Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

27
Снимка: Радио ВИДИН

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим, който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е част от курса им на обучение по гражданско образование и поредицата, посветена на поляризиращите теми от най-новата история на България. 

"Гостите на Видин задават въпроса дали е еднакво отношението ни към паметниците от различните исторически епохи", каза Валя Александрова, ст. учител по история, гражданско образование:

"Паметниците, които са част от нашето ежедневие и дори от разходката ни в града, са наше морално задължение. Да задаваме въпроси и да търсим решения, ако те не изглеждат добре. Те издават едно пренебрежение към тази част от историята, но и наистина гражданска безучастност. Много ми е болно за това, че колегите, разхождайки се с туристи тук, в крайдунавската алея, ми пращат снимки от страничната стена на Мемориала с въпроса наистина ли допускате да изглежда така. Когато с младите хора правим крачка, няма да остане това без ефект в обществото ни и в града ни. И ако искаме наистина да сме вечният стожер на Дунав, много се надяваме да се промени скоро тази гледка на нашия дунавски бряг."

В рамките на своето обучение, учениците са пресъздали „Музей на социализма в ГПЧЕ“, имали са срещи - разговори и дебати с историци, журналисти, „Софийска платформа“, институции. Провели са час в Регионалния исторически музей, срещали са се с автори, с наследници на хора, пострадали от системата за репресии в този период. Впечатлили са се обаче най-много от посещението на концлагера на остров Белене

"Казвам се Симона Деспотова, моето интервю беше с моите баба и дядо. Двама гледаха носталгично на някои неща от живота им в социалистическия режим, но казаха и че имало доста лоши неща и доста трудности. Когато бяхме в Белене, една от снимките, които ме впечатли е на тези прозорци с решетки, през които се вижда природата. Както знаем, Белене е резерват. Тези хора са били заобиколени от уникална природа, но в същото време са ги гледали през решетки... Името ми е Марина Цветкова. Снимката, която държа в ръцете си, е най-яркият ми спомен от Белене. Това е букет. Този букет беше поставен в своеобразен параклис. Цветята бяха току-що набрани, което ми говори, че все пак имаме спомени, имаме памет за хората, които са имали тежки години в това пространство. Това ми дава надежда за бъдещето... Името ми е Мила Георгиева. И моята снимка отразява красивата природа, гледана през решетките в тази тъмна стая. Интервюто ми е с моята баба и в него също се вижда носталгията към времето на социализма и колко според тях си им е било хубаво и е с упрек към нашето поколение. Знаели са за лагера, но са вярвали, че това е било затвор за престъпници... Аз съм Симона Младенова. Избрах да покажа снимката на това изсъхнало дърво, оградено с бодлива тел. То е безмълвен свидетел на страданията и трудностите, през които са преминали хората в този лагер..."

Д-р Нели Кирилова, председател на Фондация „Памет за жертвите на комунизма“, е сред инициаторите за издигането на Мемориала във Видин преди 25 години:

"Да се види, че Видин също е дал много свидни жертви. Тогава беше правителството на СДС. Инициативата беше поета от Румен Гузелски от "Демократичен форум", Цеци Лилков и аз - БЗНС "Никола Петков". Бяхме подкрепени от правителството, отпуснаха ни се средства. Аз бях задължена да напиша имената на избитите. Тези хора - интелектуалци, офицери, свещеници..., не е трябвало да бъдат така избити, те не са били виновни с нищо... Държа да кажа, че Община Видин е собственик на земята и на Мемориала. Архитект е Станчо Веков. Беше много хубав този Мемориал. Но сега състоянието, което всички виждат, ни накара с г-н Цеци Лилков преди две години да се обърнем към кмета на Общината и към Общинския съвет да ни се разреши да направим ремонт. Ние щяхме да дадем средствата, за да не изглежда така жалко. Във всеки областен град има такива мемориали, но те не са в такова състояние." 

Д-р Кирилова сподели, че е входирала в община Видин заявление, с което се иска разрешение за поставяне на паметни плочи на местата във Видин, където са екзекутирани жертви на комунизма и където е заседавал Народният съд. Проблем за извършването на ремонт на Мемориала се оказала липсата на строителните книжа, обясни Цветан Лилков:

"За този паметник се загубиха строителните книжа и грижи за него, както виждате, няма. Вътре се заличава паметта. Не бива да забравяте, че злото винаги може да се повтори."

По време на днешната инициатива обаче стана ясно, че е открита строителната документация на сградата и вече няма пречка да бъде извършен ремонтът.

"При нас е проектът на сградата, който е изготвен от арх. Станчо Веков. Той предаде при нас свои лични проекти преди около две години. При нас са документите, има ги различните фази, четири архивни единици имаме и са общодостъпни", съобщи Габриела Стойчева, гл. експерт в Държавен архив Видин.

Западната фасада на сградата е в най-лошо състояние и от години се руши. Вътрешността на параклиса също е занемарена. 

"Дано съвсем скоро има съвсем различен вид и този паметник на Видин", пожела Валя Александрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50