Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Покрай дома на дракона, да не забравяме и дома на есетрата

На Никулден WWF те кани: Абонирай се за природата!

Снимка: WWF

Навръх Никулден природозащитната организация WWF алармира за изчезването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите. Техният дом е Дунав. Именно в долното течение на реката – на границата между България и Румъния – плуват последните размножаващи се в естествена среда популации в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.


От шестте вида есетри, които са се срещали някога в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус критично застрашени. Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова опазването и възстановяването на нейните популации са приоритет за WWF.


"Есетрите играят важна роля като индикатор за състоянието на екосистемите в реката. За съжаление обаче, изграждането на язовири, диги и водноелектрически централи, както и добивът на инертни материали от дъното, поставят непреодолими бариери по техния миграционен маршрут, променят естествения воден режим и водят до фрагментация и унищожаване на местообитанията им. В дългосрочен план тези и и други човешки дейности, като прекомерния улов и замърсяването на водите, заплашват да доведат до изчезването на есетрите", предупреждава Стоян Михов, ръководител програма "Води" във WWF.


Години наред екипът на WWF наблюдава цялото протежение на реката от Ново село до Силистра, като проучва местообитанията на последните оцелели есетри и работи с местните рибарски общности за тяхното опазване.


"В момента в България, Румъния, Украйна и Сърбия е в сила пълна забрана за улов на есетри. Въпреки това голяма част от възрастните екземпляри, които навлизат в реката от Черно море, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. Затова през лятото на 2022 г. по предложение на WWF Министерството на околната среда и водите обяви защитена местност "Есетрите - Ветрен" в участък на река Дунав", разказва Стоян Михов.


Разположена на повече от 288 хектара в близост до езерото Сребърна, "Есетрите - Ветрен" е първата и единствена засега защитена територия у нас, посветена на есетрите. Освен че е важно местообитание по дългия им път към морето, този участък е дом на още 40 вида риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България. А в опит да опазят популациите им през годините екипи на WWF пуснаха в Дунав близо 90 хиляди малки есетри.


По време на полевите проучвания по Дунав през изминалото лято, екип ихтиолози на WWF се натъкна на обнадеждаваща находка. В района между село Гомотарци и село Кошава, Видинско, учените установиха над тридесет бебета есетри от вида чига. Това е едва второто място след село Ветрен, Силистренско, където се установяват млади есетри, излюпени през същата година. Екипът на WWF работи с местните рибарски общности за опазването на тяхното наследство в района и се надява, че някой ден мястото ще се превърне в още една зона, където традиционният риболов и есетровите риби съжителстват устойчиво, защитени от увреждащи речната екосистема човешки дейности.


За да подсили популациите, WWF планира да пусне в Дунав 1,6 милиона есетри. Те ще бъдат отгледани в плаващи развъдници в горното течение на реката. Инициативата обединява усилията на учени, институции и природозащитници от седем дунавски държави, сред които и България. Първият развъдник вече е готов и се намира в австрийската част на Дунав. Такива контейнери ще бъдат инсталирани също и на река Кьорьош в Унгария, както и на река Мура в Словения. В тях ще бъдат развъдени генетично разнообразни индивиди с доказан дунавски произход. Те ще бъдат отгледани до няколко месеца, след което ще бъдат пуснати на различни места по реката. За целта ще бъдат използвани най-съвременни методи, така че малките есетрички да имат най-висок шанс за оцеляване.


Усилията на WWF не свършват дотук. Организацията ще продължи да работи за опазването на пуснатите в реката риби, както и за опазването на останалата есетрова популация в Долен Дунав и Черно море, чрез тясно сътрудничество с отговорните институции и местните рибарски общности. Във всички страни ще бъде въведена стандартизирана програма за мониторинг, при която ще се използват ДНК данни, както и маркиране с цел проследяване на развитието на популацията.


Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. "Абонирай се за природата" и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как тук.


"В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда", обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията "Абонирай се за природата".


Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Видин.

По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Детските игри: Забавленията навън срещу дигиталния свят

В днешно време децата прекарват все повече време пред екраните - телефони, таблети и компютри. За разлика от това, през 90-те години игрите бяха на улицата, на двора или в парковете. Децата тичаха, скачаха, катереха се, събираха се по групи и измисляха нови забавления. Но каква е разликата между тогавашните игри и днешните? Къде е по-добре да..

публикувано на 04.09.25 в 17:05

70 доброволци чистиха Берковския Балкан

В Берковския Балкан се проведе двадесет и осмото редовно високопланинско почистване, организирано от екологичното сдружение "За Земята", част от кампанията ИзЧисти планини . През годините инициативата се организира в различни планински райони, а настоящата бе осъществена в района около х. Ком (нова) и х. Горски рай. В нея се включиха над 70..

публикувано на 04.09.25 в 16:19

Весело настроение на БДМ Фест в Берковица

В неделя в Берковица започва IX Северозападен фестивал на фуховата музика - БДМ Фест . Началото е от 18.00 часа на площад "Йордан Радичков". Осем духови състава и домакините от Берковската духова музика ще участват тази година. Очакваме много любители на духовата музика, обясни ръководителят на Берковската духова музика и продуцент на..

публикувано на 04.09.25 в 15:58

Около стотина лешояда обитават Врачанския Балкан

Предстои да отбележим Международния ден на лешоядите . Всяка година това е първата събота на септември. Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан", Дружество за защита на хищните птици и Фондация „ЕкоОбщност“ организират ежегодната разходка и организирано наблюдение на белоглави и черни лешояди в Природен парк "Врачански Балкан“. На 6 септември..

публикувано на 04.09.25 в 15:44

В Бърдарски геран обособиха зала за игри

Зала за развлечения и занимателни игри е на разположение на жителите в село Бърдарски геран, община Бяла Слатина. В нея местните хора играят карти, дартс, табла, тенис на маса и други игри. Стаята се намира на втория етаж в кметството и се ползва от Спортен клуб "Ботев“ - Бърдарски геран. За да бъде обособено помещението в зала за игри е извършен..

публикувано на 04.09.25 в 15:30

Мария Кръстева, бивш готвач в училище: Готвила съм на 360 деца

Днес в "Думата имат старейшините" ни гостува Мария Кръстева, която е работила като готвач в прогимназията в село Ковачица. Тя е родена далеч от този край, в град Шабла. Жени се обаче за мъж от ломското село. Така Ковачица се превръща в неин дом, където живее от 70-те години на миналия век.  "Когато дойдох тук, наистина селото беше много..

публикувано на 04.09.25 в 15:00
Диана Русинова

Диана Русинова: Пътната инфраструктура в Северозападна България доста се натовари

Поредица от тежки инциденти по пътища в Северозапада привлякоха вниманието на обществеността и пътни експерти. На международен път Е-79 при две отделни катастрофи, възникнали преди дни, съответно между Враца и Монтана и в района на село Смоляновци, загинаха двама, а няколко души, сред които и двама младежи, бяха тежко ранени. Междувременно вчера..

публикувано на 04.09.25 в 14:00