Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

Снимка: Радио ВИДИН

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции?

Според социалния антрополог Харалан Александров, бракът е древна институция, която възниква в много сурови условия, в които оцеляването на човешката общност и отглеждането на младите поколения не е възможно без много силна и надеждна връзка между родителите:

"Някъде средата на XX век започва голямо движение, главно в развитите европейски общества и в Съединените щати, за еманципиране от семейните структури и за освобождаване на жената от икономическата ѝ зависимост от мъжа... Бракът се превръща в нещо по избор... Все по-малко хора започват да го разглеждат като условие за отглеждане на деца..."

Мнението на Харалан Александров е, че в момента тенденцията е връщането към брака и нормализиране и стабилизиране на тази институция и връзка. Има социологически, икономически, както, разбира се, и религиозни причини за това:

"Като цяло, това движение се засилва в много от западните общества и е отговор на този горчив опит, който имат хората от втората половина на XX век с отказа да установят дългосрочни връзки и отношения... Искат да се женят хората... Светът е много несигурно място, изпълнен с обрати и непредсказуеми събития, в които е много трудно да оцелееш сам. Необходимо е да има някой, с който да си свързан и на който можеш да разчиташ..."

В православната традиция този ден е посветен на единството, любовта и взаимното уважение между членовете на семейството, които черпят сила от вярата. В съвременното общество обаче отношението към брака е претърпяло значителни промени. За съвременния човек венчанието все по-често е символ на традиция. За смисъла и значението на тайнството венчание и как то влияе върху живота на съпрузите, ето какво каза отец Илия Симеонов от Видинска епархия:

"Тайнството венчание това е едно от тайнствата на църквата... Това тайнство е утвърдено, установено от Господ Исус Христос. Това е първото чудо, което нашият Спасител е извършил на сватбата в Кана Галилейска..."

Иван и Йорданка Велкови след дни ще  отпразнуват тяхната златна сватба. Те разказаха как са успели да запазят брака си през всичките тези години:

"На първи декември правим 50 години от сватбата... С компромиси - това е разковничето на живота на хората... И младите да си прощават и да се уважават..."

Стефани и Ивайло пък са млади хора, които от доста години живеят заедно, но все още нямат брак. Стефани разказва за техния избор и за това смятат ли, че сключването на брак ще промени техните отношения:

"Нямаме сключен граждански брак... Просто не ни е било приоритет и след появата на детето, остана малко на заден план... Да, имаме идея да го направим някога, даже сега ни се струва доста по-осъзнато като решение..."

Попитахме и видинчани за това какво смятат за брака:

"Подписът връзката не прави, а взаимоотношенията в семейството... Това е смисълът на живота - семейството и децата... Българите сме по традициите... Бракът така се гради - върху взаимно уважение..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45