Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.
Снимка: Архив на Рачо Миланов




Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. 

Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води до намесата на Великите сили и решаването на Източния въпрос. Въпреки усилията и мирното решаване в дипломатичната основа на руската политика, се прокрадва идеята за предстояща война. Ключово значение за руската политика на Балканите има позицията на Румъния. Повече за събитията около освобождението на Видин разказа Диана Ценкова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век" към Регионален исторически музей- Видин.

"Вече сред управляващите кръгове от Румъния се откроява различност във вижданията и изходът от предстоящата война. На 12 април 1877 година румънското правителство обявява обща мобилизация, а на 16 април 1877 година се сключва румъно-руска конвенция, която урежда отношенията, но и финансовата част... Задачата на тази румънска армия е да се укрепи по десния бряг на река Дунав, за да защити руските части, които ще се укрепят, за да не се допусне евентуална намеса от турска страна..."

Тук трябва да отбележим положителната роля на Михалаки Георгиев и Димитър Златаров - личности, свързани с обществения живот на Видин. През това време те създават план на града, събират информация за разпръснатите укрепления, точното им позициониране, военните гарнизони. Тази информация е предадена в румънски ръце. Постепенно румънската армия успява да изтласква турската армия, като се укрепява по техни пунктове по река Дунав. След поредица от сражения, около селата Видбол, Търняне, Буковец и Рупци те са пред редутите на Смърдан. 

"Изет паша успява да разположи своите батальони на 5-6 км. извън Видин, с което при настъпването на тези редути, атаката е вече много по-сериозна... Изет паша е молен от румънците да се предаде, да предаде Видин, за да не страда цивилното население. Той отказва, изтъквайки, че няма султанска заповед. Междувременно на 31 януари 1878 година е сключено Одринското примирие - примирие между Руската империя и между Османската. Това, обаче, става достояние на 4 февруари. Артилерийският обстрел е прекратен, султанската заповед пристига във Видин едва на 23 февруари 1878 година... Тук, в града, остава турската администрация и една турска войскова част... Тук пристига 138-ми пехотен Болховски полк, който е ръководен от полковник Владимир Василиевич Бусе..." 


На 29 май 1879 година крал Карол пристига, посещава Смърданските редути и връщайки се в Румъния, той нарежда на Военното министерство да отпуснат средства, с които да се отдаде тази почит на загиналите за освобождението на нашата страна и извоюването на независимостта на Румъния. 

"Пет години по-късно са поставени два мраморни кръста, които отбелязват това събитие... Двадесет години по-късно, по инициатива на румънското правителства, с техни средства, построяват мавзолей в Гривица и два идентични паметника, които са в Смърдан и Оряхово."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29