Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на археолога

| Репортаж
2
Снимка: личен архив

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев, който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи.


Завършил е висшето си образование във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" по археология. Сега е докторант към филиала на Националния археологически музей във Велико Търново – най-големият в България и важен център за популяризиране на миналото на днешните български земи. Участвал е в разкопки на археологически обекти от всички периоди (от праистория до Средновековие) в различни части на Северна и Южна България. Ежегодно, от 2020 до 2015 г., участва в проучването на Южния сектор на хълма Трапезица във Велико Търново, с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов. Миналата година за първи път е заместник-ръководител на разкопките на Трапезица. Алексей е участвал в спасителни археологически разкопки на некропол в новорегистриран обект по трасето на газопровода между врачанските села Чирен и Косталево, с главен асистент д-р Владимир Стайков от Националния институт към Българската академия на науките и Александра Александрова – завеждащ отдел "Археология" в музея във Враца.




"Може би е трудна самата работа, която понякога продължава доста дълго време, да речем, месеци подред, понякога има срокове, които трябва да се гонят. Доста често работим с големи екипи от хора и някога се случва да се поизострят отношенията между хората. Но като цяло не е нещо сериозно и не смятам, че съм се сблъсквал с кой знае какви предизвикателства през времето, в което се занимавам с археология... За мен като археолог всички открития са интересни, но смятам, че едно от значимите открития, в които съм участвал, е проучването на църква номер 22, в южния квартал на хълма Трапезица, където аз участвам в екипа от доста години вече, мисля че десетина. Там имахме възможност преди няколко години да проучим поредната църква на хълма и ми беше доста интересно от такава гледна точка, че все пак е християнска култова сграда, на която хората са отдавали голямо значение едно време... Има иновативни методи. Археологията използва напоследък фотографски методи за 3D заснемане, което предоставя една добра възможност за запознаване на човек, който иска да получи информация за даден обект или предмет, може да го види в едно такова 3D пространство", разказва Алексей. 


Денят на археолога е повод да се отдаде уважение на тези, които посвещават живота си на разкриването на тайнствата на миналото. Археологията е не само наука, но и страст, която ни помага да разберем кои сме и откъде идваме. На всички археолози, които неуморно работят за запазване на нашето културно наследство, желаем нови открития и вдъхновение. Нека професията им продължава да бъде светлина, която ни води към по-дълбокото разбиране на историята.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МРРБ ще инспектира ремонта на булевард "Панония"

Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях  бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..

публикувано на 15.04.25 в 16:57

Ученици от Видин на първо място в Национално състезание по приложна електроника

Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско.  Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Видинчанка с престижна награда

Видинчанката  Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг".   Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..

публикувано на 15.04.25 в 13:35

Събират се средства за православния храм в Кунино

Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм  "Свети Николай" се нуждае от нов покрив.  Преди две години  се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Технологично изложение отваря врати във Враца

Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града.   Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..

публикувано на 15.04.25 в 12:00

платена публикация
Сладкарница "Захарният свят" навърши една година!

Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3"  във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на  талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност.  Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..

публикувано на 15.04.25 в 09:42
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30