Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищна лавка във Видин предлага здравословни закуски

Снимка: радио Видин

Здравословна закуска се предлага в ученическата лавка в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Предложенията са две - тортиля и протеиново кремче. Това е само началото, смятат преподавателите и директорът, които искат да научат учениците да усетят добрия вкус и ефект на здравословната храна, да започнат да я предпочитат пред въглехидратната.

Анелия Николова продава на ученическата лавка всякакви закуски. Тя се включва с желание в приготвянето на качествена и здравословна храна.

"Предлагаме вече здравословни закуски -  тортиля с авокадо, яйце, доматче и сиренце. Децата ги харесват, учителите също. Предлагаме също така протеиново кремче, което е с чия, овесени ядки и кремче от кисело мляко и протеин. С различни плодове гарнираме отгоре. Много ги харесват децата. Идеята е да въведем още такива закуски, за да не наблягат на тестените закуски... И да се хранят по-здравословно."



Част от учениците знаеха за новите закуски и си ги купуваха. Други все още не бяха разбрали за тях, а трети предпочитаха това, което им е познато - пица, сандвичи, кифли. 

Трудно се променят хранителните навици, допълва директорът Стефка Лалова. Тя се надява с колегите си да успеят с новото начинание, защото по този начин ще се подобри здравето, физиката, а защо не и мисленето на учениците, както и отношението им към храната и живота като цяло. 

Повече - в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кула въвежда нова методика за определяне на такса "битови отпадъци"

В община Кула собствениците на имоти трябва да подадат декларация в Общината с информация, необходима за определяне на такса "битови отпадъци" по новата методика.  Не всички жители на общината знаят, че трябва да подадат декларация, както и че ще има промяна в определяне на таксата: "По-правилно е колко души живеят в един имот до бъде..

публикувано на 11.09.25 в 16:46

"Be active day" с безплатни тренировки във Видин

Видин отново ще бъде част от най-голямата европейска фитнес инициатива - "Be active day" , която тази година ще се проведе на 14 септември, неделя. Организатори са "Europe аctive" и Българската асоциация за здраве и фитнес. Участват спортни клубове от цялата страна. Целта на този ден е възможно повече хора да опитат различни видове спорт и така да..

публикувано на 11.09.25 в 16:40

Д-р Олга Папушева: Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог

При един профилактичен преглед могат да бъдат установени и по-дребни, и по-съществени дентални проблеми. Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог, казва лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева в поредното издание на рубриката "Час при зъболекаря" : "С новия сезон, с новата учебна година е желателно,..

публикувано на 11.09.25 в 16:06

Откриха спортна площадка в Градец

Официално откриха новоизградената спортна площадка в центъра на видинското село Градец. Сред гостите на откриването бяха кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков и заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Румен Лилов. Присъстваха още секретарят на Общината Емилиян Енчев, както и общинските съветници Александра..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Община Видин: Поетапно ще се извърши промяната в организацията на движението

Въвеждането на еднопосочно движение по някои от най-натоварените видински улици е една от мерките, към които местната власт пристъпи в средата на годината, за да облекчи автомобилния трафик. Промяната касае над 10 улици, сред които са "Княз Борис I", "Баба Вида", "Цар Иван Асен I", "Сан Стефано", "6-и септември". Два месеца, след като бе одобрена от..

публикувано на 11.09.25 в 14:22

Близо една трета от българите пият бира, сочи проучване

Около 60% от българите консумират бира поне веднъж седмично. Това показва изследване на компания за маркетингови проучвания, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите в България. Според данните от проучването 75% от сънародниците ни пият бира поне веднъж месечно, а 57 на сто - поне веднъж седмично. Най-привързаните към кехлибареното питие са от..

публикувано на 11.09.25 в 13:00

Актрисата Ния Николова попълни трупата на Куклен театър "Патилан" Монтана

Ния Николова ще направи своя дебют на сцената на Куклен театър "Патилан" в Монтана. Възпитаничката на Боньо Лунгов от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" ще участва в двата премиерни спектакъла на трупата -  "Трите прасенца" и "Приказка за едни братя и златна ябълка". "Първото представление - "Трите прасенца", излиза на 12 септември. Режисьор е Симеон..

публикувано на 11.09.25 в 12:59