Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия не/възможна: Детските площадки отговорност на всички


Едва ли има човек, който да не се интересува къде играят децата. Разбира се, родителите са тези, които се вълнуват най-много от това в каква градска среда децата им се забавляват, спортуват и опознават света. Именно идеята да бъде осигурена най-добрата среда събира преди 8 години група родители, които създават сдружение "Безопасни детски площадки". Поставят си цел да подпомогнат гражданите и институциите да работят за изграждане на градска среда, насочена към децата и семействата, насърчаваща ученето и спорта на открито, осигуряваща възможност за здравословен начин на живот. Какъв е пътят към това, обясни председателят на неправителствената организация Мая Цанева

"Има стандарт, обвързан с безопасността на средата, в която децата играят, било то детски площадки или игрища, популярните навсякъде стрийт фитнеси. Става дума за Наредба №1 от 2009 година на МРРБ, която постановява какви са минималните условия за безопасност на такова място. Това е свързано примерно с отстоянията между две съоръжения, каква настилка да се сложи, какви цветя и храсти мога да се отглеждат наблизо и съответно това е основата, върху която общините, бизнесът и всеки, който изгражда детска площадка, е длъжен да го спазва. Няколко са институциите, които работят, за да се осигури спазването на тези стандарти. Логично, това са общините, които най-често са възложители на създаването на площадки за игра за децата. Това, което строи бизнесът, също трябва да отговаря на тези изисквания. Общините са тези, които имат съответните правомощия да упражняват контрол. Всяка една детска площадка, след като бъде изградена, за да бъдат сложени съответните съоръжения, настилки, те трябва да отговарят на тези изисквания. Накрая минава една приемно-предавателна комисия, в която експерти от Общината и други експерти, които работят по темата, дават оценка дали са спазени тези изисквания."


Мая Цанева обясни също кои са институциите, които могат да бъдат сигнализирани за нередности на детските площадки.

"Има градове, където има открита линия, на която може да подавате сигнали до Общината, когато има проблеми на детската площадка, било то конструктивно сериозни или свързани с хигиената. Но ако става дума за нещо наистина спешно, говорим за счупена основа на пързалка например, тогава може да подадат сигнал към 112 и Общината е длъжна да реагира на момента. Но за други неща, предполагам, че е така, Общината би трябвало да има телефон и имейл, специален, на които да приема сигнали на гражданите по отношение на всичко, което се случва в градската среда. Би трябвало да можете да се обърнете и да търсите съдействие от общинските съветници, защото Общинският съвет одобрява бюджетите, които Общината изразходва и те също би трябвало да имат отношение към това. Не по-малка е ролята на регионалните и местни медии, които да оказват някакъв натиск при нужда и също така на местните общности. Повярвайте ми, когато се тръгне с добро или с идея за разрешаване на проблема, ако се тръгне с решение към Общината, тя няма много ходове да не приеме това решение." 

Детските площадки обаче трябва да бъдат грижа и на хората, а не само на институциите, обърна внимание Мая Цанева.

"Детските площадки се изграждат от Общината, но те са отговорност и на хората, които ги ползват, и на децата. Затова реално всички ние трябва да имаме отношение към тях, тоест да не ги чупят тийнейджъри, както често се случва, да няма вандалски прояви, да ги пазим чисти. Оттам нататък Общината може да работи с гражданите, да ги попита какви детска площадка искат - дали има нужда от детска площадка за малки деца, от 0 до 3 години, или нима нужда от място за игра и място за забавление на по-големи деца, или на възрастни. Това е нещо, което много рядко се прави, а е изключително нужно, защото по този начин, когато въвлечеш гражданското общество и местните общности в това да изградите и да участвате в поддържането на една детска площадка, съответно и отношението е различно и по-малко има ситуации, в които ескалира напрежението."

Добри практики за привличането на гражданите в грижата за детските площадки има на различни места в страната. 

"Тези добри примери се изразяват в това, че местни бизнеси и граждански организации или самите хора могат да участват в почистването на това място, където децата им играят, да се организират да се извърши някаква елементарна ремонтна работа. Това ние го насърчаваме, когато можем винаги подпомагаме такива инициативи финансово или ресурсно, като подпомагаме взаимодействието с Общината, тъй като това е общинска собственост и не може просто един гражданин нещо там да боядисва, трябва да уведоми Общината. Когато можем, ние винаги съдействаме за такива неща и сме го правили на не едно място. Във Видин не сме го правили, просто никой не ни е потърсил. Но с удоволствие бихме съдействали, ако можем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24