Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Освобождението на Белоградчик и неговите герои

Снимка: радио Видин


На 24 април 1877 година с манифест от руския император Александър II е обявената поредната Руско- Турска война, която за нас българите като народ, се явява Освободителна. На 27 юни руските войски навлизат в българска територия при град Свищов. Населението възторжено вярва, че свободата е близо. Изключение не правят и нашите предци от град Белоградчик, каза Даниел Дончев, уредник в Исторически музей- Белоградчик, отдел "История на България 15-19 век" .

"На 7 декември Белоградчишката крепост е обсадена само от сръбски войски. Впоследствие обаче, след превземането на Плевен, се сформира нов корпус от румънски части, начело с генерал Хараламб, който на 16 декември заменя сръбските войски, обсадили крепостта. Отрядът има за цел да превземе Белоградчик и Видин. През януари 1878 година са превзети селата Ружинци и Османие, днешното Димово. Важна роля за Освобождението изиграват военните действия на полковник Ангелеску и полковник Кантили. Първият превзема селата Бела и Калугер и изнася предните си постове и далекобойни оръдия на Мусин връх. По това време полковник Кантили настъпва по пътя Боровица- Извос и оформя от южната страна обсаден пръстен около града. Дори и след сключването на Одринското примирие на 31 януари 1878 година, Сюлейман ефенди все още отказва да предаде Белоградчишката крепост доброволно. Той заявява, че ще предаде ключа от крепостта единствено на руски командир", каза Даниел Дончев.

На 25 февруари в Белоградчик са посрещнати тържествено руски и румънски войски, начело с майор Димитрий Вукович Караджич, на който Сюлейман паша предава ключа от крепостта.

Очевидец и историограф на събитията е Киро Панов. Той описва събитията така: "Велик ден за нас беше денят, в който стъпиха в града войските на нашите освободители. Всички българи излязохме край града, за да срещнем освободителите си… По шосето най-напред се зададе ескадрон руски казаци, начело на който вървеше Дмитрий Вукович Караджич с персонала, който трябваше да поеме гражданското управление, а след казаците - румънските войски начело с музика. Посрещането бе трогателно- българското "Ура" цепеше въздуха, лееха се сълзи на умиление и възторг. И пътят на освободителите бе осеян с цветя. Веднага освободители и освободени отидохме в църквата да благодарим на бога за даруваната ни свобода. През време на молебена, при възгласа за многолетието на Царя Освободител, на княз Карол и на руския, румънския и българския народ, се дадоха 21 топовни салюта."

Важно значение, както за Национално- освободителното ни движение така и по време на Руско- Турската война от 1877-1878 година имат и две личности от нашият край, каза още Даниел Дончев:

"Това са Първул Станков от село Стакевци и Тодор Илиев от село Върбово. Първият, участник и основна фигура в Белоградчишкото въстание от 1850-то лето, един от  организаторите и участници в Димитракиевата буна от 1856 година, участник в Кримската война 1853-1856, бранител на град Севастопол, участник в Руско- Турската война 1877-78 година. За жалост Първул Станков не дочаква своята мечта да види своето Отечеството обединено, като умира осем месеца преди Съединението- на 16 януари 1885 година. Вторият наш земляк, свързан с това събитие, е Тодор Илиев. Той е Ботев четник, участник в Руско- Турската Освободителна война, защитник на град Белоградчик от Дъбравската доброволческа чета, командвана от поручик Дворянов по време на Сръбско- Българската война 1885 година. Той умира на 65-годишна възраст на 1 август 1921-а. Двамата наши земляци са се ползвали с доверие и уважение от войводата Христо Ботев. Също така, за жалост и двамата прекарват последните дни от живота си в крайна бедност." 

В град Белоградчик на 25 февруари отбелязаха 147 години от Освобождението на града. Кметът на Община Белоградчик Боян Минков направи първата копка на мястото, където се планира да бъде изграден паметник на Освобождението на Белоградчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51

Фолклорен фестивал организират в Галиче

Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..

публикувано на 08.05.25 в 13:47

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Дъждът през май ще създава условия за гъбни болести при растенията

С неустойчиво време, температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, се характеризират метеорологичните условия през май. След хладното за сезона време в началото на месеца, в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. В "Земята, която ни..

публикувано на 07.05.25 в 17:09