Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

Историята на Дара

| Интервю
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат свързани само с празниците - те трябва да са част от ежедневието ни.

Да помогнеш на бездомно животно е не само проява на човечност, но и отговорност към света, в който живеем. Животните, изоставени на улицата, не са там по собствен избор - често това е резултат от безотговорност или небрежност на хората. 

Спасителни действия като тези на Никол не само променят живота на едно същество, но и показват, че дори малки жестове могат да имат огромно значение. Няма съмнение, че изоставянето на животни е сериозен проблем. Много от тях, като Дара, не могат да оцелеят сами на улицата - особено през студените зимни месеци.  Те страдат не само от физически трудности като глад и студ, но и от липсата на внимание и любов. Затова е важно да напомняме на хората, че домашният любимец е доживотна отговорност, а не временен ангажимент. 

Инициативи като тази на Никол ни показват, че помощта не е задължително да бъде мащабна - дори едно спасено животно е огромна промяна за неговия живот. Грижата за животните не само спасява тях, но и ни прави по-добри хора, изграждайки общности, в които състраданието и уважението към живота са водещи принципи.

"Пътувайки към София, на пътя между две села, имаше две кученца, които лежаха там, там им беше топличко явно- бяха много малки. Бяха като топченца, като малки мечета. И спрях веднага, за да ги прибера от пътя и ги оставих отстрани, в дерето буквално, по-навътре, с идеята, че ще мога така да ги опазя и си бях казала, че на връщане от София ще мисля какво да правя с тях, защото не могат така да останат, което се и случи. След два дни, когато се върнах, пак на същото място спрях и за съжаление обаче, неприятен момент, че едничкото беше вече прегазено на пътя, и още по за съжаление се беше случило много, много скоро, преди ние да минем оттам. Спрях и започнах да търся другото кученце, беше обаче доста тъмно, не успях да го намеря и затова на следващия ден, по светло, се върнах отново там, беше 24 часа по-късно. Само се молех през цялата нощ да имаме късмет с него и да е живичко. Върнах се там, търсих го, никъде не го намерих и казах, че ще стоя до колата, докато не се появи от някъде... И в един момент се появи. Излезе от канавката и тръгна към мен, което беше най-стрнното. Аз стоях там сигурно половин час преди това. На момента я взех с една хавлийка, сложих я в колата и си я прибрах", разказва Никол. 



След това Никол започнала да търси дом на Дара. 

"Сигурно два, три месеца - непрекъснато търсех. По всевъзможни начини, но се оказа, че Божидара или Дара, си е намерила своя дом и вече това ѝ е втора зима при нас, втори сняг на Дара."



От днешната история разбрахме, че трябва да проявяваме сърцатост, и нека не чакаме празниците, за да правим такива добри дела, защото доброто е навсякъде около нас и всеки ден е възможност да направим света по-малко суров и по-топъл за всички негови обитатели. 

"Като за начало ще е достатъчно да спрат да изхвърлят тези създания на улицата, да спрат да ги развъждат, за което трябва и закон, работещ, защото то има, но никой не го спазва, никой не го контролира и да разберат, че това също са живи същества с чувства, разбират абсолютно всичко, страдат, което е ужасно - като всяко живо създание, което бива тормозено. Това е призив не само към обикновения човек, ами към всички, които работят в институциите, които трябва да поемат отговорност за това нещо, най-много те."

Нека Никол и нейната история ни напомнят, че добрината е силата, която може да промени света - не само за животните, но и за нас самите. 

И най-важното - да бъдем добри целогодишно, защото всеки ден е подходящ за един добър жест.

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката на..

публикувано на 01.07.25 в 15:42

Видински ученици се отличиха на финалите по роботика

Отборът по роботика на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин се класира на второ място на финалите по програмата "Роботика за България" в дивизия "EV3 Premier". Александър Лозанов, Йоана Янкулова и Петя Георгиева, подпомагани от своите ментори Ивета Ангелова и Светослав Иванов, получиха отличия в категориите "Робо дизайн", "Изследователски проект",..

публикувано на 01.07.25 в 14:00

Радичковите врабчета с полет към Страсбург

Евроклубът към видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" се нареди на четвърто място в конкурс за сертифициране на училището като посланик на Европейския парламент. Ученическата организация е оценявана за цялостната си дейност през изминалата 2024/2025 учебна година от специалисти и членове на екипа на Бюрото на..

публикувано на 01.07.25 в 13:00

Високите температури и работното място – какво е спасението

Работата при високи температури изисква мерки от работодателите за опазване на живота и здравето на работещите, припомнят от Главната инспекция по труда. Какви действия трябва да се предприемат разяснява директорът на териториалното звено във Видин - Надежда Симеонова : "Сред организационните мерки при работата на открито, са въвеждане..

публикувано на 01.07.25 в 12:47

Ревматолог: Лупусът може да увреди различни органи

Националната  кампания "Разпознай лупуса“ се провежда в страната. Целта е обществото да бъде информирано за симптомите и протичането на заболяването, за да се съкрати времето до поставяне на точна диагноза. Характерно за лупуса е, че засяга различни органи и системи в човешкия организъм, а пациентите често чакат средно до 7 години преди да получат..

публикувано на 30.06.25 в 16:54

Тенденциите при банските костюми през 2025: Смели кройки и нови цветове

Днес в модната рубрика ще обърнем поглед към едно от най-обичаните летни предизвикателства - избора на бански костюм . Лято 2025 вече е в разгара си, а дизайнерите ни предлагат вдъхновяващи визии, смели линии и завръщане на някои добре забравени класики. Новите модели тази година се отличават с артистичен подход към формата и детайла. Все..

публикувано на 30.06.25 в 16:30