Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Снимка: РАДИО ВИДИН

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над 44 страни. В България инициативата се ръководи от Асоциация „Българска книга“, която организира акцията „Книгодаряване” за даряване на книги на училища, библиотеки, читалища.

Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Инициатор у нас е издателство, с подкрепата на Асоциация „Българска книга“, печатни и онлайн медии, библиотеки, университети, ученици, частни фирми и организации.

През целия февруари се събират книги за читалищни и училищни библиотеки в страната. Докато международната инициатива е насочена главно към детската и младежката аудитория, в България се приемат всякакви книги - за малки и големи, за любознателни и мечтатели, за всеки, който намира вдъхновение между страниците. 

Повече за кампанията разказа Витлеема Ташева, изпълнителен директор на Асоциация "Българска книга":

"Всяка година е насочена към деца... Ние имаме желанието всички да държат в ръцете си книга. Даряваме ги безплатно... Нека гражданите да носят, ако не нови, то запазени книги. До 28 февруари ще продължим... Помагаме на библиотеки от цялата страна. С нас са и всички членове на на Асоциация "Българска книга"...", обясни Витлеема Ташева. 

Естествено е най-много да се радват на дарените книги в библиотеките на читалищата в малките населени места. За тях всяка подарена книга е един невероятен жест и те са много благодарни, обясни Анелия Бенкина секретар на Народно читалище "Развитие -1903" във врачанското село Остров:

"Разбира се, че получаваме. Много радващо беше, че в края на миналата година едни чужденци, които закупиха имот в селото, се свързаха с нас чрез електронен преводач. Не знаят български, пък ние не знаем английски и искаха да дарят книгите, които са останали в тази къща, защото я  купили с всичко вътре и ние, разбира се, приехме дарението... Иначе редовно имаме не само от наши читатели, но и от хора, които са излезли от Остров и живеят в други градове и села. Те също ни даряват книги. Преди две години хора от Плевен ни дариха цялата си библиотека... Няма смисъл да стоят и да прашасват на етажерките им. Останахме очаровани... Освен това контактуваме и с една страница "Дари ни - намери ни" и оттам също даряват много книги... Радвам се, че все още имаме читатели, които ни даряват книги. Даже се е случвало и съвсем нови издания да ни даряват, не само класическите. С удоволствие ги приемаме...", каза Анелия Бенкина.

За 10 години писателката и преводачка Елена Павлова от Монтана е дарила на библиотеки над 1000 книги, някои от които са уникални издания. 

"Пуснах книгите на свобода", обяснява тя:

"Всъщност стигнах до извода, че книгата вече може да се вземе електронно и може да си я носиш в електронната книга. Няма нужда другите да си седят на лавицата като паметник. Дали ще ги предпочита някога изобщо през живота си не е много ясно. А библиотеките имат нужда... Подарявам книги, които, примерно, не се търсят чак толкова много, но може би пък биха се взели, нали? Не би ги купила библиотеката по това време... Не знам колко книги съм дарила, но са над 1000, което за мен не е малко."

„Да дариш книга е да сприятелиш дете с бъдещия му любим герой. Това понякога е приятелство завинаги,“ това казва Петя Кокудева, писателка и пътешественичка. И сигурно е така. Замислете се и вие - трябва ли книгите да събират прах по лавиците или могат да станат част от някоя библиотека и да бъдат споделени с други обичащи да четат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05