Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

Снимка: Радио ВИДИН

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции?

Според социалния антрополог Харалан Александров, бракът е древна институция, която възниква в много сурови условия, в които оцеляването на човешката общност и отглеждането на младите поколения не е възможно без много силна и надеждна връзка между родителите:

"Някъде средата на XX век започва голямо движение, главно в развитите европейски общества и в Съединените щати, за еманципиране от семейните структури и за освобождаване на жената от икономическата ѝ зависимост от мъжа... Бракът се превръща в нещо по избор... Все по-малко хора започват да го разглеждат като условие за отглеждане на деца..."

Мнението на Харалан Александров е, че в момента тенденцията е връщането към брака и нормализиране и стабилизиране на тази институция и връзка. Има социологически, икономически, както, разбира се, и религиозни причини за това:

"Като цяло, това движение се засилва в много от западните общества и е отговор на този горчив опит, който имат хората от втората половина на XX век с отказа да установят дългосрочни връзки и отношения... Искат да се женят хората... Светът е много несигурно място, изпълнен с обрати и непредсказуеми събития, в които е много трудно да оцелееш сам. Необходимо е да има някой, с който да си свързан и на който можеш да разчиташ..."

В православната традиция този ден е посветен на единството, любовта и взаимното уважение между членовете на семейството, които черпят сила от вярата. В съвременното общество обаче отношението към брака е претърпяло значителни промени. За съвременния човек венчанието все по-често е символ на традиция. За смисъла и значението на тайнството венчание и как то влияе върху живота на съпрузите, ето какво каза отец Илия Симеонов от Видинска епархия:

"Тайнството венчание това е едно от тайнствата на църквата... Това тайнство е утвърдено, установено от Господ Исус Христос. Това е първото чудо, което нашият Спасител е извършил на сватбата в Кана Галилейска..."

Иван и Йорданка Велкови след дни ще  отпразнуват тяхната златна сватба. Те разказаха как са успели да запазят брака си през всичките тези години:

"На първи декември правим 50 години от сватбата... С компромиси - това е разковничето на живота на хората... И младите да си прощават и да се уважават..."

Стефани и Ивайло пък са млади хора, които от доста години живеят заедно, но все още нямат брак. Стефани разказва за техния избор и за това смятат ли, че сключването на брак ще промени техните отношения:

"Нямаме сключен граждански брак... Просто не ни е било приоритет и след появата на детето, остана малко на заден план... Да, имаме идея да го направим някога, даже сега ни се струва доста по-осъзнато като решение..."

Попитахме и видинчани за това какво смятат за брака:

"Подписът връзката не прави, а взаимоотношенията в семейството... Това е смисълът на живота - семейството и децата... Българите сме по традициите... Бракът така се гради - върху взаимно уважение..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45