Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

27
Снимка: Радио ВИДИН

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим, който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е част от курса им на обучение по гражданско образование и поредицата, посветена на поляризиращите теми от най-новата история на България. 

"Гостите на Видин задават въпроса дали е еднакво отношението ни към паметниците от различните исторически епохи", каза Валя Александрова, ст. учител по история, гражданско образование:

"Паметниците, които са част от нашето ежедневие и дори от разходката ни в града, са наше морално задължение. Да задаваме въпроси и да търсим решения, ако те не изглеждат добре. Те издават едно пренебрежение към тази част от историята, но и наистина гражданска безучастност. Много ми е болно за това, че колегите, разхождайки се с туристи тук, в крайдунавската алея, ми пращат снимки от страничната стена на Мемориала с въпроса наистина ли допускате да изглежда така. Когато с младите хора правим крачка, няма да остане това без ефект в обществото ни и в града ни. И ако искаме наистина да сме вечният стожер на Дунав, много се надяваме да се промени скоро тази гледка на нашия дунавски бряг."

В рамките на своето обучение, учениците са пресъздали „Музей на социализма в ГПЧЕ“, имали са срещи - разговори и дебати с историци, журналисти, „Софийска платформа“, институции. Провели са час в Регионалния исторически музей, срещали са се с автори, с наследници на хора, пострадали от системата за репресии в този период. Впечатлили са се обаче най-много от посещението на концлагера на остров Белене

"Казвам се Симона Деспотова, моето интервю беше с моите баба и дядо. Двама гледаха носталгично на някои неща от живота им в социалистическия режим, но казаха и че имало доста лоши неща и доста трудности. Когато бяхме в Белене, една от снимките, които ме впечатли е на тези прозорци с решетки, през които се вижда природата. Както знаем, Белене е резерват. Тези хора са били заобиколени от уникална природа, но в същото време са ги гледали през решетки... Името ми е Марина Цветкова. Снимката, която държа в ръцете си, е най-яркият ми спомен от Белене. Това е букет. Този букет беше поставен в своеобразен параклис. Цветята бяха току-що набрани, което ми говори, че все пак имаме спомени, имаме памет за хората, които са имали тежки години в това пространство. Това ми дава надежда за бъдещето... Името ми е Мила Георгиева. И моята снимка отразява красивата природа, гледана през решетките в тази тъмна стая. Интервюто ми е с моята баба и в него също се вижда носталгията към времето на социализма и колко според тях си им е било хубаво и е с упрек към нашето поколение. Знаели са за лагера, но са вярвали, че това е било затвор за престъпници... Аз съм Симона Младенова. Избрах да покажа снимката на това изсъхнало дърво, оградено с бодлива тел. То е безмълвен свидетел на страданията и трудностите, през които са преминали хората в този лагер..."

Д-р Нели Кирилова, председател на Фондация „Памет за жертвите на комунизма“, е сред инициаторите за издигането на Мемориала във Видин преди 25 години:

"Да се види, че Видин също е дал много свидни жертви. Тогава беше правителството на СДС. Инициативата беше поета от Румен Гузелски от "Демократичен форум", Цеци Лилков и аз - БЗНС "Никола Петков". Бяхме подкрепени от правителството, отпуснаха ни се средства. Аз бях задължена да напиша имената на избитите. Тези хора - интелектуалци, офицери, свещеници..., не е трябвало да бъдат така избити, те не са били виновни с нищо... Държа да кажа, че Община Видин е собственик на земята и на Мемориала. Архитект е Станчо Веков. Беше много хубав този Мемориал. Но сега състоянието, което всички виждат, ни накара с г-н Цеци Лилков преди две години да се обърнем към кмета на Общината и към Общинския съвет да ни се разреши да направим ремонт. Ние щяхме да дадем средствата, за да не изглежда така жалко. Във всеки областен град има такива мемориали, но те не са в такова състояние." 

Д-р Кирилова сподели, че е входирала в община Видин заявление, с което се иска разрешение за поставяне на паметни плочи на местата във Видин, където са екзекутирани жертви на комунизма и където е заседавал Народният съд. Проблем за извършването на ремонт на Мемориала се оказала липсата на строителните книжа, обясни Цветан Лилков:

"За този паметник се загубиха строителните книжа и грижи за него, както виждате, няма. Вътре се заличава паметта. Не бива да забравяте, че злото винаги може да се повтори."

По време на днешната инициатива обаче стана ясно, че е открита строителната документация на сградата и вече няма пречка да бъде извършен ремонтът.

"При нас е проектът на сградата, който е изготвен от арх. Станчо Веков. Той предаде при нас свои лични проекти преди около две години. При нас са документите, има ги различните фази, четири архивни единици имаме и са общодостъпни", съобщи Габриела Стойчева, гл. експерт в Държавен архив Видин.

Западната фасада на сградата е в най-лошо състояние и от години се руши. Вътрешността на параклиса също е занемарена. 

"Дано съвсем скоро има съвсем различен вид и този паметник на Видин", пожела Валя Александрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05

До 500 килограма от декар е пшеницата във Видинско

Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..

публикувано на 24.07.25 в 17:03