Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия не/възможна: Детските площадки отговорност на всички


Едва ли има човек, който да не се интересува къде играят децата. Разбира се, родителите са тези, които се вълнуват най-много от това в каква градска среда децата им се забавляват, спортуват и опознават света. Именно идеята да бъде осигурена най-добрата среда събира преди 8 години група родители, които създават сдружение "Безопасни детски площадки". Поставят си цел да подпомогнат гражданите и институциите да работят за изграждане на градска среда, насочена към децата и семействата, насърчаваща ученето и спорта на открито, осигуряваща възможност за здравословен начин на живот. Какъв е пътят към това, обясни председателят на неправителствената организация Мая Цанева

"Има стандарт, обвързан с безопасността на средата, в която децата играят, било то детски площадки или игрища, популярните навсякъде стрийт фитнеси. Става дума за Наредба №1 от 2009 година на МРРБ, която постановява какви са минималните условия за безопасност на такова място. Това е свързано примерно с отстоянията между две съоръжения, каква настилка да се сложи, какви цветя и храсти мога да се отглеждат наблизо и съответно това е основата, върху която общините, бизнесът и всеки, който изгражда детска площадка, е длъжен да го спазва. Няколко са институциите, които работят, за да се осигури спазването на тези стандарти. Логично, това са общините, които най-често са възложители на създаването на площадки за игра за децата. Това, което строи бизнесът, също трябва да отговаря на тези изисквания. Общините са тези, които имат съответните правомощия да упражняват контрол. Всяка една детска площадка, след като бъде изградена, за да бъдат сложени съответните съоръжения, настилки, те трябва да отговарят на тези изисквания. Накрая минава една приемно-предавателна комисия, в която експерти от Общината и други експерти, които работят по темата, дават оценка дали са спазени тези изисквания."


Мая Цанева обясни също кои са институциите, които могат да бъдат сигнализирани за нередности на детските площадки.

"Има градове, където има открита линия, на която може да подавате сигнали до Общината, когато има проблеми на детската площадка, било то конструктивно сериозни или свързани с хигиената. Но ако става дума за нещо наистина спешно, говорим за счупена основа на пързалка например, тогава може да подадат сигнал към 112 и Общината е длъжна да реагира на момента. Но за други неща, предполагам, че е така, Общината би трябвало да има телефон и имейл, специален, на които да приема сигнали на гражданите по отношение на всичко, което се случва в градската среда. Би трябвало да можете да се обърнете и да търсите съдействие от общинските съветници, защото Общинският съвет одобрява бюджетите, които Общината изразходва и те също би трябвало да имат отношение към това. Не по-малка е ролята на регионалните и местни медии, които да оказват някакъв натиск при нужда и също така на местните общности. Повярвайте ми, когато се тръгне с добро или с идея за разрешаване на проблема, ако се тръгне с решение към Общината, тя няма много ходове да не приеме това решение." 

Детските площадки обаче трябва да бъдат грижа и на хората, а не само на институциите, обърна внимание Мая Цанева.

"Детските площадки се изграждат от Общината, но те са отговорност и на хората, които ги ползват, и на децата. Затова реално всички ние трябва да имаме отношение към тях, тоест да не ги чупят тийнейджъри, както често се случва, да няма вандалски прояви, да ги пазим чисти. Оттам нататък Общината може да работи с гражданите, да ги попита какви детска площадка искат - дали има нужда от детска площадка за малки деца, от 0 до 3 години, или нима нужда от място за игра и място за забавление на по-големи деца, или на възрастни. Това е нещо, което много рядко се прави, а е изключително нужно, защото по този начин, когато въвлечеш гражданското общество и местните общности в това да изградите и да участвате в поддържането на една детска площадка, съответно и отношението е различно и по-малко има ситуации, в които ескалира напрежението."

Добри практики за привличането на гражданите в грижата за детските площадки има на различни места в страната. 

"Тези добри примери се изразяват в това, че местни бизнеси и граждански организации или самите хора могат да участват в почистването на това място, където децата им играят, да се организират да се извърши някаква елементарна ремонтна работа. Това ние го насърчаваме, когато можем винаги подпомагаме такива инициативи финансово или ресурсно, като подпомагаме взаимодействието с Общината, тъй като това е общинска собственост и не може просто един гражданин нещо там да боядисва, трябва да уведоми Общината. Когато можем, ние винаги съдействаме за такива неща и сме го правили на не едно място. Във Видин не сме го правили, просто никой не ни е потърсил. Но с удоволствие бихме съдействали, ако можем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00