Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Снимка: Светослав Цветанов

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно сътрудничество с централната власт, поемането на отговорности и взимането на трудни решения. Проблемите пред общините са изключително много и са свързани с инфраструктурата, с недостига на бюджетни средства за издръжка на администрацията, както и осигуряване на социални услуги, за поемане на разходи за финансови корекции, които се налагат от проектите, по които българските общини кандидатстват. Според много от кметовете на населени места в Северозапада отиването на поредни парламентарни избори ще бъде допълнително натоварване, защото цялата тежест по организиране и провеждане на изборите пада на българските общини. Това ангажира времеви и човешки ресурс и спъва нормалната работа на общинските администрации по места.

Един от най-големите проблеми за работата на Община Видин е свързан с повишението ни минималната работна заплата от 1 януари 2025 година. Това каза за Радио ВИДИН Мартин Дончев, заместник-кмет по финансово-стопанската дейност, бюджет и икономическо развитие на общината.

"Най-краткосрочният въпрос, който трябва да се реши е проблемът с минималната работна заплата, защото по закон от 1 януари общините трябва да я повишат. В нашата Община това ще струва около 1.5 милиона лева на бюджета - сума, която ние, след като няма национален бюджет, означава, че ще трябва да харчим 1/12 от миналогодишния ни бюджет. Това със сигурност ще означава, че ще трябва да отрежем някои разходи, а това винаги е проблем." 

Кметът на Община Белоградчик Боян Минков преди дни направи отчет за свършеното от него и екипа му за изминалата първа година от управлението им. Според него липсата на редовно правителство остава сериозен проблем особено за по-малките общини в Северозапада.

"Много е трудно да се работи в ситуацията на служебно правителство, на непрекъснати избори. Наистина на всички ни дотегна това непрекъснато безвремие и липсата на смелост в министрите да поемат отговорност и да подписват важни документи, от което страдат общините, особено малките общини, които нямат особен ресурс от местни приходи. Надяваме се най-после да проявят разум политиците, да съставят правителство и да заработи държавата, защото ако отидем за пореден път на избори, наистина това ще затрудни работата на общините в България и от това страдат обикновените хора. Това, което зависи от нас, го правим и то по перфектен начин, а това е чистотата на града, зимното поддържане и тук нямаме никакви проблеми. Преди дни падна и първият сняг и ние реагирахме светкавично" - подчерта Боян Минков.

Община Бойница е една от активните малки общини в Северозападна България. Разговаряхме с дългогодишния кмет на населеното място Анета Генчева:

"При всички положения трябва да имаме редовно правителство, защото от преди 3-4 години сме изпаднали в безтегловност, защото няма стабилност и това естествено се отразява на общините. Най-големите ни опасения са свързани с проектите, защото 2024 година с държавния бюджет ни заложиха 650 хиляди лева за едно стрелбище, ние си актуализирахме проектите, започнахме го и в момента го строим, без да са ни отпуснали нито една стотинка. Чакаме да ни извикат, за да подпишем споразумение в МРРБ, но там нещата протичат много мудно" - отбеляза Анета Генчева.

Според Иво Цветков, кмет на Община Бяла Слатина наистина има повод за притеснение заради липсата на редовно правителство. Това неминуемо се отразява негативно върху работата и на тази община в Северозапада.

"Няколко години без редовно правителство и наистина общините се чувстват ощетени. Това е една несигурност, една непредвидимост във финансите, в проектите, които общините изпълняват. Управляващите органи забавят своята работа, защото и те чувстват несигурност и това рефлектира и върху нас. Ето сега сме изправени пред приемането на бюджета за 2025 година. Ние приключваме годината с много работа, започнали сме много проекти като основен ремонт на гимназията, една детска градина в Бяла Слатина имаме по ДФ "Земеделие". Готови сме за зимния сезон, имаме сключени договори с фирми, които поддържат четвъртокласната пътна мрежа."

Попитахме видинчани ще се отрази ли според тях липсата на редовен кабинет върху работата на общинските администрации:

"И други години сме били така, 1/12 част ще има. Миналата година беше 1/12 част всеки месец, но това ще спъва работата. Не съм вътре, но имам приятел там и трябва да го питам. Служебното правителство не може да ги решава тия работи... Разбира се, че нещата са навързани. Служебното правителство затова е служебно, защото е временно. Оказва се, обаче, че служебните са по-трайни от другите... Нямаме нищо - нито бюджет, нито нищо. Нека бъде справедливо, за недостатъчно - винаги е недостатъчно." 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45