Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. 

В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен обект на ЮНЕСКО. До пещерата и на километър от селото се намира още една известна природна забележителност - Рабишко езеро, което се ползва за риболов и воден туризъм. 

Преди малко повече от година посетихме селото, за да видим как живеят местните, от какво имат нужда и как се управлява населено място с жители, чиято възраст е над 70 години. За всичко това разговаряхме с кметския наместник на Толовица, Лозинка Петрова и местни жители. Изводът- селото беше поредното гаснещо съкровище на Северозапада.

Година по-късно ситуацията не се е променила, дори селото е обезлюдено още повече.

"Не сме много жителите, постоянно сме около 20 човека, дори в момента сме 17. През лятото бяхме повече, но гражданите се прибраха вече...", обясни Лозинка Петрова.

"Селото ни е малко, хубаво, закрито, до нас е близо Рабишкото езеро, пещерата... Въпреки това хората напуснаха родните си места, тук останаха само пенсионери. Това, че селото постепенно си отива, аз си го обяснявам с това, че не се продават имотите. Къщите са запустели, но собствениците им не ги предлагат за продажба. Всеки иска да запази за себе си спомен за родното място... 

Ежедневието тук е спокойно и монотонно. Нови неща не се случват често. Нямаме място, където хората да се събират и да общуват. Идват в кметството- тук се дава хляба, топлия обяд. Повечето са записани за обяд и при мен се събират, виждат се, говорят си. Същото се случва и при получаването на пенсиите, при нас пощата идва в сряда. С една дума- тук, в кметството, се случва разнообразието...

Що се отнася до медицинското обслужване, на повечето жители личните лекари са в града, тук лекар не идва. Лекарствата също си купуваме от града- мобилната аптека не минава през селото. Всеки се спасява самостоятелно. Преди минаваха от време на време за профилактични прегледи на хората, но това, както казах, беше в миналото.

С междуселищния превоз сме добре. Автобус идва от Видин и за Видин и сутрин, и следобед. Хляб в селото карат три пъти в седмицата. Идват тук, при мен. Казват предварително кой колко хляба искат и в понеделник, сряда и петък идва бус на фирма от Видин и ни снабдяват. 

От няколко месеца имаме и подвижен магазин от Белоградчик. Идва във вторник. Хората са много доволни и много се радват. Предварително си правим заявка. Кара ни всякакви хранителни стоки. Нищо, че заявките ни са малки като количество и бройка, собствениците на фирмата не пренебрегват нуждите на хората от селото..."

Толовица е родното място на идейния водач, организатор и ръководител на Белоградчишкото въстание от 1850 година  чорбаджи Цоло Тодоров. Той е син на преселници от село Белимел, Монтанско, които бягат от преследванията на турците. Скоро след като се заселват в Толовица турци убиват пред очите на семейството братчето му Павелчо. След няколко години Цоло отмъщава и бяга в Сърбия. Завръща се след много години, поради което не е разпознат и става събирач данъци - карал овце за снабдяване на турските военни гарнизони. В данъчните регистри за Видинския край Цоло е записан като най-богат земевладелец. Подмолно обаче организира недоволството на местното население от нови, още по-тежки данъци, както и беззакония на местните турци. В Раковишкия манастир се пази като ценна реликва подписан с кръв документ-съзаклятие за вдигане на въстанието. В него името на Цоло е на първо място. При потушаването на въстанието  е заловен от турците и убит. 

Цялото интервю с кметския наместник на село Толовица, Лозинка Петрова, анкета с местни жители и подробности по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45