Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Снимка: Радио ВИДИН

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". 

"Тревожно е забавянето на строителството на новия скоростен път Видин-Ботевград." Това подчерта народният представител от ГЕРБ Росица Кирова:

"Много строителни фирми от Видин и хора, които предоставят материали, техника, оборудване, ме потърсиха по въпроса защо не им се плаща, при условие че има заложени пари в държавния бюджет, при условие че има актувани и сертифицирани дейности. По този въпрос говорих с министър Коритарова, зададох и парламентарен въпрос, на който тя ми даде отговор. Продължавам, защото въпросът трябва да бъде и към г-н Главчев, който определя дневния ред на правителството. Трябва да има непрестанен натиск, за да може нещата да се случват. Трябва да показваме на тези, които управляват държавата, че не сме забравили и не ни е все едно. Това е единственият начин да получим това, което искаме. Липсата на редовен кабинет решава всичко и разваля всичко. Мога спокойно да кажа, че в рамките на 5 до 7 години наистина Видин ще бъде един различен град, защото ще има инфраструктура до него и защото вече сме част от Шенген."

"Бъдещето на Северозападна България е да има по-добра инфраструктура, в туризма, откриването на нови предприятия и създаване на работни места." Това каза народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов:

"Винаги съм казвал, че мечтая за модерна европейска България, в която хората да са свободни, целеустремени, да имат работа, да се движат гордо из улиците на страната, а и в чужбина. 20 години България беше в едно безвремие, в което не се работеше по проблемите. Не можем да компенсираме тези 20 години за 3 години. Противоборството между старото безвремие и новото, което иска да модернизира България, предизвика политическата криза. Трябва да постигнем компромис, трябва да постигнем консенсус, с който България да се устреми по пътя на другите европейски държави."

"Мечтая за богата, суверенна и независима България", каза народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Мечтая за България, в която българите живеят по-добре. Когато влязох в политиката имах две основни цели, на които все още не съм изневерил. На първо място да се съхраним като народ и нация и да не изчезнем и на второ място - нашите сънародници да живеят по-добре. Българите не сме втора категория хора, не сме нищо по-лошо от другите държави членки на ЕС и заслужаваме поне такъв стандарт на живот. Това е България, която искам да видя, но същевременно суверенна и независима. Пречи ни това, че в последните три десетилетия и половина ни свикнаха да ни е добре да сме зависими, да ни е страх да предприемем самостоятелна стъпка, която да защити нашите собствени интереси като държава. Наложи се моделът, че сме малки и от нас нищо не зависи. Не е така. България е самостоятелна държава и може да взима самостоятелни решения, колкото по-бързо се научим да правим това, толкова по-скоро ще имаме тази България, за която мечтаем."

"Ключовете от вратата на България към Европа се държат от Северозапада, трябва да върнем повече активни млади хора тук." Такава е мечтата на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев:

"Мечтая за мирна, просперираща, демократична, солидарна България. За общество, основано на ценности. Общочовешки, а не измислени и налагани от конюнктурата. Надявам се 2025 година да донесе всичко хубаво, което пропуснахме да постигнем през 2024 година. Като общество се изморихме да очакваме някой друг да направи това, което изискваме. Делегираме мандати и отговорности на нови и нови политически "герои", на нови проекти... Мисля, че през 2025 година е назрял моментът да разберем, че отговорността е изцяло наша и от нашия избор зависи какво общество имаме. Бъдещето на Северозапада е да бъде мостът между различни цивилизации, тъй като нашата държава се намира между Европа и Азия, но портата за Европа е тук. Надявам се Северозападът да се развие, надявам се да запази най-голямото си богатство - хората, да успеем да върнем повече активни млади хора, които да намерят смисъл да се развиват, да се трудят, да тровят и да получават плодовете на своя труд, да създават семейства в Северозападна България."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45