Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

Историята на Дара

| Интервю
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат свързани само с празниците - те трябва да са част от ежедневието ни.

Да помогнеш на бездомно животно е не само проява на човечност, но и отговорност към света, в който живеем. Животните, изоставени на улицата, не са там по собствен избор - често това е резултат от безотговорност или небрежност на хората. 

Спасителни действия като тези на Никол не само променят живота на едно същество, но и показват, че дори малки жестове могат да имат огромно значение. Няма съмнение, че изоставянето на животни е сериозен проблем. Много от тях, като Дара, не могат да оцелеят сами на улицата - особено през студените зимни месеци.  Те страдат не само от физически трудности като глад и студ, но и от липсата на внимание и любов. Затова е важно да напомняме на хората, че домашният любимец е доживотна отговорност, а не временен ангажимент. 

Инициативи като тази на Никол ни показват, че помощта не е задължително да бъде мащабна - дори едно спасено животно е огромна промяна за неговия живот. Грижата за животните не само спасява тях, но и ни прави по-добри хора, изграждайки общности, в които състраданието и уважението към живота са водещи принципи.

"Пътувайки към София, на пътя между две села, имаше две кученца, които лежаха там, там им беше топличко явно- бяха много малки. Бяха като топченца, като малки мечета. И спрях веднага, за да ги прибера от пътя и ги оставих отстрани, в дерето буквално, по-навътре, с идеята, че ще мога така да ги опазя и си бях казала, че на връщане от София ще мисля какво да правя с тях, защото не могат така да останат, което се и случи. След два дни, когато се върнах, пак на същото място спрях и за съжаление обаче, неприятен момент, че едничкото беше вече прегазено на пътя, и още по за съжаление се беше случило много, много скоро, преди ние да минем оттам. Спрях и започнах да търся другото кученце, беше обаче доста тъмно, не успях да го намеря и затова на следващия ден, по светло, се върнах отново там, беше 24 часа по-късно. Само се молех през цялата нощ да имаме късмет с него и да е живичко. Върнах се там, търсих го, никъде не го намерих и казах, че ще стоя до колата, докато не се появи от някъде... И в един момент се появи. Излезе от канавката и тръгна към мен, което беше най-стрнното. Аз стоях там сигурно половин час преди това. На момента я взех с една хавлийка, сложих я в колата и си я прибрах", разказва Никол. 



След това Никол започнала да търси дом на Дара. 

"Сигурно два, три месеца - непрекъснато търсех. По всевъзможни начини, но се оказа, че Божидара или Дара, си е намерила своя дом и вече това ѝ е втора зима при нас, втори сняг на Дара."



От днешната история разбрахме, че трябва да проявяваме сърцатост, и нека не чакаме празниците, за да правим такива добри дела, защото доброто е навсякъде около нас и всеки ден е възможност да направим света по-малко суров и по-топъл за всички негови обитатели. 

"Като за начало ще е достатъчно да спрат да изхвърлят тези създания на улицата, да спрат да ги развъждат, за което трябва и закон, работещ, защото то има, но никой не го спазва, никой не го контролира и да разберат, че това също са живи същества с чувства, разбират абсолютно всичко, страдат, което е ужасно - като всяко живо създание, което бива тормозено. Това е призив не само към обикновения човек, ами към всички, които работят в институциите, които трябва да поемат отговорност за това нещо, най-много те."

Нека Никол и нейната история ни напомнят, че добрината е силата, която може да промени света - не само за животните, но и за нас самите. 

И най-важното - да бъдем добри целогодишно, защото всеки ден е подходящ за един добър жест.

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33