрос за Зелени сделки и за преминаване към ново ниво, а много по-важно е да се научим да употребяваме земните ресурси ефективно".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58