Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

27
Снимка: Радио ВИДИН

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим, който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е част от курса им на обучение по гражданско образование и поредицата, посветена на поляризиращите теми от най-новата история на България. 

"Гостите на Видин задават въпроса дали е еднакво отношението ни към паметниците от различните исторически епохи", каза Валя Александрова, ст. учител по история, гражданско образование:

"Паметниците, които са част от нашето ежедневие и дори от разходката ни в града, са наше морално задължение. Да задаваме въпроси и да търсим решения, ако те не изглеждат добре. Те издават едно пренебрежение към тази част от историята, но и наистина гражданска безучастност. Много ми е болно за това, че колегите, разхождайки се с туристи тук, в крайдунавската алея, ми пращат снимки от страничната стена на Мемориала с въпроса наистина ли допускате да изглежда така. Когато с младите хора правим крачка, няма да остане това без ефект в обществото ни и в града ни. И ако искаме наистина да сме вечният стожер на Дунав, много се надяваме да се промени скоро тази гледка на нашия дунавски бряг."

В рамките на своето обучение, учениците са пресъздали „Музей на социализма в ГПЧЕ“, имали са срещи - разговори и дебати с историци, журналисти, „Софийска платформа“, институции. Провели са час в Регионалния исторически музей, срещали са се с автори, с наследници на хора, пострадали от системата за репресии в този период. Впечатлили са се обаче най-много от посещението на концлагера на остров Белене

"Казвам се Симона Деспотова, моето интервю беше с моите баба и дядо. Двама гледаха носталгично на някои неща от живота им в социалистическия режим, но казаха и че имало доста лоши неща и доста трудности. Когато бяхме в Белене, една от снимките, които ме впечатли е на тези прозорци с решетки, през които се вижда природата. Както знаем, Белене е резерват. Тези хора са били заобиколени от уникална природа, но в същото време са ги гледали през решетки... Името ми е Марина Цветкова. Снимката, която държа в ръцете си, е най-яркият ми спомен от Белене. Това е букет. Този букет беше поставен в своеобразен параклис. Цветята бяха току-що набрани, което ми говори, че все пак имаме спомени, имаме памет за хората, които са имали тежки години в това пространство. Това ми дава надежда за бъдещето... Името ми е Мила Георгиева. И моята снимка отразява красивата природа, гледана през решетките в тази тъмна стая. Интервюто ми е с моята баба и в него също се вижда носталгията към времето на социализма и колко според тях си им е било хубаво и е с упрек към нашето поколение. Знаели са за лагера, но са вярвали, че това е било затвор за престъпници... Аз съм Симона Младенова. Избрах да покажа снимката на това изсъхнало дърво, оградено с бодлива тел. То е безмълвен свидетел на страданията и трудностите, през които са преминали хората в този лагер..."

Д-р Нели Кирилова, председател на Фондация „Памет за жертвите на комунизма“, е сред инициаторите за издигането на Мемориала във Видин преди 25 години:

"Да се види, че Видин също е дал много свидни жертви. Тогава беше правителството на СДС. Инициативата беше поета от Румен Гузелски от "Демократичен форум", Цеци Лилков и аз - БЗНС "Никола Петков". Бяхме подкрепени от правителството, отпуснаха ни се средства. Аз бях задължена да напиша имената на избитите. Тези хора - интелектуалци, офицери, свещеници..., не е трябвало да бъдат така избити, те не са били виновни с нищо... Държа да кажа, че Община Видин е собственик на земята и на Мемориала. Архитект е Станчо Веков. Беше много хубав този Мемориал. Но сега състоянието, което всички виждат, ни накара с г-н Цеци Лилков преди две години да се обърнем към кмета на Общината и към Общинския съвет да ни се разреши да направим ремонт. Ние щяхме да дадем средствата, за да не изглежда така жалко. Във всеки областен град има такива мемориали, но те не са в такова състояние." 

Д-р Кирилова сподели, че е входирала в община Видин заявление, с което се иска разрешение за поставяне на паметни плочи на местата във Видин, където са екзекутирани жертви на комунизма и където е заседавал Народният съд. Проблем за извършването на ремонт на Мемориала се оказала липсата на строителните книжа, обясни Цветан Лилков:

"За този паметник се загубиха строителните книжа и грижи за него, както виждате, няма. Вътре се заличава паметта. Не бива да забравяте, че злото винаги може да се повтори."

По време на днешната инициатива обаче стана ясно, че е открита строителната документация на сградата и вече няма пречка да бъде извършен ремонтът.

"При нас е проектът на сградата, който е изготвен от арх. Станчо Веков. Той предаде при нас свои лични проекти преди около две години. При нас са документите, има ги различните фази, четири архивни единици имаме и са общодостъпни", съобщи Габриела Стойчева, гл. експерт в Държавен архив Видин.

Западната фасада на сградата е в най-лошо състояние и от години се руши. Вътрешността на параклиса също е занемарена. 

"Дано съвсем скоро има съвсем различен вид и този паметник на Видин", пожела Валя Александрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00