„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“
Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще отворите от дълго време насам, а и занапред. Разлиствайки страниците му, ще попаднете в света на преуспяващия писател Оливър Райън, за да проследите формирането на един класически насилник.
Оливър е детски писател, успял да добие световна слава със завладяващите приказки за смелия малък принц Искричко, които пише. Именно приказките му го срещат с деликатната Алис, която от илюстратор на книгите му, става и негова съпруга. Точно тя, която е толкова различна от бляскавите дами, ухажвали безуспешно Оливър през годините. Противно на всички очаквания, двамата успяват да постигнат на пръв поглед хармоничен, устойчив и спокоен брак и да го задържат. В продължение на десетилетия помежду им цари не толкова любов, колкото тихо разбирателство, докато един ден в полицията не постъпва сигнал. Току-що известният писател Оливър Райън е пребил почти до смърт съпругата си. Той, който никога през живота си не си е позволявал да изгуби контрол или да забрави правилата на вежливостта. Той, който има всичко, за да е спокоен, щастлив и обичащ, постигнал е много повече, отколкото мнозина други се осмеляват дори да мечтая.
И изведнъж всички осъзнават, че Оливър Райън всъщност е пълна загадка, от която всеки е виждал само част, при това пречупена през собствената си призма. Кълбо от заплетени нишки и възелчета, с разплитането на което се заема Лиз Нюджънт, превръщайки романа си в подробна дисекция на един напълно осакатен човешки живот. Стъпка по стъпка тя разплита мрежата, създала отблъскващия характер на главния герой в нейната история, разглобява на съставни части факторите, формирали насилника, неспособен да изпитва съчувствие и емпатия, да обича и да приема любовта на другите.
Вместо да се съсредоточава върху непосредствената причина за избухването на Оливър обаче, Лиз Нюджънт подхожда почти научно и връща лентата десетилетия назад. Вместо да изкара на показ манипулативната и жестока природа на своя герой и да превърне романа си просто в една история за домашно насилие, тя предпочита да потърси по-дълбоките причини за съществуването на хора като Оливър. Той е хладен, безчувствен и дразнещ без нито за миг да изпуска юздите на изрядното си възпитание. Харизматичен, красив и стилен, той е обезпокоителен със способността си да внушава симпатии, за които не изпитва и капка благодарност. Но как и защо е станал такъв? Дали човек се ражда неспособен на емпатия и любов или нещо в него се чупи в последствие по един или друг начин?
„Загадката Оливър“ не е толкова психологически трилър, колкото е психологически профил на едно социално явление, което едва през последните години бе изкарано в светлината на общественото внимание и към което нетърпимостта става все по-яростна, а именно домашното насилие. Той проследява цялата трансформация на главния герой от отхвърлено и самотно малко момче до хладнокръвен и манипулативен, злоупотребяващ с хората възрастен. Но най-страшното е, че всъщност в нито един момент Оливър не представен като чудовище, а като твърде обикновен човек със своите недостатъци. Образ, който не искаме да си представяме, когато става дума за насилници, защото е някак трудно да го осъдиш категорично дори след като е извършил наистина чудовищни неща.
Заслужава си да се спомене оригиналния начин, по който Лиз Нюджънт избира да разгледа проблема. Историята на писателя и насилник е разказана от няколко гледни точки, включително неговата собствена. Разказват неговите съученици, роднини и приятели от детинство, дори любовницата му, за да очертаят причините и пътищата за формирането на един завършен социопат. Пред читателя бавно се разкрива процесът на изграждането на един характер и на последствията, които самият той оставя след себе си у хората, до които се докосва, като в същото време всеки от разказвачите звучи със свой собствен глас. Имаме Барни – не особено заможния мъж, влюбен в Алис, вятърничавата Майя, също и Майкъл с неговите проблеми заради сексуалността му, сестра на Майкъл – Лора, която заедно с мадам Вероник понася най-тежките последствия от приятелството с Оливър. Има я дори гледната точка на умствено изостаналия Юджийн, братът на Алис, и всеки от тях дава по парченце информация за Оливър Райън, за да застане той напълно разкрит пред читателя.
Лиз Нюджънт е родена в Дъблин. Автор е на трилъри и криминални романи. След завършването на гимназия се премества в Лондон, където по време на строителния бум през 80-те години работи като помощник в строителна компания. Завръща се в Ирландия и записва курс по актьорско майсторство, но се ориентира към сценичния мениджмънт и пътува по света с танцовото шоу „Riverdance“. Премества се в Радио и телевизия Ирландия, където започва да работи по сценариите на някои програми и сериали. Съвсем естествено, в един момент започва да пише. „Загадката Оливър“ е дебютният ѝ роман, който излиза през 2014 г. Следва втори, а през 2017 г. получава приза „Жена на годината в Ирландия“ в областта на литературата. На следващата година издава третия си роман, който печели наградата „Irish Book“ за криминален роман на годината. През февруари 2021 г. е удостоена и с наградата „Джеймс Джойс“.
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..
В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов. Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..
Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година. Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..