Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изби от Дунавската равнина отварят врати за посетители на Трифон Зарезан


С Ден на отворените врати винопроизводители от Сдружение „Дунавски винари“ ще отбележат Трифон Зарезан. В инициативата се включват 14 изби от Западна и Централна Дунавска равнина, които ще представят своята дейност, посетителите ще могат да научат повече за производството на вино, за местните и международните винени сортове, ще могат и да опитат от виното, каза в "Земята, която ни храни" Димитър Хараламбиев от Управителния съвет на сдружение „Дунавски винари“: 

"Събитието е провокирано от празника Трифон Зарезан, на второ място да запознаем винолюбителите с вината, които се произвеждат на територията на Дунавската равнина. Това е обширен регион, с много микрорайони- тероари, което дава специфика на вината. Те са доста отличителни от другите райони. Винолюбителите ще могат да се потопят в атмосферата на винопроизводството, ще могат да задават въпроси, свързани с минопроизводството, с лозето, гроздето. Идеята е по-добър контакт между производители и потребители... В региона освен винени изненади има и доста природни дадености, би било интересно за всеки един. Идеята е посетителите да получат една по-задълбочена презентация на региона през вината, които произвеждаме, както и да се дегустират... 

Миналата година Сдружението създаде Винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина, с идеята регионът да стане видим за туроператори и туристи. Според Димитър Хараламбиев тази инициатива вече дава своя резултат. В същото време за малките изби не е без значение и участието им в Сдружението- така те могат да се покажат пред ценителите на виното у нас и по света. 

"Идеята се прегърна радушно, защото всяка изба изпитва на гърба си трудностите от това да играе сам. Сдружението дава възможност и има за цел да обменя опит, привлекли сме неслучайно и Института по лозарство и винарство в Плевен, за да може да има обмен на ноу-хау и добри практики, с цел да повишим качеството, съответстващо на изискванията на клиентите и да можем да предложим надграждане, свързано с допълнителни услуги като винен туризъм и презентация на региона..." 

Една от пречките за развитие на винения туризъм в региона на Дунавската равнина е недобрата инфраструктура, а любителите на виното има какво да видят и опитат, ако посетят някоя от избите, категоричен е Димитър Хараламбиев:

"Фактът, че отскоро сме сдружени, е предпоставка да оставаме леко скрити- и за туроператори, и за винолюбители. От друга страна- регионът е обширен и изисква повече време, за да бъде посетен. Също така инфраструктурата в региона е доста зле, пътищата не отговарят на съвременните изисквания. Но смятам, че с такива инициативи все повече ще влизаме в окото на туроператорите и на винолюбителите, защото регионът предлага изключителни, различни и отличителни тероарни  вина- особено бели, което е модерно като тренд... Правим ефирни, нежни, изразителни бели вина, при червените фокусът е да са изискани, не толкова наситени. В употребата на вино хората все повече предпочитат бели вина и розета..."

Според винопроизводителя държавата все още не участва активно в популяризирането на страната ни като винена дестинация. Въпреки това българското вино е високо ценено навън. През последните години все повече се обръща внимание на качествените вина от тероарите на Дунавската равнина, защото открай време регионът ни е лицето на винопроизводството у нас, категоричен е Димитър Хараламбиев. Тук се отглеждат сортове, които са се наложили във времето- Гъмза, Памид, Димят, Врачански мискет и Кайлъшки мискет. Потенциалът го има, трябва малко повече помощ и ентусиазъм, за да се представи региона и страната ни на винения пазар, казва винопроизводителят. А проблемите при тях не са по-различни от проблемите на всеки един производител на селскостопанска продукция- последиците от климатичните промени и трудностите при намиране на пазар. 

На колегите си Димитър Хараламбиев пожела: "Повече любопитни винолюбители, които да ги посещават и да осмислят труда ни!"

Инициативата "Ден на отворените врати" ще се проведе на 1 февруари от 11 до 15 часа.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00