Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

14
Снимка: радио Видин

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и 1944 година. 

Селото се намира  на 27  км от общинския център град Димово и на 4 км от главния път Видин-Лом. Съседни на село Септемврийци са селата Ярловица и Добри дол. През селото преминава река Скомля, а само на 5 км северно е река Дунав. Природата на селото е красива и съхранена. 

180 са хората, които живеят в селото, голяма част от младите са заминали по чужбина да търсят препитание. Населението е предимно възрастно, хората са над 75 години. 

Красимир Антов е кмет първи мандат и е отворен към гости и посетители. Обаждаме му се и  след кратък разговор и немного двоумене потегляме към селото. А то се намира на изключително  удобно място - отклонение на пътя Видин - Лом. В селото се опитва да поддържа селото в добър и приветлив вид. Кметът Красимир Антов е активен човек, бързо действа, работи, движи се с мотопед из селото и взима бързи решения, когато това е необходимо. До сградата на кметството има зелени площи, те са окосени, построена е беседка.

Кметството се помещава в солидната и стабилна сграда на бившето училище, което е събирало някога много деца.

На 24 май се провежда селският събор. На него се събират от близо и далече роднини и фамилии. В селото читалището е затворено, не работи и библиотеката. В селото никога не е имало църква, затова кметът Красимир Антов има желание да построи малък църковен храм. 


"Опитваме се да правим каквото е възможно, да помагаме на хората и те да са доволни", казва Красимир Антов.  През  2007 година се връща в селото, създава семейна кравеферма, в която работели в началото той и съпругата му. 
В момента автобус не идва, имат обещание за автобусна линия до Арчар и до Септемврийци и Ярловица. 
Здравеопазването е свързано с пътуване до село Орешец, където има личен лекар, а лекарства всеки човек си намира начин да се снабдява с тях, обяснява кметът Красимир  Антов.
Какво е направено и какво е добре да се направи, говори кметът:
"Опитваме се да направим нещо по-добро за селото. Не съм направил кой знае какво, почистване, косене, селата са малко изоставени... Общинският кмет ни сложи беседка, нов асфалт на 3 улици... Един мост през реката да се направи, в селото няма църковен храм, искам храм да има селото, и други малки неща..."

Село Септемврийци с всеки ден обезлюдява, младите хора отдавна са напуснали, редиците на възрастните оредяват. В селото се връщат местни хора, най-вече за да гледат възрастните си родители. 

Пред къща в центъра на село Септемврийци седят двама мъже и разговарят, времето е слънчево и приятно топло, полъхва ветрец: 

"Живеем тук идеално, имам си градинката, лозенце, винце съм сложил, въздухът е идеален, акация, липи - красота! Какво да правя в тоя град? Е, сега внукът е дошъл с правнучето... Хубаво е! Лошото е, че децата са по чужбина като слуги. Кога ще се върнат? И аз съм от селото, много сме си добре ние, работя във фермата, на село е само работа..."


Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45